22 Kasım 2009 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Odunculuk
O tarihlerde, odun pazarı çok hareketliydi.

Yolun sahile bakan cephesinde en az 25 - 30 satıcı, köylerinden getirdikleri odunları pazarlamaya çalışırdı,

Henüz kesilmiş olmaları nedeniyle, nefis bir kokuları vardı. Pazarda dolaşırken kendinizi sanki orman alanında dolaşıyormuş sanırdınız.

Halk bilhassa, meşe ve gürgen odununa ilgi gösterirdi. Çünkü bu ağaçların ısı gücü diğer ağaçlara göre daha fazlaydı..

Cürü Dere'si hinterlandında bulunan Göbü Köyü'nde Nalcı diye isimlendirilen ARİF ve SADIK efendiler, bizim çocukluğumuzda odunculuğun yanında meşe ağırlıklı olmak üzere, maltız ve ütülerde kullanılmak amacıyla kömürde üretirlerdi.

Akraba olan bu iki satıcı, katırlarına yükledikler odunları, Derbent'in hemen yakınından, tepe yoluna saparlar ve mahalle aralarından kente girmek suretiyle hamulelerine müşteri ararlardı.

Hatırladığım kadarıyla, çok iyi bir kişilik sahibi olan, Alevi kökenli bu satıcı kardeşler, Türbe Caddesi'nden, Kiziroğlu Sokağa ve Kilise Tepesi'ne inene kadar odunlarını paraya dönüştürürlerdi.

Bu işle uğraşan köylüler, odun ve kömür dışında, çangal denilen ince uzun sırıklarda getirip satarlardı. Hatta evlerde temizlik işlerinde kullanılmak üzere, sırıkların ucuna taktıkları diken süpürgelerde pazarladıkları emtialarıydı.

Halkımız bu çangalları, bahçelerinin sınırlarını oluşturmakta kullanır ve adına fıraklı derdi. Ayrıca, bahçelere dikilen fasulye ocaklarının münasip yerlerine sokulur büyüyen fasulyeler bu sırıklara sarılırdı. Buna da halk dilinde fasulye çangalı denirdi. Bu şekilde mahsul daha verimli olur ve temiz kalırdı.Bir zamanlar Ünye köylerinde yaşayan hemşerilerimizin hatırı sayılır uğraşlarından olan odunculuk ve kömür üretimi şimdilerde oldukça azaldı beklide yok olmaya yüz tuttu.

Geçmişte kentimizde faaliyet gösteren çömlek fırınları odunla ısınır ve tonlara varan tüketim yaparlardı. Keza şehirdeki umuma açık hamamlarda külhanlarını odunla ısıtırlardı.

Ekmek fırınları da yakın zamana kadar odun yakardı. Sonraki yıllarda Matador denilen elektrikli ısıtma sistemine dönüştüler.

Bu müesseseler işletmelerinde çokça tüketim yapıkları için, odunlarını eşek veya katır yükü olarak değil, bu işin ticaretini yapan sektörden veya Orman İşletmesi depolarından kamyonlarla alırdı.

Bilhassa, Akkuş Orman İşletmesi bu konuda, bölgeye yetecek derece de odun üretiyordu.

Efendim:

Eskiden çok rağbet gören odunculuk ve kömürcülük mesleği günümüzde, Ünye'deki diğer meslekler gibi unutulmaya yüz tuttu.

Katır ve eşek sırtında odun satan satıcıların o hoş görüntüleri ve odun pazarı bugün geçmişten bir anı olarak belleklerimizde yaşıyor…Bu Haber 2644 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ünye Tarih : 2 Aralık 2009 / Pazar Üye Adı :ismet küçükoğlu
Yüksel abimin ellerinden öpüyorum.Onu tanıdığımdan bu yana 1 gün dahi ne siyaset,ne sataşma,(internet gruplarında çokça olur)),gazete yorumcuları gibi yazarlık havaları v.s.. Sadece Ünye yazar. Eline sağlık üstadım..Yıllardır taa Ankaradan hep Ünye dolusun. Sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.
Başlık : Odun Tarih : 23 Kasım 2009 / Pazar Üye Adı :fikri Terzioglu
Sevgili Yüksel agabeyimin ellerine saglik, ömrüne saglik diliyorum. Nalci dedigimiz bu güzel insanlarin odun saticiligi gibi KÖMÜR de satarlardi. At ve Katir yükü ile getirdikleri Kömürleri ev haneleri ve terziler alirdi. Evlerde gece mangal la odanin ortasina konur ve ev ka dinlarinin ütüsü icin kullanilirdi. Aralarinda cikan MARSIK lar da sikayet konusu olurdu. Bizimde Kömür ihtiyacini gördügümüz kömür cümüz colak lütfüydü. Dükkani döner cesme meydanina bakardi simdi yerinde bir seyahat acentasi var, sevgili Varilcinin komsusu.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI