19 Mayıs 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Kur’an’ Da “Ledün İlmi” 2

Günümüz dünyasında, olayların perde arkası konusunda rahat ve isabetli yorum yapabilmek için, pozitivizmin dar kalıplarının dışından da olaylara bakmanın gereğine inanarak, bir örnek olsun diye, Kur'an'da bahsi geçen Hz. Musa ve Hz. Hızır aleyhisselAmın arkadaşlıklarını anlatmağa başlamıştık.

 

Kur'an-ı Kerim'in Kehf sûresinin 65. ci ayetinde şöyle anlatılan “LEDUNN İLMİ” ile ilgili açıklama ve yorumları, okurlarım için belki faydalı olur, düşüncesi ile paylaşmak istedim. Ayet-i Kerime şöyle idi:

 

“Nihayet kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan ledün ilmini öğretmiştik.”

 

Hz. Musa, deniz kenarında karşılaştığı Hızır aleyhisselama arkadaş olmuştu ve birlikte bindikleri geminin bir tarafını Hızır, kırmağa başlamıştı. Geminin sahiplerinin çok hürmetle ve ücret almadan gemiye aldıkları bir insanın gemiye zarar vermesi Hz. Musa'ya çok ters gelmişti ve dayanamayarak Hızır'a itiraz etti. Hızır (a.s), Hz. Musa'ya “Ben sana benim işlerime karışırsın, demedim mi?” deyince Hz. Musa özür diledi ve yola devam ettiler. Bu arada bir kuş geldi; denizden gagasına aldığı suyu bunların önüne döktü ve uçup gitti. Hızır (a.s), Hz. Musa'ya, “Allah'ın ilmi yanında bizim bildiklerimiz; denizin yanında, bu kuşun önümüze döktüğü su gibidir.” dedi.

 

Gemiden inip giderken, yolda oynayan çocuklardan birini Hızır (a.s) öldürdü. Hz. Musa gene duramayarak itiraz etti. Hızır (a.s), sözlerini tekrarlayarak ayrılmak istedi. Hz. Musa, tekrar özür diledi ve “Bir daha karışırsam ayrılalım” dedi. Devam ettiler. Bir kasabaya vardılar. Hem yorulmuşlardı hem de acıkmışlardı; misafir olmak ve yemek istediler. Ancak, oranın sakinleri onları ne misafir etti ne de yiyecek verdi. Kasabadan çıkarken, yolun kenarında yıkılmak üzere olan bir bahçe duvarını Hızır, düzeltiverdi; sanki yeni yapılmış gibi oldu. Hz. Musa, gene dayanamadı ve “Yüzümüze bakmadılar, yiyecek vermediler; sen halen bu adamlara iyilik yapıyorsun” deyince ipler koptu ve Hızır (a.s), “Ya Musa! Arkadaşlığımız burada biter. Ancak ayrılmazdan önce sana; senin perde arkasını göremediğin (yani; LEDÜN ilmi olarak Allah'ın bana öğrettiği ve senin bilemediğin) şu işlerimin nedenlerini sana anlatayım:

 

1-      Geminin tahtasını kırmamın nedeni; o gemi, Allah'ın sevgisini kazanmış olan kardeşlerin idi. Yeni yaptırmışlardı. O bölgenin yöneticisi olan kral, zAlim birisi idi. Yeni ve güzel gördüğü her şeye el koyuyor, sahibinden zorla alıyordu. Gemiyi lekeledim ki, beğenmesin ve almasın. Bunu, sen bilemezdin ya Musa!

2-      Çocuğu öldürmemin sebebine gelince; o çocuk, gene Allah'ın dostu olan bir anne-babanın çocuğu idi. Hayırlı evlAt istiyorlardı. O çocuğun kaderi, kötü yazılmıştı. Belki ileride anne babasını da azdıracaktı. O aileye daha hayırlı bir çocuk verileceği için onu öldürdüm. (Kader konusunda anne-babanın ve daha birçok yan etkinin neden olduğunu unutmayalım ve Allah'ı suçlamaya kalkışmayalım. Benim notum.)

3-      Bahçe duvarını onarmaya neden olan perde arkası ise; O duvar, gene Allah'ın sevgili kullarından birinin bahçesinin duvarı idi. Adam, duvarın altına define koymuştu. İleride çocuklarım duvarı yıkar, bu defineden faydalanırlar, diye düşünmüştü. HelAl ve zekAtı verilmiş bir kazançtı, Allah'ın korumasında idi. Adam ölmüştü ve çocukları küçüktü. Duvarı düzeltmesem de yıkılsaydı, defineyi başkaları alacaktı. Çocuklar büyüyünceye kadar yıkılmasın, diye onardım, dedi. Sen bunları da bilemezdin ya Musa! Dedi ve ayrıldılar.”

 

Değerli Okuyucularım!

 

Bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s) Miraç olayında “Ladün” ilmine de vAkıf olmuş, birçok olayın perde arkasını, mucize olarak haber vermiştir. Onun  için Süleyman Çelebi, “Mevlid Kasidesinde” Peygamberimiz için: “İlmi-Ledün sultanıdır” ifadesini kullanmıştır.

 

 

Bütün bu olaylar için Dinimiz, “Vardır bir hayır” anlayışını öğretmiştir. Bizler de öyle der ve inanırız.Bu Haber 435 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI