25 Kasım 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bayramlardan çok korkuyorum...
musakiroglu@mynet.com

Bayramlara şöyle iki, üç ay falan kala içimde bir heyecan belirmeye başlar… Yeni bir bayram geliyor, nasip olursa tez zamanda bir bayramı daha yaşayacağım heyecanıdır bu.

Ancak günler geçer bayrama bir hafta, on gün kalır da yollarda bayram seyahatleri başlar ya… İşte o zaman da içimi bir ürperti, bir korku basar.

 Bayram için yola çıkanların, uzun zamandır göremediklerini görme, onlarla birlikte bayram geçirme heyecanı içinde olanların çıktığı yolculuklar… Ah işte o yolculuklar var ya… Yüreğimi hop, hop oynatır yerinden.

 Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'ndaki haberlerde söylenmişâ€¦ Bayram boyunca  meydana gelen kazalardaki ölü bilAnçosunun 150 olduğu belirtilmişti.

  Nitekim bu ara Kurban Bayramı için yollara çıkıldı, yolculuklar başladı. Yollardaki kazalar ve aile boyu ölümler de maalesef haberlerdeki yerini aldı.

Dün akşam televizyonlar, Bolu'da yaşanan bir tır hatası sonucu yoldan çıkıp takla atan otomobildeki anne ile çocuğunun öldüğünü, babanın ise yaralandığı haberini verdi. Kaza geçirenler aile boyu bayram yolculuğuna çıkmışlarmış.

Temennimiz hiç olmaması, hiç kaza haberi duymamamız. Ancak, bayram boyu kazalar ve kaza haberleri korkarım hiç eksik olmayacak…

Niye derseniz, soruyorum 150 kişinin kazalarda canından olduğu geçen bayramdan bu bayrama ne, ya da neler değişti?

Yollar aynı yol, araçlar aynı araç, sürücüler ise aynı sürücü… Trafik aynı trafik, denetim aynı denetim… Değişen bir şey yok.

Kaldı ki, ne kadar temenni etsek de, ne kadar umutlansak da bu saydıklarımda meydana gelecek, ya da getirilecek değişiklikler yaşanan acı sonucu öyle pek değiştirmeyecektir.

Bir tek yolu var bu kazaları azaltmanın, bu acıları yaşamanın tek bir yolu var.

Ne mi?

Bakın nedir… Biz değişeceğiz. Değişmesi gereken, düzelmesi gereken asıl bizleriz.

Trafikle, sürücülükle ilgili olarak beynimizi, bilincimizi, duygularımızı baştan sona gözden geçirmemiz gerekli.

 Uzun süre direksiyon başında olmanın verdiği yorgunluğun, bünyemizi saran uykunun en başta fark edeni bizzat biz kendimiz olmalıyız.

  Araçta dikkat dağıtan her şeyden uzak kalmanın önemini en başta bizler (Bizler derken kendimi de katıyorum, çünkü ben de bir sürücüyüm) bilecek… Dikkat dağıtan her şeye karşı uyanık olacak, izin vermeyeceğiz.

   Uzun yola çıkmadan önce servise gidip, aracımızı mutlaka surette kontrol ettirmekte bizim işimiz.

    Yani işin başı da biz de, sonucunu da biz belirliyoruz. Yani kazaya yol açan da biziz, gerekli özeni gösterip kaza yapmayacak olan da biziz.

    Bu nedenle topyekûn bir seferlik, trafik bilinci seferberliği bizim milletimiz için bu konudaki en öncelikli sorunumuzdur.

    İnana inana… İnandıra inandıra bir eğitim ve trafik bilinci seferberliği…

    Yetmedi…

    Bütün bunlar için oto kontrol… Milletin her ferdinin yapacağı trafik kontrolü… Sıkı sıkıya, açık bırakmaksızın bir otokontrol sistemi kurmak zorundayız.

    Bundan böyle bütün bayramlara korkusuz girmek, bayramın tadını ve heyecanını kaza haberleri duymadan yaşamayı ne kadar çok istiyorum…

     Bu vesile ile Kurban Bayramınızı kutlar, acısız ve kazasız bir bayram dilerim.Bu Haber 2388 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI