26 Mayıs 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Yarın Ramazan Başlıyor, Mübarek Olsun

Son ilAhi Din olan İslam Dininin üstün yanlarından birisi de, içinden bin aydan hayırlı bir geceyi saklayan Ramazan ayına, yani; Cenab-ı Hakk'ın, “ İmanlı kulumun bütün ibadetlerinin sevAbı, belirli ölçüleri ile kendisine aittir. Ancak; orucunun sevap değerini takdir ve ölçüsünü tayın ile orucu bana aittir.” buyurarak yücelttiği ORUÇ Ayına sahip olmasıdır. Yarın başlıyor; hayırlı, uğurlu ve mübarek olsun.

 

Ben, bu ramazan için, kalıplaşmış sözlerin dışına çıkarak farklı şeyler söylemek istiyorum. Şöyle ki:

1-      Ramazana başlarken, hedef KADİR GECESİ olmalı ve niyeti ona göre yapmalıdır. Yani; “Ben normal olarak Ramazan Orucunun hakkını vererek yerine getirdikten sonra, Kadir Gecesinde Allah'ın va'di olan BİN aylık sermayeye de konmak istiyorum” denilmeli ve bu niyetin arkası sıra da koşulmalıdır. Çünkü yüce Allah, Ramazan Orucunun hakkını vererek tutan her Müslüman'a, bu bin aylık sermayeyi kesinlikle lütfedecektir. Sakın ha, hiç kimse; “Bana mı Kalmış, ben orucu becerebilir miyim?” gibi ümit kırıcı endişelere kapılmasın. Normal olarak orucunu tutan her Müslüman, bu hakkı alacaktır. Katıksız inanıyoruz ki, “Allah, verdiği söze muhalefet etmez. (Al-i İmrAn sûresi, ayet:9)”

2-      Allah iletişim kanallarını açık tutmak lAzımdır. Çünkü Allah (c.c); “Beni anın (hatırlayın, unutmayın) ki, ben de sizi anayım (hatırlayayım, unutmayayım). Sakın bana körlük etmeyin!” buyuruyor. (Bakara sûresi:153)

 

Allah'ı anmak ne ile olur; O'na karşı kulluk görevlerini yapmakla olur. Allah ile olan iletişim kanalları ancak bu şekilde açık durur. Bu iletişim kanalları pas tutarsa, araya şeytan girer. Şeytan, imAnlı kulu bir süre sonra MASKARAYA çevirir. Nefsinin kötü isteklerinin peşinden koşa koşa, doymak bilmeyen zevklerinin esiri olarak, kocaman bir ömür ziyan olur.

 

Nankörlük etmek nasıl olur; Allah'ın verdiği bunca nimete karşılık, O'nun çok az olan isteklerine ters durmakla olur. Hesabı iyi yapmak gerekir. Aklını iyi kullanan insan, hesabını iyi tutan insandır. Allah'ın bize verdiği nimetlerle bizden istediklerini, akıllıca karşılaştırırsak çok az şeyin istendiğini görürüz. Örnek: Bir günde bizden istenen şey, beş vakit namazdır. Toplam vakit olarak bir saatimizi alır. Hesabı iyi yapalım; tuvalet ihtiyacımızı falan namaz vaktine katmayalım. O zaten normal ihtiyacımızdır. Bu hesaba göre, yirmidört saatten sadece birini Allah'a ayırıyoruz, gerisi bizim. Koskoca bir haftadan, Cuma günü sadece bir-iki saatimizi Allah'a ayırıyoruz. On iki aydan, sadece birinde bazı kısıtlamalar yapıyoruz. Bunların sonucunda da, sonu olmayan ebedi bir ahiret hayatını kurtarıyoruz.

 

İşte işin bütün odak noktası, bu AHİRET inancında toplanıyor. Ahiret inancında pürüzler var. Onları aşmak lAzım. Bolca okumak, araştırmak ve iyi bilen, güvendiğimiz insanlara sorarak, kafamıza takılan pürüzleri aşmak gerekir.

 

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla…Bu Haber 473 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI