27 Mayıs 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Ramazan Ve Oruç

 Orucun sağlık açısından ne derece faydalı olduğu bilimsel kanıtlarla ortaya konmuştur.

Oruç hafızayı güçlendirir:

Oruç tutarken uzaklaştığımız fiziksel istekler, beynimizin yapılan işlere yoğunlaşmasını sağlar ve hafızamızın çalışmasına katkıda bulunur.

 

Oruç tutmak yaşlanmayı geciktirir:

Birçok hastalıkta kilit rol oynayan lipit plesterol düzeyi düzensiz beslendiğimizde vücudumuza zarar verir. Oruç ise hücre yenilenmesini sağlar.

 

Kanser vakası: Vücudun her hangi bir yerinde birkaç anarşik hücrenin terör faaliyetleri için her zaman fırsat doğabilir. Bu terörist faaliyet bedenin kendi dokusu gibi görüntü vererek yanıltabilir. Eğer beden sürekli metabolizma faaliyeti ile uğraşırsa neler olup bittiği saklanabilir.

 Oruçlu kişide ise organizma kendini kontrol etmeye vakit bulur ve böyle faaliyetlere anında müdahale eder. Böylece kanser oluşumu başlangıç noktasında engellenmiş olur.

Oruç tuttuğumuzda sindirim sistemimiz de önemli ölçüde düzene girer. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Oruç tutmak sindirim sistemimizin dinlenmesini sağlayarak daha sağlıklı kalori yakmayı sağlar.

Düzenli şekilde oruç tutmak metabolizma sağlığına faydalı olduğu gibi,  sağlıklı bağırsak fonksiyonuna katkı sağlar.

 

Zayıflama: Oruç tutmak sağlıklı kilo vermemize yardımcı olur. Oruç esnasında vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığıyla depolanmış yağlar yakılmaya başlanır, böylece vücut büyük bir yükten kurtulur.

 

Oruç tutmak açlık tecrübesini artırarak vücutta hormonların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar, obeziteden mustarip olan kişilerde aşırı yemeyi teşvik eden sinyallerin düzeltilmesine katkı sağlar.

 

Beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını destekleyen oruç, bu duruma yardımcı olacak kimyasalların salgılanmasını sağlar.

Oruç Parkinson ve Alzheimer gibi zihinsel hastalıklara karşı koruyucu rol oynar.

 

Diğer yandan, oruç nefsimizin terbiyesini sağlayarak yoksul insanları anlamamızı, onlara yardımcı olma duygularımızın gelişmesini sağlar.

 

Ramazan ve orucun getirdiği manevi iklim birlik beraberliğin, dayanışmanın, kardeşlik duygularının pekişmesine ve gelişmesine katkı sunar.

 

Ramazan ve oruç, ruh dünyamızın daha sağlıklı olmasına, hayatımızın anlam kazanmasına vesile olur. Böylece daha mutlu olmamız gerçekleşmiş olur.

 

Ramazanın birinci günü olan bu gün, bu duygu ve düşünceler içerisinde Ramazanı şerifinizin kutlu olmasını ve sizlere, tüm İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Allahtan dilerimBu Haber 436 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI