24 Haziran 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Schwäbisch Gmünd Kilise Meydanında İftar Yemeği

2001 yılından beri Almanya ile bağlantım var. Bazen kısa süreli (bir buçuk ay en azı olmak üzere) bazen de uzun süreli (en uzun bir buçuk sene olmak üzere) iskAnlı, geliş-gidişlerim oldu. Bu sefer de, üç ay süre ile Almanya'dayım. Bu süreler içinde edindiğim bilgilerime dayanarak Alman toplumunun genel yapısı hakkında bazı kanaatlere vardım.

 

Bu yazımda, Almanların din konusundaki tutum ve davranışları hakkındaki kanaatimi belirtmek istiyorum. Diğer bazı konular hakkındaki kanaatlerimi de, yeri geldikçe belirteceğim. Amacım, Almanları tanıtmak değil, örnek alınabilecek özelliklerini belirtmektir.

 

Almanlar, genel olarak çok dindar bir toplum. Belki Avrupa ülkeleri içerisinde en dindar toplum desem, çok yanılmış olmam. Geleneklerine çok bağlılar. Üstün ırk, zihniyetleri aynen devam ediyor. Pazardan (kendi üretimleri varsa) kendi mallarından başka mal almazlar. Kendi mallarına da güvenirler. Din konusunda da “Sağlamcılar” da, kendi dinlerinde kalmayı tercih etmek durumunda olduklarını söylüyorlar. İslAm Dinini sürekli takip ediyorlar. Ancak, dinin kaynağından ziyade, o dini yaşayanlara bakarak tercihlerini belirliyorlar. Belki kendilerine göre çok da haksız değiller.

 

Bizim, buralarda yaşayan Müslümanlarımızın büyük çoğunluğu, dini yönden öyle çok perişan ki, hiç elle tutulur tarafı kalmamış. Üç-beş kuruş parayı görünce, dünyayı sadece paradan ibaret sanmış. Bu sanmaya bağlı olarak da, bütün değer yargılarını kaybetmiş. Babanın ve ananın çocuğuna baş öğüdü; “Ben, yaşayamadım çocuğum, bu toplumda hep ezildim; siz yaşayın!” Bu öğüdün adı; “Cahil öğüdüdür.”Çocuklar da yaşıyorlar. Hem de öyle yaşıyorlar ki, ele-avuca sığmıyorlar. Almanlar, akıllı insanlar; bu manzarayı seyrediyorlar ve kendi dinlerini, bu Müslümanların (!) dininden üstün görüyorlar. Eğer bizim insanımız “iyi örnek” olabilseler, Almanların en az yüzde kırkı Müslüman olurlar. Bizim insanımıza bu değerlendirmeleri söyleyince, yüzde kırkı az buluyorlar.

 

19 Haziran 2017 pazartesi akşamı, benim bulunduğum ilçe Schwäbisch Gmünd'ün Kilise Meydan'ında, burada bulunan dini derneklerin Belediye ile iş birliği halinde sundukları, bin kişilik bir iftar yemeği vardı. Burası için çok müthiş bir programdı. Çünkü burası bir İslam ülkesi değildi. İftardan bir buçuk saat önce başlatılan programı, Belediye Başkanı RİCHARD ARNOLD, başından sonuna kadar izledi ve birlikte iftar yemeğini yedik, öyle ayrıldı. Programda da güzel bir konuşma yaptı. Şöyle diyordu: “Sizler benim memleketimin insanlarısınız. Birlikte yaşıyoruz. Sizler, çeşitli iş yerlerinde, benim ülkemin işlerini yapıyorsunuz. Yani ülkemize hizmet ediyorsunuz. Biz de belediye olarak sizlere hizmet sunuyoruz. Burada bir bütünün parçaları olarak birlikte yaşıyoruz. Büyük kütlenin gücü, parçaların gücüne bağlıdır. Birbirimize ne kadar bağlana bilirsek o kadar güçlü oluruz. Sizleri, Alman dilini iyi öğrenmeye davet ediyorum.”

 

İftar programında şunlar vardı:

1-      Kur'an-ı Kerim okuyuşu,

2-      Dini Dernek temsilcilerinin tanıtım konuşmaları,

3-      Belediye Başkanının konuşması,

4-      İlAhi gruplarının sunumları,

5-      Ezan okunuşu ve iftar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok hoş bir uygulama idi. Her yerde böyle meydanda iftar verilmesine izin verilmiyor. Hele açıktan ezan okunması hiç mümkün değil. Bu Belediye Başkanı'nın çok hoş bir insan oluşu ve hoşgörülü yaklaşımı sayesinde bu program, şehrin büyük bir meydanında sunuldu.

 

Belediye Başkanı'nı Ünye'ye davet ettim. Olumlu karşıladı ve görüşürüz dedi. Eğer başarabilirsem, Bizim Başkan Sayın Ahmet Çamyar'ı buraya davet ettireceğim. Burası bir sanayi şehri, görülüp gezilmesi gereken önemli kuruluşlar var.

 

Pazar Günü Ramazan Bayramı, Hayırlı Olsun

 

Bütün okuyucularımın ve ülkem insanlarının Bayramlarını tebrik ediyor, insanlarımıza, ülkemize ve bütün insanlığa hayır getirmesini Yüce Allah'dan diliyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 446 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Sayın Hocam Tarih : 28 Haziran 2017 / Pazar Üye Adı :
Sayın Hocam yazılarını ilgiyle izleyorum kolay gelsin Osman Ceylan
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI