24 Haziran 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Elveda Ya Şehri Ramazan

Bereket, mağfiret ve rahmet ayı olan Ramazanı eda ederek Bayrama kavuştuk şükür Mevla'ya.

Yarın Bayram namazı kılınmasının ardından cami de bayramlaşma yaptıktan sonra ailemiz eş dost, komşu akraba tüm yakınlarımızla bayramlaşma Adetimizi getirebilmenin mutluluğunu yaşayacağız çok şükür.

Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı organizasyonunda halkımızın, siyasi partilerin, sivil inisiyatif grupları ve muhtarlarımızın katılımları ile Atatürk Parkında yapılan bayramlaşma programı kaynaşmaya ve birlik beraberliğin pekişmesine vesile olmaktadır.

Bu programlar devam etmeli ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır.

Biz ebeveynler bayramlaşmaların güzelliklerini çocuklarımızın zihinlerine aşılayarak, onları tüm yakınlarınızın bayramını kutlamaya teşvik etmeli ve bu noktada kendimiz de bu minvalde davranarak onlara örnek olmalıyız.

Büyük şehirlerde bazı kesimlerce başlatılan bayramda tatile gitme modasını gelenek haline getirmek uygun değildir.

Birde şu önemli: İhtiyaç sahibi olduğunu gizleyen, çok ihtiyacı olduğu halde yardım istemekten utanan aileleri şahısları bulmalı ve onları sevindirmelidir.

Bu hususta Kaymakamlık Vakıf, Belediye sosyal hizmetler birimi ve Muhtarlarımıza çok büyük görevler düşmektedir.

Geçen gün Yunus Emre Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan aradı, benim mahallemden kanser tedavisi gören ancak ekonomik durumu zayıf olup başkalarından destek istemekten çekinen, fakat ciddi manada da ekonomik sıkıntı çeken birinden bahsetti.

Dedim ki… Yaşar bey benim o ailenin durumundan haberim yok… Hiç bana galip dertlerini açmadılar… Bu sözüm üzerine Yaşar Bey de dedi ki: Sen Muhtar olarak mahallede kimin sıkıntısı var araştıracak bulacaksın.

Tamam, Yaşar Bey dedim. Beni bu aile hususunda uyardığın haberdar ettiğin için teşekkür ederim.

Yaşar bey çok doğru söylüyordu.

Hani biliriz o hadiseyi… Dicle kenarında bir kurt kaparsa koyunu, Mevla'm Hazreti Ömer'den sorar onu özdeyişini Muhtar Kaymakam ve belediye Başkanı hayata uyarlamak zorundadır.

Yaşar beyin bahsettiği kardeşimin evine gittim.

Daha önce niye haberim olmadı diye utandım.

Kişi akciğer kanser tedavisi görüyor, ekonomik durumu kötü, ancak yardım kabul etmek istemiyor.

Çok üzüldüm çok.

Ama aileyi ikan etmeye çalıştım, destek olmadan bu pahalı tedavi masraflarının altından kalkmalarının çok zor olduğuna ikna etmeye çalıştım.

Budan duyurumdur!!! İsmi bende saklı olan fazilet sahibi bu hasta kardeşimize el uzatmak zarureti bir insanlık ve Müslümanlık görevidir.

Beni tanıyorsunuz… Buruncu mahallesi muhtarıyım… Yardım etmek isteyen kardeşlerimiz bana ulaşabilirler… Ayrıca tabili derhal Kaymakamlık ve Belediye nezdinde bu kardeşlerimiz için yardım talebende bulundum.

Bu duygular içerisinde mübarek Ramazan bayramının Ünye'mize, ülkemize ve tüm İslam Alemine kutlu olmasını, hayırlara ve barışın tesisine vesile olmasını Cenabı Allahtan niyaz derim.

Dün akşam Burunucu Mahallesi camimizde veda ilahisi okudum, Ramazana elveda dedik.

Bu ayda açılır cennet gülleri.

Kuran tilavet eder ol bülbülleri.

İslam Aleminin nurlu gülleri.

Elveda, elveda, ya şehri Ramazan elfira.

 

 Bu Haber 458 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI