10 Temmuz 2017 Pazar
UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA
Ramazan’dan Sonra

Bir mevsim daha geldi geçti. Kendi rüzgArıyla, kendi telaşıyla. Kimini önüne kattı, kimini ardına taktı.

Ramazandan bahsediyorum. Gelip geçen, kimine değip geçen, kiminde vakfe edip duran, sonra aheste aheste geçip giden Ramazan'dan.

            Kaç mevsim vardır? Sayısı neye göre, kime göredir, nasıl belirlenir? İnsanın her halinin bir mevsimi, her mevsimin bir hali yok mu?  Ramazan başlı başına bir mevsimdir. Bambaşka bir haldir.  Bütün mevsimlerin ve de bütün hallerin eksiklerinin tam olduğu mevsimdir.   Her zerre kendi bütünlüğünü o kompozisyonda tamamlar.  Her hal kendi uzviyetini o aynada görür.  Her hal kendi seyrindeki ulvilik istikametini, istidadını ve de kemal noktasını Ramazan'da fark eder.

Ramazan her halin bir aksülameli olduğunu hatırlatır. İki uç, ancak Ramazan'da birbirine bu kadar yakın durur. Çünkü her şey, “Hayır“ istikametinde, “Hayra dönük”, “Hayırla” hareket eder. 

            Ramazan her hale ve ana siner. Rahmete bu kadar yakın olmak da rahmetten uzak olmak da mevsimdendir. Uzaklık insan vehmidir. Şimdi en tanınmış haliyle bile “ Uzaklık” rahmete en yakın yerindedir. Çünkü bütün bir kAinat rahmet güneşine “Yakin” deveran eder.

            Ramazan müstakil bir hikAyedir. Bu hikAyenin başı, ortası ve sonu kendi kıvamında seyreder. Bu hikAyede herkes kendi hikAyesini var eder. Bu hikAyede herkesin bir adı, namı vardır. Kendi olmaktan kul olmağa, kulluktan kendi olmağa bir yol vardır. Bu yol hep vardır. Ama en çok Ramazan'da bu kadar tanıdık ve bu kadar kolaydır. 

Ramazan hem bir hikAyenin başı hem de bir hikAyenin sonudur.  Her hikAye tövbeyle başlar ya da tövbeyle biter. Başladığı ile de bittiği ile de bu hikAye kurtuluştur.

Ramazan böyledir.  Ve daha birçok şeydir. Çünkü Ramazan herkeste başkadır. Herkese başka başkadır.

Bir nokta vardır belki de özellikle söylenmesi gereken; Ramazan'dan hikAyesiz çıkmak da mümkündür. Ramazan'dan bir hikAye devşirmek, Ramazan'ı hikAyeye ortak etmek… Nasip meselesidir.

 

      Bu Haber 5525 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.