21 Temmuz 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya’dan Ayrılırken Bir Küçük Not

Bir şeyin tanımı yapılırken, eskilerin kullandığı bir ifade var; “ETRAFINI CAMİ, AĞYARINI MANİ” yani bir tanım; kendisinden olan parçaların tamamını içinde toplamalı, kendisinden olmayanları da dışarıda bırakır olmalıdır.

 

Bizler de; devlet olarak millet olarak kendimizi iyi tanıdıktan sonra parçalarımızı birleştirerek, kendimizden olmayanları bir ayırabilsek (buradaki kendimizden olmayanlardan kastım, millete memlekete ihanet edenler, sevmeyenlerdir), işte o zaman güçlü, kuvvetli ve daha çok etkin olacağımıza inanıyorum. Hep başkalarına baktık, yabancı örnekler aradık. Kendimizi beğenmedik, küçük gördük. Örneklerimiz hep; “Avrupalılar şöyle, Amerikalılar böyle…” gibi oldu. Kendimizden hiç örnekler veremedik. Çünkü, kendimizi bilmiyorduk. Biz, bize unutturulmuştu. Kendimizi inkAr eder hale gelmiştik. Başkalarının dili ile kendimizi tanımlıyor, başkalarının anlatımı ile tarihimizi, kültürümüzü öğreniyorduk. Bizler, bize yabancı idik. Kendimize karşı yabancılaştırılmıştık. Siyasilerimizin ağzından bir iki sözcük Osmanlıları, İslAm Tarihini öven sözcükler çıksa, Batılılar, Hıristiyan alemi tek ağızdan Türkler, Osmanlılaşıyor; Osmanlı geri geliyor gibi herzeler savurarak şaha kalkıyorlar. 15 Temmuz, Anadolu insanının, tarihi eğilmeyen başının şahlanışını görünce dillerini yuttular, perişan oldular, ümitsizliğe düştüler ve açık tavırlarla düşmanlıklarını açığa vurdular.

 

Bizler, dünyaya örnek olmuş bir milletin nesliyiz. Kendimizi tanıdığımız gün, bükülmeyen bilek, eğilmeyen baş, karşısında durulamayan güç olacağımızı çok iyi bilen batılılar, açık düşmanlıklarını, utanmazca ortaya koymaktan çekinmiyorlar. Şurası çok açık bir gerçek ki, “Korkunun ecele faydası yoktur.” Dik durmaya devam, dik duranları desteklemeye devam.

 

Tarihimizi, kültürümüzü yeni nesillere aktarma konusunda büyük hizmetleri olacağına inandığım yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş Beyi kutluyor ve başarılarının devamını Yüce Allah'tan diliyorum. Ak Parti iktidarları dönemlerinde ilk defa isabetli bir Kültür Bakanı ataması yapıldığını da belirtmek isterim.

 

Almanya'da Dönerli Türk Kavşakları

 

 

Dünyaya örnek olmuşluk iddiamı ispat için Almanya'da görerek yaşadığım bir örneği, hem bizim yöneticilerimize de örnek olsun diye anlatıyorum. Almanya'nın özellikle şehir trafiğinde kullandıkları ve “Türk Kavşağı” dedikleri bizim dönerli kavşaklarımız, trafiği çok rahatlatmaktadır. Türkiye'mizde şehir içi trafiğinde, trafik lambaları uygulaması, bizim trafik akışına çok büyük darbe vurmaktadır. Benim sahamın dışında bir konu ama en azından bir araştırmaya değer diye düşünüyorum. Almanlar, sistemi iyi yerleştirmiş; kurallarını da koymuşlar, sıkı takip ve kamera sistemleriyle iyi bir denetim; saat gibi çalışıyor. Kavşağın yol girişlerine işaret çizgilerini koymuşlar; hangi araç o çizgiye önce dAhil olursa, yol hakkı onun oluyor. Problemsiz çalışıyor. Bizim şehirlerimizde de az sayıda döner kavşakların olduğunu biliyorum ama, o çizgi uygulamasını hatırlamıyorum.

 

 

Almanya'dan dönüyorum. Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 377 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Dönüyorum Tarih : 21 Temmuz 2017 / Pazar Üye Adı :
Sayın İsmail sari Beyin Yorumlarını aralıksız Takip ediyorum Kendisine başarılar dilerim Osman ceylan Almanya
Başlık : Dönüyorum Tarih : 21 Temmuz 2017 / Pazar Üye Adı :
Sayın İsmail sari Beyin Yorumlarını aralıksız Takip ediyorum Kendisine başarılar dilerim Osman ceylan Almanya
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI