22 Temmuz 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Bir Kereden Bir Şey Olur

Birçok kötü alışkanlıklara başlamamız bir defadan bir şey olmaz diye denediğimiz hatalardan oluşmuyor mu?

  Bir kereden bir şey olmaz.

   Oysa bir kereden bir şey olmaz diyerek yaptığımız her hangi bir kütü davranışın ya da bağımlılığın daha sonra kronik hale gelerek hayatı nasıl olumsuz etkilediğine binlerce kez şahit oluruz.

  Çoğunlukla ben bağımlı olmam denir, ancak bağımlılık oltasına bağımlı olmam deyip tedbirsiz davranan çoğunluk takılır.

  Bağımlılık, kişiye, bir nesneye, varlığa, örgüte ya da her hangi bir şeye önlenemez bir istekle bağlanmaktır.

 Maddelere bağlılık: Psikoaktif olanlar(Alkol)sigara, uyuşturucular, ağrı kesiciler, davranışlar, alışveriş, ilişkiler, TV bağımlılığı, internet bağımlılığı gibi bağımlılık çeşitleri vardır.

 

   Uyuşturucu bağımlılığının belirtileri nelerdir?

  Kişinin maddeye duyduğu ihtiyaç giderek artar, madde kullanımı kesildiğinde kişi hoş olmayan organik ya da ruhsal şikAyetler yaşar ki bunlar yoksunluk belirtileri olarak tanımlanır.

  Kişi madde kullanımını kontrol edemez, başarısız bırakma girişimlerinde bulunur ve maddeye ulaşabilmek için yoğun zaman harcar.

    Sosyal, mesleki, özel ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşar.

  Psikolojik, sosyal, fiziksel zararlar gördüğünü bilmesine rağmen, kişi madde kullanmaya devam eder.

 Uyuşturucu bağımlılığının ömür boyu bir hastalık olduğu akılda tutulmalıdır.

 

     Kişi nasıl uyuşturucu bağımlısı oluyor?

   Bağımlılık bir beyin hastalığıdır, herkes bağımlı olabilir. Özellikle ergen için konuşmak gerekirse, birey arkadaşlarıyla ya da çevresiyle bir grup tutumu oluşturmak ya da onların davranışlarına uyabilmek için madde kullanımına başlayabilir.

 Bu noktada, arkadaş grubunun önemi ortaya çıkmaktadır. Yine aile de dikkat çekici bir unsur olarak ön plana çıkar.  Anne, baba ya da akrabaların tutumlarını çocuğun örnek alması madde bağımlılığına giden yolu açmaktadır. Mizaç yapısı madde bağımlılığına eğilimi etkilemektedir.

  Sorun çözme becerileri ile ilişkili yetersizlikleri olan, bunun yanında dürtü sellikleri ön planda olan bireylerin madde bağımlılığına yatkınlıkları daha fazladır. Ayrıca bireyin genetik özellikleri de madde bağımlılığında önemli rol oynamaktadır.

 

Uyuşturucu madde ilk ya da kaç defa denenirse bağımlılık yapar?

 Bunun için belli bir sayı vermek mümkün değildir. Hem bireysel farklılıklar hem de kullanılan maddenin niteliği önem taşır ve birkaç kullanımda bile bağımlılık oluşabilir.

 

Uyuşturucunun zararları nelerdir?

 Alkol ve madde kullanılması hem ruhsal hem de bedensel sorunlara yol açmaktadır. Bunun yanında, kişi, yükümlülüklerini yerine getirmekte güçlük çekmeye başlamaktadır. Bu nedenle, sosyal ilişkileri bozulmakta, eğitimi aksamakta, mesleki sorunlar nedeniyle ekonomik durumu olumsuz şekilde etkilenmektedir. Kişi alkol ya da medde etkisi altındayken ya da bunların yoksunluğunu çekerken kendine ve başkalarına zarar verebilmektedir.

 

 Bu gibi ortamlarda bulunan ya da şahit olan çocuklar olumsuz şekilde etkilenmekte, alkol ve madde kullanımına aday olmaktadır. Kaynak… Yeşilay arşivinden Uzm. Dr. Mehmet Gökbakan'ın  yazısıBu Haber 412 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI