7 Aralık 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Analiz
Bayram öncesi Arefe günlerinde kabristanlıklarda Ünye Müftülüğü’nün belirlediği din görevlilerince hoparlörden Kuranı Kerim okunması, mutlaka güzel olur düşüncesiyle planlanmıştır.

Bu icraatı müşterek yürüten Belediye Başkanlığı'nın ve Müftülüğün asıl düşüncelerinin halka hizmet olduğu muhakkaktır. Ancak, her iyi niyetle yapılanın da mutlaka doğru ve gerekli olduğu gibi bir ön kabul yoktur!...  

ÖNERİM: Mezarlıkta yüksek sesle Kuran okutmak lüzumlu değildir. Herkes Kuran okumayı bilmeyebilir ama, mutlaka bildiği ayetler ya da birkaç dua vardır. Bırakalım ziyaretçiler kendi duygularıyla baş başa istedikleri gibi hareket etsinler.

Ha denebilir ki,  ‘Öyle diyorsun ama bu defa kimileri ortalığı boş bulup istismar eder, kabristanlıklarda para ile Kuran okumak isteyen sahte hocalar cirit atar.' Bakın  öyle bir istismarı bertaraf edecek B planı sağır sultanca bile biliniyor. Sonuç  olarak, lütfen bayram günlerinde hoparlörden  Kuran okuma uygulamasına son veriniz!...

 

ÇAMLIK: Çamlık'ta tuvaletin kapalı olması hiç anlaşılır gibi değil. Geçenlerde sabah sporumu yaparken belediye meclis üyesi bir arkadaşın motelden çıktığını gördüm. Üzerinde  spor kıyafeti olmasından ötürü spor yapmaya geldiği belli olan arkadaşa ne yaptığını sorduğumda, motele tuvalete girdiğini, zira Çamlık'ın genel tuvaletinin kapalı olduğunu, ama bu hususu Belediye Başkanı ile derhal görüşeceğini söyledi… Çamlık'ta tuvaletin sadece yazın gerekli olduğunu düşünmek büyük yanılgı olur!!  Çünkü, sabah sporu yapanlar için gerekli olduğu gibi, şu gördüğünüz havalarda dahi oraya  kısa süreli oturmaya ve gezinti yapmaya gelenlerin olduğu görülmekte, bilinmektedir.  Sorun, büyük ihtimalle tuvaletin işletmeciliğini Belediyeden kiralayan Sakatlar Derneği'nin söz konusu yeri üçüncü şahsa kiraya vermesinden kaynaklanmış olabilir. Kısa süre zarfında çözüme kavuşturulacağını düşünüyorum .

SOSYAL SORUMLULIUK:  Geçen gün Çamlık'ta sabah sporumu yaparken yanımdan sigarasını tüttürerek bir vatandaş geçti. Biraz ilerden geri döndüğümde, yerde tüten bir sigara izmariti gördüm. Bu izmarit tabiî ki, biraz önce gördüğüm kişinin izmaritiydi. ‘Neme lazım' diyemezdim. Çünkü, vatandaşlık bilincim ve sorumluluğum buna izin vermiyor… Nitekim, biraz hızlı yürüdüm söz konusu şahsa yetiştim.  ‘Affedersiniz, biraz önce yere attığınız sigara izmaritinizi söndürdüm. Lütfen böyle yapmayın! Hele ormanlık alanda hiç yapmayın! Zira etrafa zarar verirsiniz' dedim. Adam şükür ki sorumsuz ve hatalı davrandığını idrak etti, özür diledi… Burada şunun altını çizmek lazım: ‘Bana ne'ciliği bırakıp, uyarma görevini lisanı usulle yapmayı, yanlışlıkta ısrar edenleri ihbar etmeyi, vazgeçilmez ve kaçınılmaz görevlerimiz   arasında telakki etmeliyiz. Yani, kolektif, toplumsal otokontrol kültürünü geliştirip hakim kılarak  sosyal davranış bozukluklarımızı tez elden düzeltmeye ihtiyaç vardır.

Sağlıcakla kalın.Bu Haber 1746 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI