5 Ağustos 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Bu Tezat Tamire Muhtaç

Bir şey var… Ne bileyim… Islaha muhtaç bir anafor, garabet işte.

Neden böyle söylüyorum?

Şunun için: Biz cesur ve kahraman bir milletiz.

Bu milleti savaşarak esir almak zor, hatta imkAnsız.

Uzak ve yakın tarihimiz bunun kanıtlarıyla dolu.

Benzeri olmayacak nitelikte merhametli milletiz. Aynı şekilde tarihimiz Dünyadaki mazlum milletlere el uzattığımız kanıtlarla dolu.

Adaletli ülkeyiz, hükmettiğimiz coğrafyalarda yaşayan halklara dinlerinde, dillerinde ve kültürlerinde gösterdiğimiz müsamaha Avrupalı tarihçiler tarafından da kaydedilmiştir.

Avrupa'da salgınlarla baş edilemediği dönemlerde İstanbul da yere tükürülmeye ceza uygulayan ve tükürülen yere mikropları dezenfekte için kireç döken milletiz.

İyide bizim ayarlarımıza ne oldu da bunca değerlerimize rağmen turistlik yerlerde bile yere tüküren, çöp atan, çekirdek kabuğu atan, bulunduğu ortamı pisleyenler olduk?

Bize ne oldu da piknik yaptığımız yerde çöpünü bırakan, közünü bırakan hatta söndürmeden bıraktığı közle ormanı yakan bir millet olduk?

Bizim değerler katsayımız neden bu kadar irtifa kaybetti de sıkça türbülansa düşer oldu?

Gelmek istediğim yer… Geçenlerde Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar'ın gazetecilere verdiği yemekte de dile getirilmiş olan sosyal alanlara çekirdek kabuğu atılması sorunu.

Tabi Sayın Çamyarın'da vurguladığı gibi bu sorunun eğitimle önemli derecede iniltisi var.

Birçok hayvan bile pisliğini kapatırken insan olarak çöpünü açıkta bırakmak, yerlere çekirdek kabuğu atmak utanç duyulacak bir davranıştır… Ve biz nasıl böyle davranışlara tevessül ediyoruz diye muhasebesi yapılacak, sosyologlar ve psikologlar tarafından incelenip rapor tutulacak, hatta doktora tezi yapılacak sakat bir haldir bu sorun.

Bu arızalı tutum ile baş edebilecek strateji vardır… Ve şudur:

Belediye, Kaymakamlık, Milli eğitim, Müftülük, sivil inisiyatif, Muhtarlıklar ve basın işbirliği yaparak bu sorunu çözebilir.

Bu çalışmanın lokomotifi de Belediye, dolayısıyla Sayın Ahmet Çamyar olmalıdır.

Tepkiler olur, çeşitli reaksiyonlar olur diye çekinmeye mahal yoktur.

Ünye'nin daha temiz ve yaşanabilir olmasına matuf çalışmaya halkın ekseriya tından gelen destek tepki verenlerin çok üstünde olacaktır.

Peki, çalışma nasıl yürütülecektir?

Şöyle:

Belediye Başkanımız işin lokomotifi olarak ilgili kurumlarla ön görüşmeyi yapıp akabinde çalışma planı oluştuğunda… Önce uygun yerlere konuya dair dikkat çekici ifadeleri içeren afişler asılmak suretiyle işin eğitim faslı başlatılacaktır.

Ardından hemen Rektörlük ve Milli eğitim devreye girecek ve işin mahiyetinin işareti olan legolu tişörtler giymiş öğrenciler şehri gezerek vatandaşlara broşürler verecek, yere çekirdek kabuğu atanları nezaketle uyaracaklardır.

Müftülük Cuma namazında camilerde okutacağı hutbeyle eğitim çalışmasına destek verecektir.

Gerekirse konuyla ilgili toplantılar konferanslar düzenlenecektir.

Bu çağdaş kampanyanın başlangıç ve bitişi afişlerde belirtilmiş olacaktır.

Muhtarlar da Mahallelerinde çalışmalar yaparak başarılı sonuçlar alınmasına katkı yapacaklardır.

Bu eğitim çalışmalarının ardından, bahis konusu olan kurallara uymayanlara cezai müeyyide uygulanacağına dair ihtarlarının yazılı olduğu bildiri afişleri uygun yerlere asılarak artık mesele eğitim boyutundan cezai müeyyideleri içeren caydırıcı argümanların çekinmeden kullanılacağı boyuta

taşınacak ve çalışma kolluk kuvvetlerince zabıta birimlerince kararlılıkla sürdürülerek, ortaya konulan disiplinin devamlılığının sağlanması yönün de çalışmalara kolektif bir kararlılıkla devam edilecektir.

 

 Bu Haber 359 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI