12 Ağustos 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Dolmuş Ücretleri ve Öğrenciler

Dolmuşlar, şehir hayatının olmazsa olmazlarıdır. Sosyal yaşamın bir parçası olarak, ulaşımdaki kolay akışkanlığın sağlanması, sistemli ve düzenli bir dolmuşçuluk ağına bağlıdır. Ünye'mizdeki dolmuş ağı çok sistemli ve düzenli değil ama, zaman içinde daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Bu eleştirime hemen bir örnek vereyim: Devlet Hastanesi, yeni yerine taşınalı epeyce zaman oldu; Yeşil Hat ile Kırmızı Hat birleştirilerek, aynı araçlarla tek hat haline getirilmeli ve sağlıkla ilgili ulaşım, daha kolay ve akışkan hale getirilmelidir. Yeşil Hat'ın Saca ayağı kaldırılmalı ve Hamidiye-Memurkent-Şeyhyunus-Saca-Hanboğazı-Cumhuriyet Meydanı şeklinde yeni bir hat acilen kurulmalıdır. Tabii ki, bu benim fikrimdir ama bizler medya mensupları olarak kamunun fikriyatını toparlar, halk adına ilgililere yansıtırız.

 

Ben, yaklaşık beş aydan beriye dolmuşa binmemiştim. Zaten üç ay yurt dışında kaldım. 9 Ağustos Çarşamba günü, Cumhuriyet Meydanından evime kadar dolmuşa bindim. Araca çıkınca, alışılmış uygulama olarak iki lira dolmuş ücretimi şoföre verdim ve boş bir koltuğa oturdum. Hani bizde adettir ya; rahat edince, gözlerimizle etrafı kolaçan etmek, ben de öyle yaptım. Dolmuşun ön tarafında, şoför koltuğunun tepesine asılmış “Ücret Tarifesi” gözüme ilişti. Baktım ki, dolmuş ücretleri değişmiş; normal vatandaş: 2.25 TL, öğrenci: 1.75 TL. Askerler ve yaşlılarla ilgili bir bilgi yok. Aslında olması gerekir. Devletimizin tanıdığı haklar ve çıkardığı yönetmelikler var. Kamu adına hizmet gören herkesin, umumun menfaatleri ile ilgili mevzuatı uygulamak zorunluluğu vardır. Bir örnek olsun diye burada belirtmek isterim. 23-24-25 Temmuz günlerinde İstanbul'da idim. Bulunduğum semtten toplu taşıma araçları ile şehir merkezine ulaşmak üzere yola çıktım. İstanbul'da yaşayan insanların hepsinde farklı kartlar var. Ücret okuma aletlerine gösterip geçiyorlar. Benim kartım olmadığı için ilgiliye para uzattım, para uygulaması olmadığı için almadı. Ben bu sefer, Devletin bana tanıdığı haktan (65 yaşın üzerindekiler, toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat etme hakkına sahiptir.) faydalanmak için kimlik kartımı göstermek zorunda kaldım. Aslında onun içinde Belediyelerden alınmış kart gerekiyor da, kaptan şoför beni idare etti. Ben elbet ki, dolmuş ücretimi ödemekten aciz değilim Allah'a şükür. Ancak, buna muhtaç olan çok sayıda insanımız var. Toplumun çalışabilen insanları, çocuklara ve yaşlılara el tutmalıdır.

 

Dolmuş Ücretleri ve Öğrencilerimiz

 

Sivil vatandaşa iki, yirmibeş Türk Lirası ücret olan bir dolmuşta, öğrenci için bir, yetmişbeş TL. çok fazla. Öğrenci ücreti sivil ücretin yarısı olmalıdır. Kazanma şansı olmayan insandan ne alacaksınız. Ünye'miz artık bir Ünivertsiteli gençler kenti. Bu dikkate alınmalıdır. Çokça anlattığım bir hatıramı tekrar anlatayım. Sene 1971 veya 1972; İzmir'de fakülte öğrencisiyim. Cebimde, toplu taşıma araçlarına verecek yirmibeş kuruşum olmadığı için ikibuçuk saat yaya yürümek zorunda kaldığım günleri asla unutamıyorum. Öğrencilerimizi düşünmek zorundayız. Sivil ücretleri, zararı yok biraz daha arttırın ama öğrenci ücretlerini bir defa daha gözden geçirmekte fayda var, diye düşünüyorum. Sonra, benim görebildiğim kadarı ile bizim dolmuşlarımızın büyük çoğunluk yolcusu, öğrencilerimiz ve gençler. Genel olarak bu, her yerde böyledir. Çocukların kanı kaynıyor. Şehir hayatının süsü, çocuklarımız ve gençlerimizdir. Cıvıl cıvıl kaynıyor şehirlerimiz. Sürümden kazanalım beyler. Bu gençler bize lAzım, bizim çocuklarımız; Yarınımız, geleceğimiz. Üniversiteli gençlerimize bol bol burslar sağlayarak Hıristiyanlaştırma faaliyeti yapan misyonerleri tanıyor muyuz? Çoğumuzun haberi bile yok. Görüyoruz ki, bizden çaldıklarına, bizi bombalatıyorlar. Fındık mevsimindeyiz. Fındığın öşrünü (onda bir toprak mahsullerinin zekAtı), öğrencilerimize vermeyi ihmal etmeyelim de, çocuklarımızı düşmanlarımız çalmasın.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 603 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI