18 Ağustos 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Pat Patlar Cellât Gibi; Tehlike Saçıyor

Bölgemizde fındık mahsulünü toplama mevsimi başladı ve hızla devam ediyor. Yöremizin ağırlıklı gelir mahsulü olan fındık toplama mevsiminde kırsal kesimlerimiz, adeta insan kaynıyor. Bölge insanları çoğunlukla köylere çekildiği gibi, dışarıdan gelen fındık işçileri de bölgemize gelince, bölgenin insan potansiyeli en az ikiye katlanıyor. Bu durum, elbet ki sevindiricidir. Çünkü bu mahsul, birçok insan için rızık mahsulü durumunda. Yani başka bir söyleyişle zenginlik kaynağı; Sevindirici olması, bunun içindir.

 

            Fındık ürünü, ALTIN'dan daha kıymetlidir. Şöyle bir örnek vereyim: Gecenin geç vaktinde bir kuyumcuyu arayarak, “Ben altın alacağım, dükkAna gelir misiniz?” desek, kolay kolay hiçbir kuyumcu dükkAn açmaz. Ama, bir fındık alıcısı tüccara, istediğimiz saatte haber versek de “Fındığımızı alır mısın?” desek, her saat dükkAnını açar, fındığımızı alır ve parasını da en azından bir miktarını peşinen öder. Toprak mahsullerinin hiç birinde bu şans yoktur. Bizler, yöre insanı olarak fındık mahsulümüzün kıymetini, yeterince takdir edemiyoruz. Bu kıymet bilmeme sonucu olarak da, büyüklerimizden miras kalan bahçelerimizden, sadece hazır mahsulü almaktan ibaret olan üreticiliğimizi devam ettiriyoruz. Katkı sağlamak, hizmet etmek ve emek vererek üreticiliğimizi geliştirme zorunluluğu vardır. Aksi halde “Karadeniz Fındıkçılığı” dünya fındık üreticileri arasındaki rekabet gücünü, gün geçtikçe kaybediyor. Fındık üreticileri şunu çok iyi bilmeli ve hesaplarını iyi yapmalıdırlar: Fındık mahsulü, toprak mahsulleri içerisinde en kArlı ve verimli üründür. Ben şahsen, farklı bölgelerde yetiştirilen ürünleri, üretim şekilleri ve güçlüklerini bilen bir insan olarak açıklıkla belirtiyorum ki, fındık üreticisi mahsulünün kıymetini ve değerini gereği gibi bilmiyor. Dolma fikirler ve şişirme lAflara bakarak ezbere üreticilikten vazgeçerek TEKNİK üretime geçmeliyiz. Yani, bilinçli üretici olmalıyız.

 

            Kırsal kesimde fındık hamaliye ve nakliyesinin en önemli aracı olan pat patlar (Lombardini), çoluk-çocuğun elinde. Yaklaşık, her ailede bir pat pat var. Olması da gerekiyor. Yakın zamana kadar atlar, katırlar vardı. Üretici, daha çok zahmet çekiyordu. Pat patlar, üreticinin işini çok kolaylaştırdı. Ancak işler kolaylaştıkça bizler, üzülerek belirteyim ki, iplerin ucunu bırakıyor, tehlikeleri adeta davet ediyoruz. On-Onbeş yaşındaki çocuklar, pat pat sürüyor. Pat patın kasası, fındık işçisi ile dolu. Çocuklar yollarda pat patlarla dans ediyor, birbiri ile yarış ediyorlar. CellAt gibi, tehlike saçıyorlar. Bunlar, mutlaka denetlenmelidir. Bir-iki tanesine ceza verilse bir korku olur, tedbir alınır. İllA birkaç can gittikten sonra mı tedbir alacağız? Polisimiz, Jandarmamız, Zabıtalarımız zaman zaman birer görüntü vererek dikkat çekmeli ve ikazda (uyarı) bulunmalıdır. Bu konuda her türlü imkAnımız (ara-gereç, personel, iletişim kolaylığı) olduğu halde, niçin yapılmadığına bir türlü anlam veremiyorum. Ve ben şunu öneriyorum: Jandarmamızdan, emniyetten ve zabıtadan birer kişi ile bir grup oluşturularak akşam, yatsı ve Cuma namaz vakitlerinde halk önce uyarılmalı, arkasından da denetimler başlatılmalıdır.

 

            Geçen haftaki yazımda deniz, göl ve su kanallarındaki boğulma olaylarına dikkat çekmiştim. Bu hafta da bu konuyu gündeme getirdim. Bizler, basın mensupları olarak, kamu adına dikkat çekme, uyarma görevimizi yapıyoruz. Gereği, ilgililerimize duyurulur.

 

 

            Sevgi, saygı ve selamlarımla…Bu Haber 371 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI