7 Aralık 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ya adam gibi Ünyeli olun, ya da gidin yazıldığınız yerde oturun...
musakiroglu@mynet.com

Hiç kimse birilerini zorla bir yerde oturtamaz, zorunlu iskAna tabi tutamaz. Buna ne yasalar izin verir, ne de vicdanlar.

Ancak bir şartla…

*Eğer bir kişi yılın büyük bir bölümünü bir yerde, bir şehirde geçiriyor, asıl hayatını orada sürdürüyorsa…

*İşi ordaysa…

*Çoluk çocuğunu oradaki okullarda okutuyorsa…

*Orada verilen hizmetlerden yararlanıyor, oranın havasını teneffüs ediyorsa…

O halde İkametgAha Dayalı Nüfus Kaydı'nı da oraya yaptırmalıdır.

Yok, böyle yapmazsa… O halde gider kasabasına, ya da köyüne kayıt olur… Orada oturur, orada yaşar… Oradaki hizmetlerden yararlanır.

Bunu neden böyle söylüyorum bakın…

Belediyeler arası çok ciddi bir kaçakçılık yaşanıyor…

Nüfus kaydırma kaçakçılığı.

Çünkü belediyeler için nüfus çok önemli… Ne kadar nüfus, o kadar para demek…

İller Bankası'ndan her ay belediyelere, adına amiyane tabirle ‘kelle parası' denen önemli miktarlarda para geliyor. Belediyelerin birinci gelir kalemini bu paralar oluşturuyor.

Hizmetlerde asıl bu para kullanılıyor. Şehrin gelişmesi, kalkınması, yatırımlar için bu paradan faydalanılıyor… Orada oturan, o şehirde yaşayan halkın huzuru ve mutluluğu için bu para harcanıyor.

 İşte İller Bankası'nın gönderdiği bu paradan daha çok pay almak isteyen belediyeler, bir başka belediyeden nüfus kaçırma mücadelesi veriyor.

Resmen kelle kaçakçılığı yapılıyor.

Bu büyük bir haksızlıktır… Bu, bir şehrin daimi yaşayanlarının hakkını gasp etmekten başka bir şey değildir.

Ben binlerce Ünyeli gibi Ünye'de daimi oturan birisiyim. Bizim adımıza İller Bankası'ndan Ünye Belediyesi'ne gelen aylık para Ünye'de harcanıyor. Hizmete dönüşüyor.

Ama bazıları ise öyle yapmıyor… Ünye'de oturuyor, ancak ikametgAh nüfus kaydını bir başka belediye sınırları içinde gösteriyor. İller Bankası'ndan adına gelecek para da, bu belediyenin hesabına çıkarılıyor. 

Bu insan tutuyor bir de, Ünye'de oturan, kaydı Ünye'de olan diğer insanlara gelen parayla yapılan hizmetleri kullanıyor… O hizmetlerden yararlanıyor.  Ayrıca ne yapıyor biliyor musunuz? Utanmadan, arlanmadan yüzümüze bakıyor.

Bu haksızlık, bu gasp, bu yüzsüzlük değil de nedir?

Git kardeşim, sana engel olan yok. Git tercih ettiğin, yazıldığın yerde otur, orda yaşa.

Ünye'nin 88 binleri geçen nüfusu bu ara 80 binlere düşmüş. Niye böyle 8-10 bin civarında nüfus kaybolmuş? Belde belediyeleri Ünye'den nüfus kaçırmış da ondan…

Belediye Başkanı Sayın Ahmet Arpacıoğlu çağrı yapmışâ€¦ Böyle yapanlar, yani Ünye'de yaşayıp da başka yerde yazılanlar varsa… Bunları duyar, öğrenirseniz, bize bildirin… Gereğini yapalım, diyor.

Ben karar verdim; böyle bildiğim, duyduğum, şüphe ettiğim kim varsa, ister yakın bir dostum, ister babamın oğlu olsun gidip ihbar edeceğim.

İlk ihbar ettiklerim de kimler biliyor musunuz?

Komşu beldelerin belediye başkanları ile köy muhtarları. Araştırılsın lütfen… Bu başkanlardan ve muhtarlardan büyük kısmı Ünye'de oturuyor, ama beldelerinde ya da köylerinde yazılıyorlar.

İşe öncelikle bunlardan başlayalım.

Ya adam gibi Ünyeli olunsun, ya da kim nerede yazılmışsa gitsin orada otursun.Bu Haber 2249 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI