8 Eylül 2017 Pazar
İSMAİL SARI
2017 Yılının Hacılarını Karşılarken

Hac mevsiminde, kurban arefesi günü hac niyeti ile ARAFAT'a çıkarak, ihramlı şekilde vakfe yapan, sonra da Kabe'yi ziyaret eden (tavaf yapan) Müslüman, HACI olur.

 

            İslAmın beş şartından birisi olan HAC, Müslümanlar için çok önemlidir. Yani hac farizasını yerine getirebilmek için öncelikli olarak belirli seviyenin insanı olmak gerekir. Birinci olarak, hac masraflarını karşılayabilecek kadar VARLIKLI birisi olunmalıdır. İkinci olarak sağlık şartı vardır. Hacca gidip-gelebilecek ve oralardaki bedenen yapılması gereken vazifeleri yapabilecek sağlıkta olunmalıdır. Üçüncü olarak da yol emniyeti ve devletlerin izni gerekir. Kaç senedir sırada bekleyen hacı adayları var. Devletlerin izni olmadığı için gidemiyorlar.

 

            Bu nedenlerle haccın, Müslümanlar için ayrıcalığı vardır. Halk arasında yaygın olan şu söz, bu ayrıcalığı belirtme yönünden iyi bir örnektir; bir yerden gelmiş olan yakınlarımız için kullanılan “Geldiyse geldi; hacdan gelmedi ya!..” ifadesi kullanılır.

 

            Hac görevini yapan Müslüman, bütün günahlarından temizlendiğine inanır. Kabul olan bir hac yapmışsa Müslüman, gerçekten bütün günahlarından (kul hakkı hariç) temizlenmiş olur. Böyle bir Müslüman için Kur'an-ı Kerim'de sayılan bazı nitelikler vardır. Yeni hacılarımıza hatırlatmak, yardımcı olmak ve bundan sonraki yaşamlarında bu niteliklere uyarak yaşamlarını sürdürmeleri için özet olarak aşağıda sıralıyorum.

 

            FurkAn sûresi 63. cü ayetinden başlayarak 76. cı ayete kadar devam eden nitelikler şöyle sıralanıyor:

1-      Rahman'ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde TEVAZÛ ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara lAf attığında (incitmeksizin) “selam!” derler, geçerler. (Ayet:63)

2-      Gecelerini Rablerine secde ederek ve kıyam durarak (yani namaz kılarak) geçirirler. (Ayet:64)

3-      Ve şöyle derler (dua ederler): Rabbimiz! Cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu, onun azabı gelip-geçici değil, devamlıdır. (Ayet:65) Orası ne kötü bir yerleşme ve ikamet yeridir. (Ayet:66)

4-      (O kullar), harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar. (Ayet:67)

5-      Yine onlar ki, Allah ile beraber (tuttukları) başka bir tanrıya yalvarmazlar. Allah'ın haram kıldığı cana, haksız yere kıyamazlar ve zina etmezler. Bunları yapan günahı(nın cezasını) bulur. (Ayet:68)

6-      (O kullar), yalan yere şahitlik etmezler; boş sözlerle karşılaştıklarında, vakar ile (oradan) geçip-giderler. (Ayet:72)

7-      Kendilerine Rablerinin ayetleri (Allah'ın emirleri) hatırlatıldığında ise, onlara karşı sağır ve kör davranmazlar. (Ayet:73)

8-      (Ve o kullar): “Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvA sahiplerine önder kıl!” derler. (Ayet:74)

 

İşte bu sekiz maddede sayılan niteliklere sahip olan Müslümanlar, sabırlı ve itaatkAr davranışlarına karşılık olarak cennetin en yüksek makamlarından birine yerleştirilecekler, orada hürmet görecekler ve (özel bir) selAmla karşılanacaklardır. (Ayet:75) Orada ebedi kalacaklardır. Orası ne güzel bir yerleşme ve ikamet yeridir. (Ayet:76)

 

            2017 Yılının hacılarına bundan sonraki yaşamlarında bu nitelikleri taşıyan bir hayat sürmelerini dilerim.

 

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 339 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI