15 Eylül 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Fındık Üreticisinin Mahsulü, Kurtlar Pazarında

Dedelerden kalma usullerle üreticilik yapan bizler, ürettiği mahsulün kıymetini bilmemenin sıkıntılarını, bugüne kadar çok çektik ve bugün çok daha fazlası ile bedel ödüyoruz. Bu gidişle çok daha beteri ile bedel ödemeye devam edeceğiz. Kendimize ve mahsulümüze sahip çıkmanın zamanı çok geçmiştir.

 

            Fındık mahsulünün, toprak mahsulleri içinde en kıymetlisi ve ALTIN'dan daha kıymetli olduğunu, daha önceki yazılarımda dillendirmiştim. Fakat benim yazılarımı kaç tane fındık üreticisi okuyor ki, bir fikir birliği oluşturalım. Kurtlar pazarında ürünümüz paylaşılarak yenilirken bizler, uzaktan içimizi çekerek “AAHHH!” ede ede, “Ahımız, gitti; VAH'ımız” kaldı.

 

            Dedelerden miras kalan fındık bahçesinde, bulduğu kadarını iki günde alarak acele kurutuyor ve iznim doluyor, işime yetişmem lazım koşturması içinde fındığını tüccara emanete bırakarak gidiyor. Fındık tüccarlarının depoları emanet fındıklarla çakılmış vaziyette dolmuş. Bir fındık alıcısı tüccar, “Aldığım fındıkların yüzde altmışbeşi emanet fındık” diyerek sıkıntısını dile getiriyor. Fındık pazarı, ağzına kadar dolmuş. Bizler de uzaktan beriye olayı seyrederek “Fındık, niçin ucuzlatılıyor?” diye birbirimize homurdanıyoruz. Asıl fındık üreticisi olmadığı halde fındık pazarını doldurarak ayar veren “Emanetçilere (yani fındığını emanete bırakanlara) bir ayar veremez, piyasayı onların belirlemesine müsaade edersek, daha çoook… hamurdanırız.

 

            İkincisi; piyasayı dengede tutmak, üreticiyi korumak, fındık pazarını üretici lehine canlı tutmak için kurulmuş olan Fiskobirlik kooperatifleri nerede kaldı? Fiskobirlikleri özerk yapanlar (Ak Parti iktidarlarından önceki hükümet döneminde özerk yapanlar) neredeler? Fiskobirliği bitirdiler. Bunlardan bir hesap soracak kimse yok mu?

 

            Üçüncü olarak, Fisko-Marlar nasıl kuruldu? Kim yönetiyor? Fiskobirliğin sermayesi ile kurulan Fisko-Marlar kime çalışıyor? Fiskobirlik üyelerinin haklarını kimler yiyor. Bunların hesabını soracak bir makam, merci güç yok mu? Çiftçi dernekleri, ziraat odaları niçin fındık üreticisinin haklarına sahip çıkmıyor?

 

            Dördüncü olarak, fındık ürünü daha önce Ticaret Bakanlığına bağlı olarak takip edilebilirken, şimdi ne değişti de Tarım Bakanlığının takibine bırakıldı? Yoksa özerkçilerin hışmına mı uğradı?

 

            Beşinci olarak, fındık üretim bölgesinin milletvekilleri neredeler? Fındık üreticisinin şu perişan halini niçin görmüyorlar? Yeterince oyu alıp Ankara'ya gidince her şey bitiyor mu? Öyle sanıyorlarsa yanılıyorlar. Milletin derdini kendisine dert edinmeyenlerden millete vekil olamaz.

 

            Sayın Cumhurbaşkanımızdan fındık üreticisi adına bir niyazım var; Devlet Denetleme Kurumunu devreye sokarak Fiskobirlik ve Fisko-Mar yapılanma ve işleyişlerinin köklü bir denetimini yaptırmak suretiyle bu kuruluşları Kayyuma teslim etmek ve fındık üreticisinin haklarına sahip çıkılmasını sağlamaktır. Bu konuda Zat-ı Devletlerine güveniyor ve bölge insanı olarak kendisinden bekliyoruz.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 439 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI