22 Eylül 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Cadı İle Kadı

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk haftasını geride bıraktık. Hem çocuklarımıza hem velilere hem öğretmenlerimize ve hem de millet ve memleketimize hayırlı olsun.

 

            TV-Haber'de konuşma yaparken, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz'ın bir romandan alıntılayarak söylediği; “Kadını okutursan CADI, erkeği okutursan KADI olur.” sözü, dikkatimi çektiği için yazıma başlık yaptım.

 

            Cadı; dedi-kodu yapan, lAf taşıyan, halkı birbirine takan, halk arasında hayAli korkulu şeyler anlatarak paniklemelere neden olan kişi veya kişilere verilen takma ad'tır.

 

            Kadı ise; İslAm Hukukunda yargıçlara verilen ad'tır. Hüküm veren, yargıda bulunan demektir. Yani cadı ile kadı, birbirinin zıtlarını ifade eden kelimelerdir. Birisi huzur bozucu, birisi ise sulhedicidir. Eğitilen-öğretilen insan için kullanılan “CADI” kelimesi, elbet ki yanlıştır. Ancak, bu kelimenin anlattığı bir gerçek var ki, sadece “kadınlara hakaret ediliyor” mantığı ile eleştirel yaklaştığımızda bu gerçeği göremeyiz. O da, şudur: “Kadınlar, pratik zekAlıdır; Hazır-cevaplık, yaratıcılık, haka da şere de yarama konusunda beceriklilik özelliklerini gözden kaçırırız. Bu sözün, daha çok bu gerçeği ifade için kullanılmış olduğunu düşünüyorum.”

 

            Eğitim-Öğretim kadromuzun içinde kadını ile erkeği ile kocaman eğitim ordumuzun değeri, her türlü takdirin üzerindedir. Elbet ki, eleştirilen yanları olacaktır. Müfredatı yönünden, öğretim kadrosu yönünden öğrencilerin okullara yerleştirilmesi yönünden noksanlıklar olacak ve eleştirilecektir. Ancak bu eleştiriler, eğitim-öğretimimizin çok kötü olduğu anlamına gelmez. Ben, dış ülkelerdeki, özellikle de Almanya'daki eğitim-öğretimi bilen ve incelemiş birisi olarak kıyaslama yaptığım zaman, ülkemizdeki eğitim-öğretimin küçümsenecek bir yanının olmadığını çok rahatlıkla söylerim. Daha iyisini istemek ve bu uğurda çaba sarfetmek elbet ki görevimiz. Bizim en büyük noksanlığımız, yabancı dil konusunda. Dil konusundaki yetersizliğimiz, kendimizi anlatma konusunda açığa çıktığı için, kendimizi çok noksan zannediyoruz. Olay öyle değil. Bizde yıllardır devam eden “Beyin Göçü” var. Süper yetişmiş elemanlarımızı, başta ABD olmak üzere kapıyorlar. Yetiştirmemiz zayıf olsa, kaparlar mı?

 

            Eğitim ordumuza, öğrencisi ile öğretmeni ve yöneticileri ile üstün başarılarının devamını Yüce Allah'dan diliyorum.

 

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 653 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI