6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Eğitimde Kafalar Karışık

Yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaptı.

PKK'nın şehit ettiği Necmettin öğretmenin, müzik öğretmeni Aybüke Yalçın'ın çalıştığı, Maçkalı 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün okuduğu okullarda ders zili hüzünlü çaldı. Her üç okulda meslektaşları ve arkadaşları, şehitlerin acısı ile yeni öğretim yılına buruk başladı. 

Yeni dönem bir takım sorunları ve belirsizliği de beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi ile bir anda gündeme gelen Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)  kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu yıl TEOG'un yapılmayacağını açıklayarak son noktayı koydu. Ancak, yerine hangi sistemin getirileceği öğrenci ve velilerin kafalarında  soru işaretleri yarattı.

Erdoğan'ın önerisi ile TEOG'a son verilmesi yeni eğitim döneminin başladığı günde kaygılar oluşturdu. Kimi uzmanlar kaldırılmasını doğru bulurken, kimi ise kararın yanlış olduğunu belirtti. Öğrenciler de ikiye ayrıldı. Hatta bu yılın sınavına hazırlananlar kaldırılma kararı ile şoke oldu. Öyle ya aylardır bu sınava hazırlanıyorlardı.

Kuşkusuz burada en önemli soru, yerine hangi sistemin getirileceği, öğrenciye ne denli yararı olacağı,  eskisini aratıp aratmayacağı?

Bakan İsmet Yılmaz, öğrencileri yarış atı olmaktan kurtaracak yeni sistemin hayata geçirileceğini, bu hafta gerekli açıklamaları yapacaklarını ifade etti.  Çeşitli seçenekler dillendiriliyor, çiziliyor ama Bakan'ın açıklamalarını görmeden yorum yapmak çok da doğru olmaz.

Aslında TEOG'dan çok,  ezbere dayanan,  yetersiz, lime lime dökülen  eğitim sistemi sorgulanmalı,  ele alınmalıydı. Fırsat eşitliğinden uzak,  öğrenciyi düşündürmeyen, sorgulatmayan, kuşku duyurmayan sistem ile eğitimin çıtasını yükseklere taşımak mümkün değil.

Yıllardır yazılıp çiziliyor, eğitimdeki eşitsizlik, bazı okullardaki öğretmen ve donanım eksikliği. Bu koşullarda okuyan öğrenci ile son derece donanımlı, yetkin kadrosu ile eğitim veren okulların öğrencileri  aynı koşullarda merkezi sistem sınavına giriyor. Biri en gözde okulları, kazanırken, diğeri yerinde saymaya devam ediyor.

Bu açıdan bakıldığında TEOG'un kaldırılması olumlu. Ancak yerine hangisi getirilecek orası muamma.

İyi düşünüp, araştırma yapılıp, bilimsel veriler ışığında yeni sistemi hayata geçirmek şart.  Sistemin öğrenciyi erkenden iş hayatına atacak mesleki eğitime ağırlık vermesi, yani teknik eleman olarak yetiştirecek yapıda olması kuşkusuz yararlı olacaktır.

Her ilde, ilçede fen, sosyal bilimler gibi liseleri açmak mümkün olmadığına göre, imam hatiplerden çok meslek liselerine ağırlık verilmesi, yetenekli öğrenciye meslek kazandıracağı gibi, erkenden çalışma hayatına girmesine de yardımcı olacaktır.

Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerisi ile kaldırılan TEOG, öncekiler gibi AKP iktidarlarında uygulanmaya başlanmıştı. O zamanlar bu sistemin yanlışlığı, öğrenciyi zora sokacağı, yararı olmayacağı eğitimciler tarafından vurgulanmıştı.

Sorunlar belirgin hal almaya başlayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG'dan yakındı ve son verildi.  Demem o ki; keşke o günlerde uzmanların görüşleri, önerileri dikkate alınsaydı da bugünkü yanlışlıklar yaşanmasaydı.

Tamam TEOG kaldırıldı.  Ama yerine hangi sistem gelecek bakalım.

Bakanlık, bu konuda eğitim sendikalarının, kurumların, öğretim üyelerinin görüşüne ne denli itibar edecek? Ortak bir paydada buluşularak hayata geçirilecek yeni sistem, öğrenci ve veliler de karşılık bulur. Yoksa yine hayal kırıklığı yaratır.

Yani akşamdan sabaha, oldu bittiyle bu iş olmaz. Bir geçiş süreci uygulanmalı, alt yapısı oluşturulmalı.  Anadolu'daki son derece zeki ve başarılı, yoksul öğrencinin iyi okullara gitmesinin önünü tıkayacak sistem olmamalı. Yazık olur bu çocuklara. Hem kendileri hem de ülke kaybeder.

Şurası bir gerçek ki sınavsız sistemin uygulanma şansı yok.

 

Umarım, yeni sistem TEOG ve öncekileri aratmaz. Keşke her öğrenci hak ettiği okula gidebilse.Bu Haber 368 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI