6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Erken Seçim Olmaz

Hükümetin gündeminde erken seçim yok gibi.

Açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile TBMM'ye gönderilen yasa tasarısında yer alan zamlar, 2018'de erken seçimin olmayacağının sanki işareti.

Özellikle MTV'ye yapılan yüzde 40'lık zam, toplumda tepki ile karşılandı. Yanı sıra gelir vergisi diliminin artırılması, internet ücretine, kira vergisine, kredi faizler ile kasko ve sigortaya gelecek zam  halkı şoke etti.  Yani, OVP ile yasa tasarısından insanların belini bükecek büyük zamlar çıktı.

MTV'ye yapılacak yüklü miktardaki zam karşısında yurttaşlar ne yapacağını bilemez durumda. Aracını satmayı düşünenler çoğunlukta. Öyle ya zar zor para biriktirip, ya da kredi çekip araç sahibi olanlar oldukça zorlanacak.  Zaten akaryakıt fiyatları aldı başını gidiyor. Şimdi de yüzde 40 zam gelen MTV.  Bu tablo karşısında orta gelirli aile, bütçesinin çoğunluğunu özel aracının harcamalarına ayıracak.

 Hükümet önümüzdeki yıl erken seçime gitmeyi öngörseydi bu kadar yüksek zam kararı alır mıydı? Kesinlikle almazdı. Gerçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan onay vermeden Hükümetin erken seçim kararı alması olası değil ya.

Acaba yüksek oranlı zamlarda Erdoğan'ın haberi,  oluru var mıydı? Orası belirsiz. Eğer, Cumhurbaşkanı Erdoğan da artışlardan yana tavır aldıysa yerel ve genel seçimler kesinlikle erkene alınmayacak demektir. Zaten Erdoğan, iki seçimle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçiminin zamanında, yani 2019 yılında yapılacağını çeşitli konuşmalarında dile getiriyor.

Bu açıklama ile birlikte halkı doğrudan ilgilendiren zamlar da dikkate alındığında erken seçim gündemden düşmüş görünüyor. Sürpriz olmazsa seçmen 2019'da sandık başına gidecek.

Yurttaş 2018'de devlete daha fazla vergi ödeyecek, cebinden daha fazla para çıkacak. Demem o ki önümüzdeki yıl halkın cebi alev alev yanacak. Söndürebilene aşk olsun. Yüzde 40'lık zam karşısında söylenecek tek söz, hazine kasasının tamamen boşaldığı.

Her ne kadar savunma sanayi giderlerinin karşılanması için zam kararı alındığı açıklansa da asıl hedef boşalan kasayı doldurmak.  Halk savunma giderlerini karşılamaya yönelik zam kararına sesini çıkarmaz. Ancak zamlarla gelecek paranın dörtte birlik bölümü savunmaya ayrılacak. Ya gerisi? Nereye gidecek vergilerle toplanan paralar? Tabii ki hazinenin kasasına.

Sadece MTV artmayacak . Bunu ÖTV ve KDV artışları izleyecek. Dolayısıyla bu artışlar iğneden ipliğe her şeye yansıyacak, halkın alım gücü zorlaşacak.

Siz olsanız bu koşullarda  erken seçime gitmeyi göze alabilir misiniz? İşte Hükümette 2018 yılında halktan topladığı vergileri, parayı seçimden önce yine işçiye, memura, emekliye, esnafa ve çiftçiye maaşlarına zam yaparak, ya da çeşitli teşviklerle dağıtarak gönlünü kazanmaya çalışacak, sonra da seçime gidecek.

Çünkü, önce acı ilacı içerecek, sonra da tatlıyı verecek. Yıllardır bu politika izleniyor. Kısaca, Hükümet zamlarla halkın burnundan soluyacağı 2018'de seçime gitmez. Bir yıl sonra topladığı meyveleri yine halka dağıtarak sandığı işaret eder.

Tabii bu yazdıklarım öngörüm. Çok büyük sürpriz olup da 2018'de erken seçim gerçekleştirilirse ona da bir şey diyemem. Ama şu zam kararları karşısında ve Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarında sürekli vurguladığı sözlere bakarsak,  2018'de erken seçim yok, 2019'da zamanında seçim var.

Bu arada Türk-İş, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a bir mektup göndererek gelir vergisi tarifesi üçüncü diliminde vergi oranının yüzde 27'den yüzde 30'a çıkarılmasından duyduğu hoşnutsuzluğu bildirdi.

Mektupta çalışanların zaten vergi baskısı altında olduğu belirtilerek, dilimdeki artıştan ötürü 2018'de aylık net üç bin lira olan ücretlinin 429 lira kaybı olacağı vurgulandı.

Bu durumun çalışanları daha da mağdur edileceği anlatılan Türk-İş mektubunda zam kararından vazgeçilmesi istendi.

 

 Türk-İş istedi diye Hükümet kararından vazgeçer mi? Asla, mümkün değil.Bu Haber 364 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI