6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Gönlü Zenginler

Çalışma yaşamının en zor mesleğini yapmalarının yanı sıra mütevazı duruşları,  gönül zenginlikleri, insanlıkları ile her daim alkışı, övgüyü analarının ak sütü gibi hak ediyorlar.

Gazetede okuduğum bir haber haklarındaki olumlu yargıyı, düşüncemi bir kez daha pekiştirdi, yüreğimde onlara karşı olan sevgiyi katlanarak artırdı. 

Maden emekçilerinden söz ediyorum.  Soma'da Cumhuriyet tarihinin en büyük iş cinayetinde 301 can verenlerden.

Sanırım anımsayacaksınız toprağın altından saatler sonra sağ kurtulan bir madencinin ambulansta hemşirelere içtenlikle  “sedye kirlenmesin, çizmelerimi çıkarayım mı” diyerek, Türkiye'yi nasıl ağlattığını, çekingen ve samimi davranışı ile bir kez daha gönüllerde yer edindiğini.

Türkiye, unutmadı Soma'da ve diğer iş cinayetlerinde yaşamını yitirenleri, yaralananları.

Bu kez Zonguldak'tan geldi gönlü zengin madencilerin alçakgönüllü örnek davranışına ilişkin haber. Kilimli'nin Gelik beldesi maden ocağında çalışan emekçiler kömür karası iş elbiseleriyle bindikleri halk otobüsünde “koltuklar kirlenmesin” diye ayakta yolculuk ederek Türkiye'nin gündemine oturdu. İşçiler, “hep acıyla gündeme gelirdik.Bu sefer iyi bir şeyle gündeme geldik. Bu da bizi mutlu etti” diye konuştular.

Yine saygı duyulacak davranışları ile gönülleri fethettiler. 

 Her babayiğidin olası tehlikeyi, kazayı, grizu patlamasını göze alamayacağı çileli maden emekçileri, bu riskleri bile bile yer altında, saatlerce gün yüzü görmeden kazma sallarlar.

Ekmek parası uğruna her an ölüm korkusunu hisseder, bir avuç kömür için can verirler.

Mesai bitiminde eve geldiklerinde aileleri “bugünü de kazasız belasız atlattık” diyerek gizliden gizliye sevinirler. Çoğunun aldığı maaş asgari ücret, ya da bunun bir miktar üzerindedir.

Zonguldak'ta, Soma'da, Ermenek'te, Yeni Çeltek'de, Tunçbilek'te ve diğer bölgelerde kurtarıcı olarak sarılırlar işlerine. Çünkü yapacak başka bir iş yoktur buralarda. Ocakta iş bulabilenler şanslı sayar kendilerini.

Kaçak olsun, kayıtlı olsun hiç dert edinmeden “ iş bulabildik” diye sevinerek inerler ocağa. Madencilik onlarla özdeşleşmiş, ayrılmaz bir ikili oluşmuştur.

Mecburdurlar evin geçimini sağlamağa, çocuğunun nafakasını çıkarmaya. Onların aldığı para katıksız alın terinin karşılığıdır.

Bu denli zor koşullarda özveriyle çalışan kömür emekçileri çoğu zaman ücretini ya zamanında alamaz,ya da eksik alır. Hakkı, emeği ödenmeyecek kadar değerli olmasına karşın özellikle kaçak ocak çalıştıran işverenler, aklınca uyanıklık yapıp ücretlerini vermez, mağdur eder onları.

Madencilerin, kömür emekçilerinin hala düzeltilmeyen çalışma koşulları, ücretlerinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi, kayıt dışı çalıştırılma gibi sorunlar yasalara karşın hala çözüm bekliyor, bir türlü önlenemiyor.

Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinin ardından, hayata geçirilen yasal düzenlemelerin bazı işverenler tarafından uygulanmadığı açıkça görülüyor.

O kazanın ardından çıkarılan yasa uyarınca işçilere iki asgari ücretin ödenmediği belirtiliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 167, 176 ve 187 sayılı sözleşmeleri 20 yıl sonra kabul edilmesine karşın denetimlerin yine savsaklandığı, kaçak işyerlerinin hala faaliyette olduğu, kural dışı fazla mesainin yaptırıldığı sendikalar tarafından açıklanıyor.

Türkiye'yi Avrupa şampiyonluğuna taşıyan iş cinayetlerinin en çok meydana geldiği kaçak maden ocaklarının, kayıt dışı işçi çalıştırmanın üzerine kararlı şekilde gidilmesi gerekmez mi?

İlla Soma ve Ermenek'teki gibi kitlesel ölümlerin olması mı gerekiyor yasaların kağıt üstünde kalmaması için?

 

Ölümle her an burun buruna olan kömür işçiliği en zor ve saygı duyulması gereken meslektir. Onların hakkı kolay kolay ödenmez. Bu Haber 313 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Gönlü zenginler Tarih : 8 Ekim 2017 / Pazar Üye Adı :Uçan Okus
Sayın Karaman,içimizdeki acıları depreştirdin.O günlerden bu günlere sözde önlem yasaları çıkmış ancak değişen bir şey yok!Kendi açıkları konusunda süratle yeni yasalar çıkarma konusunda uzmanlaşanlar.Halkın yararına bir şey yapamııyorlar.Her gün yeni zamlarla üstelik sömürmeye,daha da fakirleştirmeye çalışıyorlar.Toplumun dertlerini unutturmamak,ilgilileri uyarma konularında gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı,teşekkür eder,kutlarım.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI