6 Ekim 2017 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'ye değer katan güzide iki hizmet...

İki ay sonra tekrar merhaba bu köşedeki yazılarımla sohbet ettiğim saygıdeğer okurlarım.

 4 Ekim günü, benim 10 yıl önce babamı kaybettiğim hüzünlü günümdür.

 4 Ekim Çarşamba sabahı erkenden uykum kaçtı, babam geldi aklıma, içlendim, hüzünlendim. İçimin derinliklerinden gelen özlemle sessizce ağladım.  

 Aynı gün Ünye'de iki açılış gerçekleşecekti. Dedim ki kendi kendime; keşki babam sağ olsaydı da bugünkü Ortaçarşı ve Fevzi Çakmak Mahallesi Sosyal Tesisi'nin açılışına birlikte gitseydik. Rahmetli, memleketine yapılan hizmet ve yatırımı gördükçe çok sevinir, heyecanlanır, yapanlara dua üstüne dua ederdi.

 Babamın ve ahrete intikal etmiş tüm sevdiklerimizin mekanları cennet olsun inşallah.

 

Fevzi Çakmak Sosyal Tesisi...

 Her şey Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ın mahallenin orta yerinde, hiç olmaması gereken yerdeki Belediye Tamirhanesi'ni kaldırmasıyla başladı.

 Boşalan alana ise Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın verdiği söz üzerine sosyal tesis yapıldı. Ve nitekim sosyal tesis açıldı.

 Açılış törenine bende katıldım. Selçuklu mimarisi örnek alınarak çok müstesna bir bina yapılmış. Bina, alt katında kurs ve iş atölyesi salonları, üst katında ise çok yönlü hizmet verebilecek salonuyla mükemmel.

 Geniş bahçesi içinde oturma alanları, kameriyeler, çocuk oyun alanları, jimnastik aletleriyle dört dörtlük bir sosyal tesis hizmete girdi Fevzi Çakmak Mahallemizde.

 Fevzi Çakmaklılar daha işin başında sahiplendiler tesislerini. Yaşlı-genç, kadın-erkek çok kalabalıktılar açılışta.

 Hayırlı olsun, hayırlı hizmetlere vesile olsun inşallah.

 Ancak bir şeye buradan özellikle dikkat çekmek istiyorum; Enver Başkan sosyal tesis civarındaki binaların dış cephelerinin sosyal tesise yakışmadığına orada bizzat şahit oldu. Bildiğim, tanıdığım Sn. Başkan duyarsız kalmaz, tez zamanda bu binaların dış cephelerinde çalışma başlatır.

 

Enver Yılmaz bir geldi, pir geldi...

 Üç-beş aydır Ünye'de; "Enver Yılmaz Ünye'ye kızmış, bu yüzden hem hizmeti kısmış hem de Ünye'ye artık gelmeyecekmiş." mealinde yorum ve değerlendirmeler vardı.

 Fevzi Çakmak'taki sosyal tesis açılışına ve Ortaçarşı açılışına Sn. Başkan "Bir geldi, pir geldi." Yanında Büyükşehir Belediyesi üst bürokratlarıyla... Ayrıca eşi Yeter Hanımefendi ile adeta Ünyelilere; "Ne demek her şeyimizle yanınızdayız, biriz, birlikteyiz" mesajı verdi.

 Ayrıca Şeyh Yunus Emre Türbesi'ne eşiyle birlikte yaptığı ziyaret... Burada Büyükşehir'in yaptığı yol çalışmalarını yerinde görmesi... Bu zamana kadar yapılan çalışmalara ara verilmeden devam edileceğini belirtmesi, Sn. Yılmaz'ın düzenlediği Ünye ziyaretinin manasını çok daha zenginleştirdi.

 Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz'a Fevzi Çakmak'taki çok güzel ve güzide sosyal tesis için, diğer taraftan Ünye'de devam eden ve başlayacak hizmetlerle ilgili açıklamaları için çok teşekkür ediyoruz.

 Ayrıca Ünye ziyaretlerinin öyle uzun aralar vermeden devam etmesini özellikle istiyoruz.

 

"Dört Arasta Bir Çarşı"...

 4 Ekim Çarşamba günü Ünye'de müstesna bir açılış daha gerçekleştirildi.

 Ünye Belediyesi'nin DOKA ile birlikte "Dört Arasta Bir Çarşı" projesiyle Ünye turizminin merkezi haline gelen... Açılışa Ordu'dan katılan bir misafirin; "Burası Paris'ten bir köşe olmuş." diyerek gıpta ettiği Ortaçarşı'nın yeni yüzüyle açılışı yapıldı.

 Burada bir konuya açıklık getirmek istiyorum; açılışta konuşan Değerli Hocam İrfan Işık, "Dört Arasta Bir Çarşı" olan proje adına itirazının olduğunu söyleyerek arasta, çarşı, bedesten tarifi yaptı. Dedi ki; burada dört değil çapulacılar, çarıkçılar ve bakırcılar olmak üzere 3 arasta vardı. Manifaturacılık arastadan sayılmaz, çarşı olarak tanımlanır."

 İrfan Hocam bir de arastaları sadece zanaatkarlardan ibaret imalat yapılan işyerleri olarak tarif etti.

 Ben arastaları böyle bilmiyor, farklı biliyordum. Ancak oradaki konuşmasına itiraz edip "öyle değil böyle" açıklaması yapmaya kalkışmam saygısızlık olurdu.

 Bu yazımda arastayı, bildiğim ve ayrıca yeniden araştırdığım şekliyle tarif etmek istiyorum;

 Arasta: Çarşılarda aynı tür iş yapan, aynı tür ürünleri satan esnafın bir arada bulunduğu bölüm.

 Dolayısıyla manifaturacılık arasta dışı esnaflığa girmez, arastaya uygun esnaflıktır.

 Ayrıca Ortaçarşı'dan Hükümet Caddesi'ne açılan Çarıkçılar Arastası'nın devamı, manifatura esnafının bir arada bulunduğu bölümdü ve tam bir manifaturacılar arastasıydı.

 İrfan Hocam daha da eskisini bilir mutlaka... Benim yaşımın yettiklerinden hatırladıklarım; Manifaturacı Musalar, Enisler, Bölüğün Cemil ve Cemaller, Goginağalar, Sarılar ve Ömer Emmiler ki son manifaturacımız diyebileceğimiz yakın tarihte aramızdan ayrılan oğlu Nevzat Emmi...

 Dolayısıyla proje adı olan "Dört Arasta Bir Ortaçarşı" çok doğru verilmiş, tam da o bölgenin geçmişteki esnaf yapısını anlatan bir addır.

 Bu açıklamadan sonra gelelim yeni yüzüyle Ortaçarşı'ya; bu sene yurt dışından ve yurt içinden Ünye'ye gelen gurbetçilerimizin görünce çok şaşırdıklarına, çok beğendiklerine, resim çektiklerine, selfi yaptıklarına sıklıkla şahit oldum Ortaçarşı'da.

 Burası Ünye Belediyesi'nin Kültür Yolu projesinin bir bölümü... Ama en önemli bölümü... Hatta merkezi haline şimdiden gelmiş durumda.

 Bugün bu şekliyle kentimize çok yakışan Ortaçarşı düzenlemesi Kültür Yolu tamamlanıp açıldığında şüphesiz çok daha önem kazanacak.

 Böylesine bir proje ile Ortaçarşı'yı tarihi fonksiyonuyla buluşturan... Şehrimizi geçmişinden koparmadan geleceğe taşıma duyarlılığı ile hareket eden Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Çamyar'a ve ekibine şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

 

Ünyespor...

 Benim dilim bir türlü Ünye 1957 Spor demeye alışmadı. Benim beynimdeki, ruhumdaki ad Ünyespor.

 Ve benim Ünyesporum bitmedi, küllerinden yeniden doğuyor.

 Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar'ın projesiyle çıkılan yolda borçsuz-harçsız,  sorunsuz-sıkıntısız bir Ünyespor heyecanına tekrar kavuştuk çok şükür.

 Belediye Başkanımıza bizi bu heyecanla tekrar buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum.

 Takımımız bu sene BAL Ligi'nde ve profesyonel lige çıkmak için mücadele ediyor.

 Ünye'deki iki maçını izledim. Yapılan değerlendirmeleri dinliyorum; bu takım öyle amatör lig takımı falan değil. 3. Lig'te bile  kafaya oynayabilecek bir takım olarak gösteriliyor.

 Ama bir şey çok önemli; TARAFTARRR...

 Bir takım ne kadar güçlü oyunculardan kurulu olursa olsun taraftar desteğinden, taraftar enerjisinden yeteri kadar yararlanamıyorsa bir yere kadar başarılı olur.

 Ünyesporumuzu profesyonel ligde, üst liglerde, Süper Lig'de görmeyi her Ünyeli canı gönülden ister.

 Bu isteğin gerçekleşmesi için "Haydi Ünyeliler Hep Birlikte 12. ADAM olmaya"...   

 

 Bu Haber 1363 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI