10 Ekim 2017 Pazar
RECEP ÖZCAN
Hayalleri Revize Etmek

İnsanı hayata bağlayan hayalleridir. Hayal kurmak aynı zamanda insanı canlı tutar. Amaca ulaşmada bir araçtır. Hayal kurmadan amaca ulaşılmaz, hedefe ulaşılmaz

Hayal kurmakla, hayal dünyasında yaşamak farklı şeylerdir. Hayal kurup çalışan, sonuca erişir. Hayal dünyasında olan ise hiçbir şeyi gerçekleştiremez. Hep o dünyada kalır oradan çıkamaz. Bir sonuçta elde edemez. . “ Bir hayalin varsa, onu başarma gücüne de sahipsin” (Richard Bach) demektir.

Gençlikte hayaller çok uzun olur. Mümkün olduğu kadar geniş kapsamlıdır. Bir yaşamı kapsar. Bir ömrü içine alır. Yaş ilerledikçe bu süre kısalır. Kapsamı da daralır. Ölüm ise yaş ilerledikçe hayallere engel koyar. Hayallerini kısa tut ben geliyorum diye uyarıda bulunur.

Eğer ölüm olmasa hayallerin önünü kesmek mümkün olmayabilirdi. İnsanların hayalleri nefsinin esiri olurdu. Nefsinin esiri olmak ise insanlığı ve dünyayı fesada uğratır. Fesada uğrayan, bozulan dünyada yaşamayı kimse istemez. “ Hayallerinize sıkı sıkıya sarılın. Eğer hayalleriniz ölürse, hayat, kanadı kırık ve uçamayan bir kuşa benzer” (Langston Hughes)

Hayaller çok çeşitlilik gösterir. Çocuğundan yaşlısına, delisinden akıllısına, erkeğinden kadınına farklılık içerir. Her yaşın hayalleri de başkadır. Hayaline göre gerçekleştirme zorluğu vardır. O zorluğu yaşamadan hayaller gerçekleşmez. “ Birçok kez hayaller başlangıçta imkAnsız görünür, daha sonra olası ve yeterince istekli olunursa, sonunda kaçınılmaz olurlar” (Chiristopher Reeve)

Hayallerimizin anasını hayatımızı kolaylaştıracak, yaşamımıza katkı sağlayacak hayallerdir. Onun için çocukluktan başlayarak çalışılır. Okuyup meslek ve makam sahibi olmaya çalışılır. Herkesin önemsediği işleri yapmaya çalışılır. Veya başkalarının gözünde büyük olmak, beğenilmek, parmakla gösterilir olmaya çalışılır. Sonuç yaşam hayallerini geçekleştirmektir. ”Hayallerimiz, bizim kim olduğumuzun aynasıdır. Hayalinizin peşinden gitmeye başladığınız an, hayatınızda her şey anlam kazanır.” ((Barbara Sher)

Dünyaca tanınanlar, tarihe adını yazdıranlar, kendinden söz ettirenler, mesleğinde tek olanlar, hayatı farklı yaşayanlar hayallerini gerçekleştirenlerdir. Hayal dünyasında yaşayanlar değildir. “ Gelecek, hayallerinin peşini bırakmayalardır.” (Eleanor Roosevelt)

Hayallerinizi yaşamayı bırakmayın. Başaramıyorsanız revize edin. Başaramadığınızda hayal kırıklığına uğrayıp da üzüntünün ve pişmanlığın içinde boğulmayın. ” Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce hayaldi. En büyük çınar bir tohumda, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi”(Allen)

İşimiz; aklınızda ki kötü, işe yaramayan, kimse tarafından beğenilmeyen, hayata ve insanlığa zarar veren hayalleri bırakıp, hayatımızı kolaylaştıran, bizlere katkı sağlayan, dünyayı güzelleştiren hayallerin peşinden gitmek olsun. İşte bunun için hayallerinizi revize edin. Hayallerinizi yeniden planlayın. Hayal dünyasında olmayın. Hayaller bedava diye hayatınızı boşa harcamayın. Mevcutta ne iseniz daha iyisini yaşamayı hayal edin.

“İnsan Alemde hayal ettiği müddetçe yaşar” (Yahya Kemal)

 

“Hayallerimizi yitirdiğimiz an, yaşamımız sona ermiş sayılır.” (Mark Twain)Bu Haber 439 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.