14 Ekim 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Bağımlılıkları Önlemede Okullara Düşen Görev

Okul… Bir çocuğun çok küçük yaştan itibaren neredeyse tüm gününü geçirdiği, eğitim, öğretim ile dolu bir yapıdır.

Aileden sonra çocuklar üzerinde en büyük sorumluluğu üstlenen okulların, bağımlılığı önlemek ve bağımlılık konusunda doğru mücadele edebilmek için yerine getirmesi gereken birçok hususu var.

Madde bağımlı çocuklar üzerinde, özellikle ergenlerde fiziksel hasarlara, duygusal boşluklara ve okul başarısızlığına neden oluyor.

Madde bağımlılığına yatkınlığın en çok görüldüğü dönem ise ergenlik çağıdır.

 Ergen birey, arkadaş grubundan dışlanmamak,  ‘'bebek misin? Bir kereden bir şey olmaz, laflarına maruz kalmamak adına madde bağımlılığına yöneliyor.

İşte bu aşamada aileden sonra okula ve öğretmenlere düşüyor.

Öğretmenler sınıflarındaki öğrencilerin davranış şekillerini, ders başarısını, sinirli olup olmamama halini takip ederek, öğrencilerin madde kullanımını önlemede başarı sağlayabilir.

Madde kullanan çocuk veya genç, derslerinde başarısız olmaya başlar.

Sinirlidir, fiziksel olarak ise gözle görülür değişiklikleri vardır.

 İlgili öğretmen, öğrencisinde bu tür değişiklikler gördüğü anda, aile ile iletişime geçmeli, çocuğu ürkütmeden hikAyesini dinlemeli ve sonrasında madde bağımlılığından kurtulması için mücadele yolları önermeli ve bu yolda çaba göstermelidir.

BAĞIMLI ÇOCUĞA KARŞI ÖN YARGILI OLMAMAK ÖNEMLİ

Bağımlı bir birey, zaten bağımlı olduğu için her zaman bir suçluluk duygusu yaşar.

Duygusal boşlukları vardır, bir süre sonra kendini sevmemeye, sosyal hayata, okul hayatına adapte olamamaya başlar.

Bu nedenle bağımlı çocuğa yaklaşım çok önemlidir. Bir öğrencinin bağımlı olduğunu anlayan öğretmen, ona sinirle, bağırarak yaklaşmamalıdır.

YEŞİLAY REHBER ÖĞRETMENLERİ EĞİTİYOR.

Yeşilay, bağımlılıklarla mücadele amacıyla, okullarda görev yapan rehber öğretmenlerin eğitilmesine yönelik okulda bağımlılığa mücadele (OBM)programını hayata geçirdi.

Bu program kapsamında, okulda bağımlılık riski taşıyan gençlere yönelik bir mücadele sisteminin kurulması ve çocukların hayata kazandırılması için rehber öğretmenler Yeşilay uzmanlarından eğitim aldı.

Bu eğitimlerde, öğrencinin durumunun nasıl tespit edileceği, madde kullanımının öğretmen tarafından nasıl anlaşılabileceği, öğrencinin tedaviye ikna edilme yöntemleri, ailenin durumdan haberdar edilmesi ve desteklenmesi, aile içi ilişkilerin tespiti, öğrencinin riskli durumdan ailenin desteği ile nasıl kurtulabileceği anlatıldı.

Eğitimi tamamlayan rehber öğretmenler okullarında risk taraması yaparak, Yeşilay süpervizörlüğünde kullanıcı durumdaki öğrencilerle çalışmaya başladı.

Yeşilay Cemiyeti OBM çalışmalarının 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında Milli eğitim Bakanlığı özel eğitim ve rehberlik hizmetleri ile ülke genelinde yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir.

  Ordu ve tüm ilçelerinde ve tabiatıyla Ünye de bu çalışmaların aktif bir şekilde sürdürülmesi noktasında Ünye Yeşilay Temsilciliği olarak her türlü destek ve fedakArlığa hazır olduğumu ifade etmek isterim.

 Kırsal kesimlerde başta olmak üzere tüm okullarda bu çalışmaların rehberlik öğretmenlerince özümsenerek ve benimsenerek sürdürüleceğine inanıyoruz.

 Bu amaçlar doğrultusunda Okul idelerinin ve rehberlik öğretmenlerimizin işbirliği yapmak ya da doküman ihtiyacı gibi durumlar noktasında destek almak bakımından Ünye Yeşilay Temsilciliği ile temasa geçtikleri takdirde gerekli desteği alacaklardır.

 

 Bu Haber 380 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI