14 Aralık 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Bir başarı öyküsü
Bu yazımda Yeşilay Genel Sekreterimiz Sayın Mehmet Sırrı ARVAS’ TAN aldığım bir alıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

İçinde bulunduğumuz kriz sebebiyle belki ilgi çekici ve kimimiz için katma değer teşkil edecek bir ışık huzmesi olabilir, diye düşündüm…

İşadamının işleri bozulmuştu.  Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir işadamı olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu.  Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. ‘Çok üzgün görünüyorsun, seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle paylaşmak ister misin?' diye, sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, ‘Sana yardım edebilirim' dedi.  Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi:  ‘Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.

İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise  John Rockefeller'e aitti, yani  o gün için dünyanın en zengin adamına…Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim, diye düşündü işadamı. John Rockefeller'e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.

 Takip eden aylarda ise, borçlarından tümüyle kurtulup, hatta para kazanmaya bile başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini verip, başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı…Hemşire, onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi.  Çünkü bu bey sürekli olarak huzurevinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı. 

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı.   Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışını değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı. Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olandır… Başka yerde aramaya gerek yok.   Bu Haber 1816 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI