6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Emekli İntibak Bekliyor

2000 yılı sonrasında emekli olan 5 milyon kişi yeni intibak yasası için Anayasa Mahkemesi'nin (AYM)  vereceği kararı bekliyor.  

 Ne var ki aradan geçen beş ayı süreye karşın AYM'den karar çıkmadı.  

Ankaralı  bir işçi emeklisi 2000 yılı sonrasında emekli olanlar için de intibak düzenlemesinin hayata geçirilmesi amacıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Emekliler Yüksek Mahkeme'nin bir önce kararını vermesini istiyor.    

 Anayasa Mahkemesi ‘den sevindirici haber gelirse 5 milyon emeklinin aylığında 50 ile 355 lira arasında artış olacak. Günün koşullarına göre yetersiz aylıkla geçinmeye çalışan emekliye yapılacak olası intibak zammı dar gelirli kitleye bir ölçüde rahat nefes aldıracak.

İşçi emeklisi İbrahim Avcı, 2000 yılı öncesinde emekli olanlara gerçekleştirilen intibak zammının, 2000 yılı ve sonrasındakilere de yansıtılması amacıyla önce Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. Kurum başvuruyu haklı buldu.

Bunun üzerine emekli Avcı, aynı amaçla Ankara İş Mahkemesi'ne dava açtı.  Ancak dava reddedildi.  Dava, temyiz edilerek Yargıtay'a taşındı. Yargıtay, iş mahkemesinin ret kararını onadı. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun olumlu görüş bildirmesine karşın Ankara İş Mahkemesi ile Yargıtay davayı kabul etmedi .

İşçi emeklisi son çare olarak davayı bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. İşte beş milyona yakın emeklinin yıllardır beklediği intibaka son noktayı Yüksek Mahkeme koyacak.  Eğer, mahkeme 2000 öncesi emeklilere yönelik gerçekleştirilen intibakın yürürlük maddesini iptal ederse, 2000 sonrası emekli olanlar da intibak zammından yararlanacak.

Yani AYM'nin alacağı olumlu kararın ardından bireysel olarak dava açılmasına gerek kalmayacak. Yüksek Mahkeme'nin yürürlüğe ilişkin olası iptal kararı,  tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerini kapsayacak. Aylıklarına 50 ile 355 lira arasında artış yapılması gündeme gelecek.

AYM'nin kararı bağlayıcı olacağından Hükümetin 2000 sonrası emeklilerine de zam yapmak zorunda kalacak.  Anayasa Mahkemesi  de iş mahkemesi ve Yargıtay gibi davayı ret ederse intibak umudu tamamıyla bitecek. Belki bir umut iç hukuk yolları tükendiğinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) olacak. 

 Yüksek Mahkeme'nin önümüzdeki günlerde açıklaması beklenen kararı bir anlamda 5 milyona yakın  emeklinin geleceğini de belirleyecek. Eğer olumsuz karar çıkarsa promosyonun ardından ikinci kez hayal kırıklığı yaşayacak sabit ve dar gelirli kitle.            

Yani işçi ve Bağ-Kur emeklisinin son umudu Anayasa Mahkemesi'nde. Umutla beklenen karar bakalım güldürecek mi,  üzecek mi?

Bilindiği gibi 2013'te 2000 yılı öncesinde emekli olan işçi ve Bağ-Kur'luların aylıklarına zam yapılmasına  yönelik intibak düzenlemesi gerçekleştirilmişti.  Dört yıl önce çıkarılan yasa ile hayata geçirilen  intibak düzenlemesiyle  emeklilerin aylıklarına 50 ile 335 lira arasında zam yapılmıştı.

Yasa çıkarılırken 2000 sonrasında emekli olanlar kapsam dışı bırakılmıştı. Farklı uygulama emekliler arasında ayrımcılık yaratmıştı.

Aynı statüde olmalarına karşın birinin aylığında 50 ile 335 lira arasında artış yapılırken, diğerlerinin bu haktan yoksun bırakılması hiç de adil değildi.

Yakınmaların ve taleplerin artması üzerine dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 2000 sonrası emeklilerini de kapsayacak intibak düzenlemesinin hayata geçirileceğini açıklamış, buna yönelik bir çalışma bile yapılmıştı.  Ancak 2015'te araya seçimler girdi, Başbakan ve Hükümet değişti emeklinin intibakı da unutulup gitti.

Ayrımcılığın, adaletsizliğin, yakınmaların giderilmesi için 2000 sonrası emeklilerini kapsayacak intibak yasasının çıkarılması aslında verilen sözün de gereği idi.  Ama “bütçeye ek maliyet oluşturur” gerekçesiyle verilen söz bugüne dek yerine getirilmedi.

 

Birinin aylığına 50-335 lira arsında zam yaparken, diğerlerini bu haktan yoksun bırakmak sosyal devlet anlayışına da aykırı. Yüce Mahkemenin alacağı olumlu karar eşitsizliğin giderilmesi adına çok önemli bir adım olacak.Bu Haber 314 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI