20 Ekim 2017 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'den Dünya Geçmeli...

 Yıl 1994, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çıkarttığı dergiye bir yazı yazmışım.

 Yazının başlığı "Ünye'den Dünya Geçmeli"

 Konusu ise; yazının başlığından da anlaşılacağı gibi Ünye'nin tarihi, kültürel, doğal değer ve zenginliğini ulusal ve uluslararası her alanda tanıtmalı... Ünye'den 'dünyanın geçmesi'ni sağlamalı... Böylelikle turizm hareketliliğini en üst seviyeye çıkartmalıyız idi.

 Peki geçen sürede Ünye'de böyle bir hareket yaşandı mı?

 İlçemiz turizmi canlandı mı?

 Ta ki bir, iki sene öncesine kadar olmadı, böyle bir süreç yaşanmadı. Bilakis Ünye yerli ve yabancı turist ağırlamada ilerlemedi, geriye düştü.

 

Bir, iki seneden beri ne oldu?

 Evet, bir iki sene öncesine kadar bu böyleydi.

 Peki ne oldu, son yıllarda bu alanda neler yaşanıyor?

 Çok şey oldu ve olmaya da devam ediyor.

 Ünye Belediyesi öncülüğünde turizm alanında ilçemizde adeta bir rönesans dönemi yaşanıyor.

 Kültür Yolu Projesi ve İnanç Turizmi Güzergahı kapsamında başlatılan tarihi alan, mekan, meslek, dini merkez vb. bir çok değer ve zenginliği koruma ve geleceğe taşıma çalışması bütün hızıyla sürüyor.

 

Kültür Yolu Projesi...

 Kültür Yolu'nun başlangıcı Kefeli Han ki bu handa da önümüzdeki günlerde restorasyon başlıyor.

 Devamında Orta Çarşı, Çifte Hamam, Bakırcılar Çarşısı, Kadılar Yokuşu, Fazile Hanım Konağı, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Eski Hamam, Saray Camisi, Anıt Çınar, Tarihi Paşabahçe Surları, Paşabahçe Konağı, Saray Hamamı, Sebile Hanım Konağı, Yürürler Konağı, Yalı Kilisesi...

 Buraya kadar Kültür Yolu'nun 1. etabı... Bir de 2. etabı var; Keşaplı Sokak, Galabuzu, Ada bölgesi, Topyanı, Fener, Tarihi Çamlık mezarları, Ayanikola Kilisesi.

 Bir de Ünye Kalesi. Mülkiyeti uzun uğraş ve kamulaştırmalar sonucu Ünye Belediyesi'ne geçen Ünye Kalesi'nde nihayet kazı çalışmalarına başlanıyor önümüzdeki günlerde.

 Bilen bilir Ünye Kalesi gizemli bir kale olarak sürüp gelmiştir asırlar boyu.

 Nihayet, Kale içinden inen ve nereye ulaştığı, içinde neler olduğu meçhul dehlizler boşaltılacak, kazı yapılacak. Çevre düzenlemesi ile birlikte Karadeniz'in en önemli kalesi turizme kazandırılacak.

 Ayrıca Kale dibindeki otantik köy evlerinin turizme kazandırılması için çalışma yapılacak.

 

İnanç Turizmi Güzergahı...

 Ayrıca Yunus Emre Derneği, Ünye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi birlikteliği ile  Sanayi Bölgesi Saca Mahallesi girişindeki tarihi Taş Cami, yukarıda tarihi Yunus Emre Kuyusu, Yunus Emre Türbe ve Külliyesi...

 Saraçlı'daki Veli Dede Türbesi, Menteşe Türbesi,

 Çamurlu Mahallesi'ndeki Şeyhül Müderrisin Yusuf Bahri Efendi tarihi evi ve tekkesi.

 Tepe-Türbe  Mezarlığı'ndaki Şeyhül Müderrisin Yusuf Bahri Efendi kabri, Kıbrıslı Şeyh Musa Kazım Efendi Kabri, Halka Baba Türbesi kapsamındaki çalışmalarla sona gelinen İnanç Turizmi Güzergahı da günümüzün turizminin yükselen değeri olarak ziyarete açılacak.

 

Ve işin esası tanıtım...

 Ne yaparsan yap, nasıl yaparsan yap eğer tanıtmayı başaramazsan yaptığın seninle bilinir, seninle kalır.

 Bunun da hiç bir kıymeti harbiyesi olmaz.

 O halde bunca çalışmanın, bunca mücadelenin, bunca emek ve masrafın bir karşılığı olmalı. Olmalı ki harcanan her şeye değsin.

 Ve işin asıl püf noktası da burada yatıyor.

 Bu püf noktasından hareketle Ünye Belediyesi çok yönlü tanıtım yapıyor, Ünye turizmini ulusal ve uluslararası alanda pazarlama mücadelesi veriyor.

 Yapılan tüm bu çalışmalara çeşitli kurumlar tarafından ard arda ödüller veriliyor. Ödül törenlerinin basındaki haberleri çok önemli tanıtım görevi yapıyor.

 Diğer taraftan tanıtım etkinlikleri ve turizm fuarlarına katılan Ünye Belediyesi'nin standı ve bu stantlarda görevli ekibin profesyonel hizmetleri tanıtıma çok büyük değer katıyor.

 Ulusal televizyonlarda çıkan haberler, Ünye ile ilgili methiyeler, okunan Ünye şiirleri şehrimizi bir uçtan diğer uca herkese tanıtıyor.

 Bir de Ünye Belediyesi'nin hazırlattığı kısa metrajlı Ünye tanıtım filmi önümüzdeki yıl ulusal televizyonlarda gösterime girdiğinde tanıtım ile ilgili çok üst noktalara ulaşmış olacağız.

 

Ordu Tanıtım Günleri'nde Ünye...

 Tanıtım etkinliklerinden birisi de geçtiğimiz hafta Ordu Tanıtım Günleri adıyla İstanbul'da yapıldı.

 Buradan özellikle bu organizasyona öncülük eden İstanbul Ordu Dernekler Federasyonu'nu tebrik ediyorum.

 Benim de bizzat katıldığım ve son derece anlamlı, son derece yararlı bir organizasyon olduğunu gördüğüm etkinlikte ilimizin bütün ilçeleri kurdukları stantlarda ilçelerini tanıtma gayreti içindeydiler.

 Ünye standımıza gelince; tabi biz Ünyeli olarak standımızı özellikle övebiliriz.

 Ancak gezdiğimiz diğer stantlarda ve ziyarete gelen Ordulularla ayrıca yaptığımız görüşmelerde Ünye standının etkisini çok açık hissettik.

 Yaşayan Kültürel Miras Müzesi'ni sembolize eden tarihi Ünye evi görseli, gezen gören bütün herkes üzerinde ayrı bir etki yaratıyordu. Bunu geçtiğimiz yıl EMİTT Fuarı'nda da böyle görmüş, izlemiştik.

 Diğer taraftan Müze Müdürümüz Sn. İhsan Akbulut'un canlı gösterimle yaptığı ıhlamur baskısı standımız ayrı bir değer ve özellik katıyor.

Hele Ünye suböreği... 40 yıl sonra Ünye standında karşılaştığım Ünyeli doktor arkadaşımın şu sözlerini unutabilir miyim?

"Böreğin tadını hissettikçe genlerimdeki Ünyeliliğim kabarıyor."

 

Ünye'den Dünya Geçmeli...

Son yıllarda, çeyrek asır önce dikkat çektiğim Ünye'nin turizm değerlerinin dünyaya tanıtılması düşüncemin gerçekleştiği zamanları yaşıyorum.

Bu alanda sanki bir rönesans dönemindeyiz.

Ünye'miz bunu çok hak ediyordu. Ve bu hakkı verilmeye başlandı güzel şehrimin.

Bu güzelliği, bu heyecanı, şehrimizde bu alanda rönesansı yaşatan Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çamyar'a ve ekibine teşekkürü borç biliyorum.

 

Ünye çok sürmez turizm alanında hakkı olan payı alan bir şehir olacaktır. Buna bütün kalbimle inanıyorum.Bu Haber 1218 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Bir Zamanlar Ünye'den Dünya Geçti Tarih : 21 Ekim 2017 / Pazar Üye Adı :Bilgin Hasdemir
Sevgili Musa, 1962-1967 yılları arasında özellikle Avrupa'dan Hindistan'a giden binlerce yabancı Ünye'de konakladı. Konaklama ihtiyacı için pansiyonlar açıldı... Daha sonra bölgelerdeki çatışmalar bu geçişi durdurdu. Belki o günlerda Ünye'de konaklamalar bir gereklilikti, ama bugün Ünye'nin dünyayı kendisine çekecek pek fazla bir şey kalmadı... 500 yıllık Kavak Ağacımıza bile sahip çıkıp, restorasyonunu yaptırmak aklımıza gelmiyor...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI