21 Ekim 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Gazeteciler Bayramı

21 Ekim 1880'da Tercüman-Ahval gazetesi yayın hayatına girdi. AgAh efendinin, İbrahim Şinasi'nin yardımıyla sahibi Türk olan ilk özel fikir gazetesinin çıkış günü Türk basınınca da benimsenmiş olup gazeteciler bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bu gün de 21 Ekim gazeteciler bayramı olarak ülkemiz genelinde çeşitli programlarla kutlanacaktır.

Ben takriben 20 yıldır radyo programı yapmakta, köşe yazısı yazmakta, habercilik yapmış bulunmaktayım.

Yani gazeteciliğin birçok versiyonunda aktif olarak bulundum ve halende bulunmaktayım.

Gazeteciliği kendi ya da ailemin menfaati için asla kullanmadım.

 Gerek köşe yazarken ya da haber yaparken, gerek radyo programı yaparken empati yapmayı, ahlak ölçüleri ve mahremiyete dikkat etmeyi ciddi derecede görev telakki ettim.

Şimdi bakıyorum Türkiye de gazetecilik denilince alttan vurma, özele ve mahremiyete girme, açık seçik resimlerle haber yapma gırla gidiyor.

Ben Avrupa gazetelerini de inceledim… İnanın bizim gazeteler kadar açık seçik resimler ve müstehcen yayınlar bulamazsınız Avrupa gazetelerinde.

 Gazeteci var, doğruluk timsali gibi davranışlar sergileyip yolsuzluk açığı arar, fakat kendisi daha önce üçkAğıtçılığın daniskasını yapmıştır.

Gazeteci var, dürüstlükten dem vurur, ama menfaatinin karşılanmaması durumunda karşı tarafa nasıl çamur atacağının hesabını yapar ve ahlak ölçüleri tanımaksınız belden altına vurur.

   Gazetecilik bu değildir…. Gazetecilik mesleği kutsal bir meslektir.

Gazeteci kişi toplumun önünde olan, öncelikleri kavrayan, öngörüleri olan, yol gösterici ve bu manada toplumun lokomotifi olan kişidir.

 Gazeteci toplumun değerlerinin korunmasına öncülük eden kişidir.

  Gazeteci düşünce adamıdır… Düşünürdür.

  Gazeteci kendisine ters olan birisi için yazı yazarken bile etik kurallarına uygun hareket eden, empati yapan, konuyu süzüp filtre ettikten sonra yayınlayan kişidir.

 Haber ve değerlendirmede bulunurken karşı tarafın kendisine nasıl davrandığı ve ne menfaat temin ettiğine göre değil, karşı tarafın davranışlarının eleştiri ya da takdir hak eden ve bu durumun hakkaniyete uyan kalıplarına göre hareket eder.

  Ben yazdım oldu deyip elindeki gazetecilik fırsatını istismar etmek, gazeteci arkadaşlarına, daha doğrusu gazetecilik mesleğine de ihanettir.

Şimdi diyeceklerdir ki, eh kardeşim amma konuştun… Sen ne kadarlık gazetecisin?

 

 Ben Ünye de 20 yıldır gazetecilik yapan ve bu yazıyı yazmayı hak edebilecek olan gazeteciyim. Tüm gazeteci kardeşlerimin gazetecilik gününü kutlar, ahirete intikal eden gazeteci kardeşlerimize Allahtan rahmet dilerimBu Haber 453 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI