6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Yürek Burkan Görüntüler

Neredeyse her gün gazetelerde, televizyonlarda uyuşturucu kıskacındaki gençlerin yürek burkan görüntülerine tanık olmak olası.

Özellikle sentetik uyuşturucu olarak nitelendirilen ve ucuz olmasından ötürü hayli yayınlaşan bonzainin etkisindeki gençler, gündüz sokak ortasında krize giriyor. Kendini yerden yere vuran, koma halinde uyuklayan, hatta yaşamını yitirenler giderek artıyor.

Uyuşturucunun etkisindeki gençlerin ibretlik görüntüleri izleyenleri endişeye sevk ediyor, üzüyor.  Bu dramatik tablo ne yazık ki olağan hale geldi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin yanı sıra, Anadolu'da da sıkça rastlanılan hazin görüntüleri izledikçe insanın içi acıyor.

Toplumsal sorun haline gelen uyuşturucu kabus gibi çöreklendi gençlerin başına.

Askerin, polisin yoğun mücadelesine rağmen zehir tacirleri adeta birer ölüm makinesine dönüştü. Okulların önüne kadar gelebilen torbacı hainler, çocukları bile ağlarına düşürüyor, genç bedenleri bağımlı yapıyor.

Ülkenin en önemli sorunu haline geldi uyuşturucu belası. Türkiye'de ölüm oranları üçe katlandı. Yılda 600 kişi yaşamını yitiriyor.

Televizyonlarda uyuşturucu kullanmaktan ötürü kendinden geçen, sokaklarda baygın halde  bulunan ya da yaşamını yitiren gençlerin haberlerini izlerken yüreğimiz kabarıyor, üzülüyoruz. Ama elden bir şey gelmiyor. Yazık oluyor genç beyinlere. En verimli dönemlerinde uyuşturucu belasının kıskacına giriyor, çoğunun da hayatı sonlanıyor. Gençlerin yaşamını alt üst eden, kabusa çeviren bu illet ailelerin ocağına ateş düşürüyor.

Bonzai denilen sentetik uyuşturucu türevlerini kullanma yaşı 11-12'lere kadar indi. Uyuşturucu baronlarının hedefinde artık çocuklar var. Bu hainler, çocukları resmen ölüme itiyor.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu'nun Türk üyesi Prof.Dr. Sevil Atasoy, Avrupa'da 5 bin suç örgütü bulunduğunu, üçte birinin uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını belirtiyor. Atasoy'a göre, küçük hücre organizasyonları halinde faaliyet gösteren çeteler, en büyük geliri silahtan sonra uyuşturucudan kazanıyor.

Sevil Atasoy'un ilginç saptamaları şöyle;

“Uyuşturucudan elde edilen gelirin yüzde 60'ı kazanılan değil, başka ülkede aklanıyor. Türkiye, Afganistan'da üretilen morfin ve eroinin Avrupa'ya geçiş güzergahında yer alıyor. Ancak hiçbir transit ülke, kendi nüfusunun uyuşturucu bağımlısı olmaktan kurtaramıyor.

İster eroin ister kokain taşınsın transit ülkelerde de bağımlılık oranları artıyor. Türkiye de zaman içerisinde transit ülke olmaktan tüketici ülke olmaya başladı. Son yıllarda sentetik uyuşturucuların tüketildiği bir ülke haline geldi. Yeni uyuşturucuların kolay üretilmesi ve ucuz olması nedeniyle uyuşturucu simsarlarının hedefi haline gelmiş durumdayız.

Sentetik madde kullanım yaşı 11, 12'ye kadar düştü.”

Atasoy'un da vurguladığı gibi Türkiye'de uyuşturucu kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Sokakta oynayan, orta okula giden çocuklar bile uyuşturucu baronlarının hedefinde. Bu kadar alçak ve gözü dönmüş bunlar.

Kullanımın ve ölümün artmasında bonzainin çok büyük etkisi var. İçi zehir dışı, şeker gibi olan bu zehir taneciklerine daha çok çocuk sayılabilecek yaşlardaki gençler ilgi gösteriyor.

Bağımlılığın ardından da esrar, morfin kullanmaya başlıyorlar. Yani zehir tacirleri çikolata, şeker benzeri bonzai ile çocukları ağlarına düşürüyor.

Asrın belasına karşı en büyük görev ailelere düşüyor. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren sorun çözebilme, “hayır” diyebilme, sağlığını gözetebilme, güvenli ve sağlıklı yaşam sürdürebilme yetisini kazandırmak gerekiyor.

Onlara anne ve babalıktan çok arkadaşça yaklaşmak, otoriter aile yapısı yerine hoşgörülü olmak, dertlerini dinlemek, ilgi göstermek şart.

 

Güvenlik görevlileri yoğun şekilde uyuşturucu baronlarına karşı son derece başarılı operasyonları sürdürüyor. Ancak, asrın belasına karşı toplumsal mücadelenin yürütülmesi kaçınılmaz.Bu Haber 286 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI