6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Koltuk Kimseye Kalmıyor

Zaten çok fazla direnme şanları da yoktu.

Her ne kadar kamuoyuna “Görevimizin başındayız” mesajını verseler de o koltukta oturamayacakları aşikardı.  Çünkü  partinin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o isimlerden ivedi olarak koltuğu boşatmalarını istemişti. Yukarıdan gelen talimat karşısında ne kadar direnebilirlerdi ki?

Önce Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe “tamam buraya kadarmış” diyerek istifa etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ise 28 Ekim cumartesi günü 23 yıldır oturduğu koltuğa istemeye istemeye“elveda” diyecek.

Kadir Topbaş ile başlayan, Düzce ve Niğde Belediye Başkanları ile süren istifa furyasına en çok Melih Gökçek direndi. Çeşitli yöntemleri denedi, hatırı sayılır kişiler aracılığı ile girişimlerde bulundu ama sonuç alamadı. Sonunda “pes” diyerek istifayı kabullendi.

Cumhuriyetin başkenti Ankara'yı yönettiği 23 yıl boyunca çeşitli söylemleri,  kararları, tavırları ve CHP'li seçmenin çoğunlukta yaşadığı Çankaya'ya yönelik ayrımcı tutumu ile gündeme gelen, tartışılan Melih Gökçek'e de kalmadı o koltuk.  Kimseye kalmadığı gibi. Önemli olan görevi boyunca olumlu işlere imza atarak izler bırakmak.

Hiç gereği yoktu Ankara'nın simgesi olmuş “Hitit Heykelini” değiştirmeye,  çok çirkindi “Ben böyle sanatın içine tükürürüm” sözleri ile Mehmet Aksoy'un yapıtlarını parklardan söktürerek çürümeye gönderilmesine. Yine hiç şık değildi projelerine karşı çıkan Ankara'nın sivil toplum örgütleri ile çatışmaya girmeye, gerginlik yaratmaya. Hiç hoş olmamıştı Ankara'nın bazı bölgelerine, belediyelerine daha fazla hizmet götürülürken, sırf “bana oy vermediler” diyerek bu hizmetten yoksun bırakmaya.

Tabii pek çok olumlu hizmetleri de oldu Gökçek'in Başkent'e. Ücretsiz cenaze ve ambulans, yaşlılara evde bakım hizmetleri, kent dışına ücretsiz cenaze aracı gönderilmesi gibi. Diyeceğim o ki, hataları ve sevaplarıyla bir Melih Gökçek geçti Ankara'dan. Hem de 23 yıl gibi çok uzun sayılacak bir sürede.  

Başkanlık seçimine, parti ve yerel yönetim kadrolarında değişiklik yaparak eli güçlü girmek isteyen Erdoğan'ın ısrarla başlattığı “istifa depreminin” dinmeyerek bundan böyle de sürmesi bekleniyor. Kuşkusuz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Edip Uğur'un kararı da önemli.

Recep Altepe ve Melih Gökçek gibi “Görevimin başındayım” mesajları veren Uğur'un hala istifa etmemesi “direnecek mi?” sorusunu akıllara getirdi.  Fazla direnemeyeceğini, sonunda onun da koltuğu bırakacağını umuyorum.

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerinin “seçimle gelen seçimle gider” savı ile Melih Gökçek ve diğerlerine yönelik istifa baskısına karşı çıkması demokratik bir tepki olarak değerlendirilse de, bazı çevrelerce “CHP neden Melih Gökçek'e sahip çıkıyor? “ diye eleştirildi.

Malum, Melih Gökçek 23 yıllık görevi süresince CHP ve kadroları ile hep karşıtlık yaşadı, çok ağır eleştirilerde bulundu, hoş olmaya sözler çıktı ağzından . Yani yıldızları bir türlü barışmadı CHP ve yöneticileriyle.

Aslında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu istifaları “bu AKP'nin iç sorunu bizi ilgilendirmez” diyerek  sahiplenme görüntüsü vermeyebilirdi. Ne ki, Kılıçdaroğlu demokras güdüsü ile istifa baskılarına karşı çıktı,  “halkın oyu ile gelen halkın oyu ile gider” tezini dile getirdi.

Ancak kamuoyunda “CHP, yıllardır gerginlik yaşadığı Melih Gökçek'e neden sahip çıkıyor?” algısını oluşturdu. Öyle ya, yıllarca CHP'ye etmediği söz kalmayan birine parti neden arka çıkıyordu. Kanımca CHP ve Kılıçdaroğlu bu konuda sessiz kalsalardı daha iyi olurdu.  CHP ve diğer partilerdeki istifaları AKP'li yöneticiler, “onların iç sorunu” diyerek geçiştirmiyor mu?

Belediye Başkanlarının koltuğu bırakma haberleri ardı ardına gelirken, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa etti. Rahmetli Süleyman Demirel'in talebi üzerine milletvekili seçilen Çıray'ın CHP ile dokusu hiçbir zaman örtüşmedi. Bunu kendisi de Kılıçdaroğlu da gayet iyi biliyordu. Meral Akşener'in kuracağı yeni partide siyasi yaşamını sürdürecek Aytun Çıray sonunda yuvasına dönmüş oldu. 

 

Dedim ya, istifa eden edene. Yenileri hiç de sürpriz olmaz.Bu Haber 287 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI