6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Siyaset Renkleniyor

Meral Akşener, aylardır merakla beklenen partisinin adını, logosunu ve kurucular kurulunu nihayet kamuoyuna açıkladı.

Türk siyaset yaşamında yerini alan “İyi Parti”  ile Meral Akşener ve arkadaşlarının maratonu da resmen başlamış oldu.” Türkiye İyi Olacak” sloganı ile partisinin programını açıklayan Meral Akşener'in siyasete yeni bir dinamizm, heyecan getireceği yadsınmaz gerçek.

Siyasette hayli iddialı olan Akşener, hedefinde Başbakanlıktan çok Cumhurbaşkanlığı bulunduğunu açıklayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “karşında ben de varım” mesajını gönderdi.

Görünen o ki, Meral Akşener'in başkanlığındaki İyi Parti'nin hedefinde MHP kadar AKP'li seçmenlerde var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına bu kez merkez sağda ciddi bir rakip olacak gibi Meral Akşener. Tabii,  CHP ve diğer partilerden de oy çalmayı hedefliyor İyi Parti.

Yurt genelinde örgütlenmesini tamamladıktan sonra seçmen nezdinde ne denli ilgi göreceği aşağı yukarı belli olacak.

Referandum çalışmalarında Akşener'e karşı kamuoyunda sempati oluştuğu, ilgi duyulduğu aşikar. Aradan geçen yaklaşık altı aylık sürenin sonunda ilginin, sempatinin devam edip etmediği vatandaşın yeni partiye göstereceği duyarlılık ile ortaya çıkacak.

Programında Ulu Önder Atatürk ile demokrasiye , parlamenter sisteme yapılan vurgu, İyi Parti'nin demokrat, ulusalcı, yurtsever, ırkçı olmayan milliyetçi tabana hitap ettiğini gösteriyor.

Partinin kamuoyuna açıklanmasında yaptığı konuşmada demokrasinin iyice hırpalandığını, tehdit altında olduğunu belirten, parlamenter sistemin önemine, tek adam yönetiminin sakıncalarına işaret eden Meral Akşener'in MHP tabanını ürkütecek söylemlerden kaçınması dikkat çekiciydi.

Her ne kadar ihraç edildiği MHP yönetimi ve Devlet Bahçeli ile papaz olsa da sert söylemlerden uzak durması ülkücü tabana sanki “buraya gelin yeriniz burası” çağrısı niteliğindeydi.

MHP tabanının, ülkücü kesimin bu çağrıya ne kadar yakın duracağı doğrusu merak konusu. Öyle görünüyor ki, ileriki günlerde, özellikle seçim çalışmalarında MHP ile İyi Parti arasında kıyasıya bir rekabet yaşanacak.

Eğer, İyi Parti kamuoyunda ilgi görürse kuşkusuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da seçim konuşmalarındaki hedefi olacak Meral Akşener. Hem Akşener de, “Hedefim Başbakanlık değil, Cumhurbaşkanlığı” demiyor mu?

2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin iki aday şimdiden ortaya çıkmış oldu.

Yani, önümüzdeki günlerde siyaset hayli renklenecek.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  “hodri meydan” diyerek yerel seçimlerin erkene alınarak hemen yapılmasını istemesi siyasetin gündemine bomba gibi düştü. Ancak, Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Erdoğan” gündemimizde erken seçim yok. Nereden çıkıyor bu haberler?” diyerek erken seçime kapıları kapattı.

 

Ancak, siyasette her an her şeyin olabileceği göz önüne alınırsa, bugün yok denilen erken seçim teklifi bir anda Meclis'in önüne gelebilir. Tabii bunun gerçekleşebilmesi  için anayasada değişiklik yapılması gerekiyor. Kılıçdaroğlu anayasa değişikliğine destek vereceklerini de açıkladı. Ne ki,  Meclisteki sayısal üstünlük göz önüne alındığında AKP, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan” evet” demediği sürece erken seçim olmaz. Ha koşullar değişir bir bakarsınız seçmen sandık yolunu tutabilir. Yani her an her şey olabilir.  Bu Haber 280 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI