28 Ekim 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Cumhuriyet

Yarın cumhuriyet Bayramı.

Cumhuriyet bayramı herkese kutlu olsun.

 Cumhuriyet rejimi değeri teslim edilir içi doldurulursa, insan fıtratına uygun çok özel ve güzel bir yönetim sistemidir.

  Cumhuriyet yönetim sistemini bu ülkeye kazandıran başta Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, bu uğurda Gazi ve Şehit olanları saygı ve rahmetle anıyorum

Evet… Cumhuriyet çok güzel bir yönetim sistemidir.  Ama tek başına değil!

   Bazıları Cumhuriyeti demokrasi ile karıştırıyorlar. Cumhuriyet tek başına demokrasi değildir… Sadece bir yönetim sistemidir!

 Ona bakarsanız, Küba, Kuzey Kore, Çin' de birer Cumhuriyettir.

Siz şimdi o ülkelerde demokrasi var, insan haklarına son derece riayet edilir diyebilir misiniz?

  Öyleyse ne imiş? Cumhuriyet aynı zamanda bir demokrasi değilmiş.

     Cumhuriyet rejimini hakkıyla kutlamak için içini insan hakları ve demokrasinin tüm evrensel normlarıyla ile doldurmalısınız.  

    Yoksa tanklarla uçaklarla Sovyet ya da Çin Halk cumhuriyetinin yaptığı gibi görkemli kutlamalar Cumhuriyeti çok kutsal yapmıyor.

  Biz cumhuriyet yönetim sistemini Mustafa Kemal ve arkadaşlarından miras aldıktan sonra onlarca yıl demokrasi ve hukukun evrensel değerleri ile buluşturabildik mi? Hayır!

  Muasır medeniyet ile buluşturabildik mi? Hayır!

 Biz bu cumhuriyeti devraldıktan sonra cumhuriyetin hak ettiği karakterine bağımsızlık olgusunu katabildik (göstermelik değil) bağımsız olabildik mi? Hayır!

 Ya ekonomi de ya da teknolojide yeterli derecede bağımsız olabildik mi? Hayır!

    Yani atam sen kalk da ben yatam demekle olmuyor… Mustafa Kemal kalksa baksa, benim size teslim ettiğim Cumhuriyeti çıkarabildiğiniz seviyeden memnun değilim… Siz neyi kutluyorsunuz demez mi?

  Kuzey Kore'de kutluyor Cumhuriyeti… Hem de ne cafcaflı kutlama.

     Tamam, kutlayalım, bayram yapalım… Bayram ne için yapılır?

    Bir başarının taçlandırılması ve sevincinin paylaşılması için.

  O zaman öncelikle bunu hak etmek için çok üstün derecede çalışmak ve Cumhuriyet sistemine katma değerler ilave etmek lazım gelir.

  Osmanlı'yı gericilikle itham ettik… Cumhuriyet sisteminde yıllarca sakalla tüyle, şapkayla başörtüsüyle vakit zayi ettik.

  Osmanlıyı sanayi devrimini ıskalamakla eleştirdik: Ama Nuri Demirağ'ın İstanbul Yeşilköy'deki uçak fabrikasını kapattık, Kayseri'de üretilen uçakları da yerin dibine gömdük.

   Cumhuriyeti getirmekle tam demokrasiye sahip olduğumuzu zannettik, ama demokraside Osmanlının çok gerisine düştük, insanların kendi dillerini konuşmasına, ,istedikleri gibi dini özgürlüklerini kullanmasına bile yıllarca tahammül göstermedik.

 Bazı şeyleri baskılamakla mesele çözüme kavuşmuyor, sadece geçici olarak rafa kaldırılmış oluyor.

  Öyleyse bize düşen görev: cumhuriyeti kutlamak, ama bununla yetinmeyip… ARGE'mizi geliştirmek, sanayide daha ileri gidecek hedefleri büyütmek, bunun için beyin göçünü geri çevirmek ve o beyinleri korumak, insan hakları değerlerini sözde değil özde benimsemek ve uygulamak olmalıdır.

 

  Bu ülkeyi Osmanlı'dan tüm halkları ve renkleri ile devraldık… Öyleyse hangi kökten ya da meşrepten olursak olalım…  Türkiye Cumhuriyetinin toprak bütünlüğü, bayrağı, birliği beraberliği bizim mukaddesatımız olmalıdır… Mesele budur. Cumhuriyet bayramı hepimize kutlu olsun, Türkiye cumhuriyeti ve Türk Milleti ebediyen var olsun.Bu Haber 345 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI