6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Yine Umut Yok

Emeklilikte yaşa takılanlara yine umut yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta yaş ile ilgili yeni bir düzenlemenin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) aktüeryal dengesini olumsuz etkileyeceğini belirterek, emeklilik hakkı bekleyen 5 milyonu aşkın kişinin hevesini kursağında bıraktı.

Bakan Sarıeroğlu, yaş düzenlemesinin Hazine transferlerini olumsuz etkileyeceğini de dile getirmiş.

Yani her şeye para bulan siyasi iktidar emekliler söz konusu olduğunda anlaşılmaz bir tutumla çeşitli gerekçeleri öne sürüyor, milyonlarca dar gelirli kitlenin mağduriyetini  görmemeyi yeğliyor

Zaten işçi, memur, emekli ücretine ne zaman zam istese, durumlarının iyileştirilmesini talep etse hep Hazine'nin olumsuz etkileneceği açıklanıyor. Nedense, Hazine dar ve sabit gelirliye cimri davranıyor.

Çalışma yaşamında en büyük düş kırıklığı yaşayan, beklentileri karşılanmayarak mağdur olan bir grup  ‘'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'. Aileleri ile birlikte nüfusun önemli bölümünü oluşturan bu grup her bakan değişikliğinde “emeklilik hakkımıza kavuşacağız” diyerek umutlanıyor, ancak hevesleri hep düş kırıklığı ile sonuçlanıyor.

Çalışma süresi ile prim ödeme gün sayıları dolduğu halde, sırf yaşlarından ötürü emekli olamayan 5 milyonu aşkın kişi, hak etmedikleri halde yıllardır emeklilik hakkından yoksun.

Kamuoyunda ‘'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'' olarak bilinen kitleye bugüne dek çok sayıda  sözler verilmesine, vaatlerde bulunmasına karşın hiçbiri yerine getirilmedi, deyim yerindeyse oyalandı, talepleri ötelendi.

Hükümet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde yaptıkları girişimlerden olumlu sonuç alamayan milyonlarca mağdur kitler umudunu gerçekleştirecek yasal düzenlemeye bağladı. Ancak girişimleri hep boşa çıktı. Tıpkı, Bakan Sarıeroğlu'nun CHP'li vekil Didem Engin'e verdiği son olumsuz yanıt gibi.

Beş milyonu aşkın kişi, çalışma süresi ile prim ödeme gün sayılarını doldurmalarına karşın, neden emekli olamıyor? İşte yanıtı.

1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası çıkarılırken, yasaya eklenen, işsizlik sigortası ile hiçbir bağlantısı bulunmayan maddelerle sigortalıların çalışma ve emeklilik hakkı radikal şekilde değiştirildi. Yasa ile emeklilik için istenen süre ve gün koşullarına kadınlar için 58, erkekler için de 60 yaş şartı getirildi.

Eklenen bu yaş şartının kademeli olarak 1976 yılına kadar geriye dönük uygulanması kararlaştırıldı. Böylelilikle emeklilik de 2 yıldan 15 yıla kadar ötelenmiş oldu.

Başka bir ifade ile bu kapsamdaki yurttaşların emeklilik hakkı bir gecede haksız şekilde ellerinden alınmış oldu.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yasadaki değişikliğe ‘'Maç oynanırken kural değiştirilmiş. Bu olmaz. Mağduriyet var'' diyerek karşı çıkmış, haksızlığı  kabullenmişti.

Karşı çıkışına karşın, kendisi de dahil koltuğa oturan bakanların hiç biri sorunu çözemedi. Çünkü Maliye Bakanlığı “bütçeye ek yük gelir” gerekçesiyle yeni bir düzenlemeye karşı çıktı.

‘'Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformunun” verilerine göre,  8 Eylül 1976-8 Eylül 1999 arasında sigortalı olan kadınların tamamı emeklilikte yaş engeline takıldı.

4447 sayılı yasa ile emeklilik hakları ellerinden alınan, hayal kırıklığı yaşayan insanlar, haklarının geri verilmesi için, yılmadan mücadele ediyor, her platformda seslerini Hükümete duyurmaya çalışıyor. Ne ki onca çabaya rağmen sonuç alamıyor.

Bu insanlar çalışmaya başladıklarında yaş koşulu yoktu. 4447 sayılı yasa ile bir anda getirilen değişiklikle emeklilik ve gelecek planları değişti, mağdur oldu.

 Çocuklarınızın, ailenizin adına geleceğe ilişkin planlar yapıp, bunları düşünürken, bir gecede emeklilik hakkınız elinizden alınsa siz ne yapardınız?

Oluşan haksızlığın, mağduriyetin giderilmesi amacıyla daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yasal çalışma yaptı. Ancak, Maliye Bakanlığı'nın engeline takıldı.

 Maliye Bakanlığı her zaman olduğu gibi bu hazırlığa da ‘'kamu maliyesi bu yükü kaldıramaz'' gerekçesiyle karşı çıkınca, “Emeklilikte Yaşa Takılanların” umudu suya düşmüştü.

Görüldüğü gibi emeklilikte yaşa takılanların talebinin karşılanabilmesi için Maliyenin katı tutumunun aşılması gerekiyor.

Bu insanlar yeni bir hak değil, bir gecede ellerinden alınan hakkın geri verilmesini istiyor.

 

Kuşkusuz yakınmalarını dile getirmeye, taleplerini duyurmaya, haklarını istemeye devam edecekler. Ancak duyan olur mu? Orası muamma.Bu Haber 257 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI