6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
İşsize Cimri Patrona Cömert

 DİSK Genel Başkanı Kani Beko,  İşsizlik Sigortası Fonu'nun“işsize cimri, patrona cömert”  davrandığını belirtmiş.

Haksız da sayılmaz DİSK Genel Başkanı.  Çünkü fondan, işsize ödenen  düşük maaş ile  ödeme süresinin kısalığına karşılık, patronlara yapılan teşvik Kani Beko'yu doğruluyor.

Kendi kusuru olmaksızın işine yitirenlere belirli süre maaş ödenmesi amacıyla 2002 yılında hayata geçirilen fon,  doğru dürüst işsizin yarasına merhem olamadı, amaçlanan sonuç sağlanamadı.

Fondaki paranın amacı dışında hoyratça harcanmasından ötürü işsizler umduğunu bulamadı.

2002-2016 yılları arasında  işçi, işveren ve devletin ödediği primle toplam geliri 151 milyar liraya ulaşan fona 8 milyon kişi başvurdu. Ancak sadece 5.2 milyonuna maaş ödenebildi.  Başka bir ifadeyle fonda biriken devasa paranın yüzde 9.7'si işsizlere verilebildi.  Bu kişilere toplam 14.7 milyar lira ödeme yapıldı.

İşsize cimri davranan fon, teşvik ödemeleri adı altında patronlara cömert oldu.  Fondan patronlar ve Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) 32 milyar lira ödeme yapıldı. Yani fonda biriken paranın yüzde 21'i teşviklerle patron ve GAP'a gitti.

Yine 9 Şubat 2017'de yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yeni istihdam edilecek her işçi için işverenlere 773 lira destek sağlanıyor. Bu desteğin 667 lirası İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Yani, yeni işçi alan işverenler sadece net asgari ücret ödeyecek, vergi ve sigorta primi fondan karşılanacak.

Oysa fonun asıl kuruluş amacı işsizlere yardım etmekti.  Veriler fonun işsizden çok, patrona yaradığını ortaya koyuyor. Özetle biriken para, işsize maaş ödemekten çok başka yerlerde değerlendirildi. Kendi kusuru olmaksızın işini yitirenlere çok fazla katkısı olmadı. Her yere para harcanıyor, ancak asıl ödenmesi gereken işsize cimri davranılıyor.

Fondan maaş alabilme koşullarının ağırlığından ötürü daha fazla işsize, daha uzun süreli ödeme yapılamıyor. Kendi kusuru olmaksızın işini yitirenlerin uzun süreli yüksek miktarda aylık alabilmesi için çok yakınılan koşulların değiştirilmesi, esnetilmesi şart.

İşsizliğin yüzde 11'e ulaştığı ortamda maaş ödeme şartları fonun hayata geçirildiği 2002 yılına göre çok katı, çok zor.  Malum, iş arayanların büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor.  Neredeyse  her 5 gençten biri  yanıla yakıla iş arıyor. Yanı sıra işten çıkarmalar çığ gibi artıyor. Sokaklar işsizlerle dolu.

 Bu olumsuz tablo karşısında İşsizlik Sigortası Fonu, yararlanma koşullarının ağır olmasından ötürü işsize beklenen katkıyı sağlamıyor.  15 yılda hedef kitle işsizlere 14.7 milyar lira ödenirken,  patronlar ve GAP'a 32 milyar lira katkı sağlamak oldukça manidar ve düşündürücü, bir o kadar da kaygı verici.

Öyle ya, fonun oluşturulmasındaki temel amaç daha çok işsize, daha uzun süre yaşamını sürdürebilecek maaşı ödemek değil miydi? DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun  vurguladığı gibi rakamlar, veriler amacın ıskalandığını, hedefin tutturulamadığını gözler önüne seriyor.

 

Daha çok kişiye daha fazla aylık ödenebilmesi için fondan yararlanma, maaş ödeme koşullarının basitleştirilmesi, kolaylaştırılması kaçınılmaz gerçek.

Hükümetin yakınmaları dikkate alarak yeni düzenleme yapması  hem zorunlu hem de sosyal devlet olmanın bir gereği.  Amacına ulaşamadıktan, işsizin derdine çözüm olamadıktan sonra ne anlamı var o devasa rakamlı fonun, o kadar çok paranın?

Buna yönelik değişiklik yapılacağı, yasa taslağı çalışmalarının sürdüğü  ifade edilmişti. Ne ki, aradan  geçen uzun süreye karşın  siyasi iktidar tarafından  ne bir adım atıldı ne de bir ses çıktı. Yani unutuldu gitti, gündemden düştü.

 

Fondaki paranın amacı dışında kullanılması da mutlaka önlenmeli. Olası yeni yasal düzenlemede bu başlıkta yer almalı. Ha, siyasi iktidar buna yanaşır mı? Orası muamma. Çünkü elinde hazır bir kaynak var.  İstediği zaman, istediği yere kullanıyor. Niye bundan vazgeçsin ki? Bu Haber 269 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI