10 Kasım 2017 Pazar
İSMAİL SARI
“Sen İstersen Yaparsın! … Hem De Yapsan Ne Olur? …”

8 Kasım 2017 sabahı, Ünye ve Çevresi Mahalli İdareler Hizmet Derneği Başkanları Derneği'nin kahvaltısı vardı, dernek binasında. Ben de davetliler arasında idim. İfadeden de anlaşıldığı gibi eski belediye başkanlarının büyük çoğunluğu katılmıştı kahvaltıya. Benim gibi dinleyici olmayı tercih edenler olduğu gibi, yeri gelince ortalığı boş bırakmayan, halk tabiriyle “lafazan” olanları da vardı. Hele bizim meslektaşlarımızdan olan ve maceralı da Akkuş – Akpınar (eski adıyla yanılmıyorsam Kuzköy idi) Belediye Başkanlığı yapmış olan Fikri Çamoğlu, Refah Partisine geçiş maceralarından, rahmetli Erbakan Hoca ile geçen hatıralarından ,  belediye bütçesinden cami yaparak ağır cezada yargılanmalarından bir başladı ki, “Yetti Gari” dedirtecek duruma getirdi. Ama sohbetler çok hoştu. Keşke benzeri meslek sabıkları (eskileri) hep böyle kahvaltı sohbetleri düzenleseler de Anadolu insanının sohbet kültürünü yaşasak ve devam ettirsek. Mesela bizim sabık okul müdürleri, sabık muhtarlar, çeşitli kurumlarda yöneticilik yapmış insanlarımızın çok güzel meslek hatıraları vardır. Eski hAkimler, savcılar, doktorlar… Ve dehaları zaman içinde, bu hatıralardan seçmeler, basın – yayın yolu ile geleceğe aktarılır. Anadolu kültürümüzün ağırlığı, böyle oluşmuştur. Gelecek nesillere faydalı olacak birçok tecrübe, sahibi ile birlikte gömülmemelidir. Bu nedenle, Emekli Yerel Yönetimler Derneği Ünye Şubesi yöneticilerinden Sayın Mehmet Torunoğlu ile Sayın İsmail Cerrahoğlu ağabeylerimiz başta olmak üzere Kadir Gümüş Bey ve diğerlerine, kişisel şükranlarımı sunuyorum. Kahvaltı bahane, sohbet şahane idi.

Bu kahvaltı sohbetinde beni en çok etkileyen ve yazıma da başlık yaptığım, İlçe Kaymakamımız Sayın Hüseyin Güney Bey'in, “Toplumsal Felsefemiz” halinde halen yaşattığımız, bir yetkili ve etkili kişiye, büyük çoğunluğumuz tarafından sunduğumuz talep ifadesi olarak kullanılan; “Sen istersen yaparsın! … Hem de yapsan ne olur? …” cümlesidir.

Bu, öyle bir taleptir ki; toplumsal olarak birçok arızanın meydana gelmesine neden olur. Şöyle ki:

1.      Öncelikle bir hak ihlali söz konusudur. Hakkımız olmadığı halde, başkalarının etiketinden istifade ederek öne geçmek suretiyle bir başkasının hakkını gasp etmiş oluruz. Önemli bir haksızlıktır, ömür boyu da sürecektir.

2.      Etiketli kişiye; “Sen beceriklisin, her işin üstesinden gelirsin, sen büyük insansın” anlamına gelen, halk tabiriyle “pof poflamak” yaparak onu kibre sevk etmişizdir. Bu kibirle, benzeri daha başkalarına da aynı işi yapma eğilimine zorlamışızdır. Böylece, belki birçok kişinin hak gaspına yol açmış oluruz. Peygamberimiz (as.) in ifadesi ile; “kötü bir yol açan, o yoldan gidenlerin günahına ortak olur.”

3.      Din konusunda söylenmiş güzel bir sözümüz var ya hani ; ‘' Kendisi dinin kurallarına uymayınca, dini kendisine uyduruyor.'' şeklinde. Bunun gibi, toplumun alışılmış ahlak kurallarını çiğneyerek kişisel çıkarlarımızı öne geçilmiş oluyoruz. Böylece kötü örnek oluyoruz.

4.      Toplumun yasalarını, tüzük ve yönetmenliklerini hiçe sayarak veya hile ile etkisiz hale getirerek adalet sistemini bozuyoruz. Toplumsal Adalet bozulunca da her türlü kötülük toplumu sarıyor. Bir süre sonra, hak elde etme yolu olarak bu kötü yol, alışılmış sistem haline gelerek ‘' Mahkemede Dayın varsa işin görülür, TORPİLİN varsa hak elde edersin ‘'anlayışı, toplum felsefesi haline gelir ki, Kur'an-ı Kerim'in ifadesi ile ;'' Bir toplum, kendisini ifsat ederek değiştirmedikçe, Allah o toplumu değiştirmez (yani bozarak güçsüz hale getirmez ) .''

            Sayın kaymakamımızın üzerinde durarak sohbet konusu yaptığı ve bir belediye başkanının da ‘'                  Ben doktoraya hazırlanıyorum, bunu doktora konusu olarak seçebilirim.'' diyerek önemsediği cümleyi okuyucularımla paylaştım.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 343 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI