11 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'ye Deli Dumrul Köprüsü mü yapılıyor?
musaokiroglu@mynet.com

Cumhuriyet Meydanı'nın düzenlenmesine yeni başlandığı bir sırada Belediye Başkanı Ahmet Bey, bir sohbetimizde, kaymakamlık önünden geçen anayolu kaldırıp, geçişleri kaymakamlık arkasından vermeyi düşündüğünü söylemişti.

Ben de kendisine; “Meydan'daki araç ve yaya trafiğini birlikte ele alıp, ona göre düzenleme yapmak çok önemliydi. Ancak, gördüğüm kadarıyla işin bu yanı önemli görülmemiş, en geniş Meydan nasıl yapılır, onun üzerinden hareket edilmiştir. Meydan'a açılan bütün ara ve ana yollar iptal edilmiş, buranın şehrin ana merkez kavşağı olması dikkate alınmamıştır. Dolayısıyla bundan sonra kaymakamlık önündeki yol kalsa ne olur,  kalmasa ne olur…” demiştim.

Sonra baktık oradaki yol da iptal edilmiş. Ancak bir süre sonra öğrendik ki, söz konusu yol bırakılacakmış. Neyse, Meydan bitti, o yol da yerinde yapıldı. Ancak trafiğe kapalı tutuldu.

Tabi, insan sormadan edemiyor; madem maksat Meydan'ı en geniş şekilde düzenlemekti, yapılmayacak dendiği halde bu yol neden yapıldı? Madem yapıldı, kaymakamlık binası arkasında, yer-yer ve zaman-zaman arapsaçına dönen trafiği (ki, burası zamanla hepten sıkışıp, karışacak) rahatlatmak için bu yol neden trafiğe açık tutulmadı?

Sokakta yolun “protokol yolu” olarak yapıldığı, sadece kaymakamlığın makam aracı ile ilçeye gelen protokol mensuplarına açık tutulacağı konuşulmaya başlandı.

Eğer bu söylenenler doğruysa (ki, doğru olmasa yol neden trafiğe kapalı tutulsun) eni çift değil, üç-dört şerit trafiğe müsait bir yol, koskoca bir cadde nasıl olur da tek bir kaymakamlık makam aracı için ve de ayda-yılda gelecek bir protokol mensubu için trafiğe kapalı tutulur…

Şimdi de yola demir kapı yapıldı ve iyiden iyiye sivil araç trafiğine kapatıldı. Görüp-bakıp hayret eden herkes gibi ben de şaştım-şaşırdım doğrusu bu işe… Bu kapı da neyin-nesi? Kime karşı, niye yapıldı? Bir cevabı olmalı...

İşin başında, anayol kaymakamlık binası önünden geçecek, dendi. Vazgeçildi, meydan büyük olsun, diye yolun arkaya alındığı söylendi. Ana yol arkaya alındı, ancak, kaymakamlık önüne yol yine yapıldı. Bu sefer de yapılan yol trafiğe kapandı, ‘protokol yolu' olduğu söylendi, kaymakamlığın makam aracı için yapılmış, öyle deniyor. Şimdi de yola demir kapı takıldı, sanki paralı yol yapılmaya doğru gidiyor da ücret kesmek için kapı yapıldı..! Bu gidişle korkarım, burası yakında paralı yol haline getirilip, Deli Dumrul Köprüsü misali geçenden otuz, geçmeyenden kırk akçe alınacak…!!

Sözümün bir kısmı da kendisini Ünye'den çok sorumlu sayan kişilere, gruplara, sivil toplum kuruluşlarına… Ünye'nin orta yerinde koskoca bir anayol, bir cadde trafiğe kapanıyor, üstüne üstlük yol ağzına demir kapı yapılıyor, umurunuzda değil. Hani siz Ünye'yi çok seviyor, kendinizi Ünye'den çok sorumlu tutuyordunuz. Nerdesiniz? Neden ilgili makamlara, valiliğe olayı aktarmıyorsunuz? Yoksa fincancı katırlarını ürkütmekten mi korkuyorsunuz?Bu Haber 1923 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI