17 Kasım 2017 Pazar
İSMAİL SARI
“Mustafa Kemal Öldü… Atatürk Yaşıyor”

 Bu senenin 10 Kasım programını, Ünye Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri hazırlamışlardı. Davetli protokol ile birlikte programa katıldım. 17 yıllık emekli öğretmen olarak, okullara varınca ve öğretmenleri görünce geçmişi hatırlıyor, içimizi çekerek hüzünleniyorum. Eğitim öğretim kurumlarımızda acı-tatlı hatıralarımız var.

 Bir öğretmen arkadaşla sohbet ederken 10 Kasım anılarımız gündeme geldi. Arkadaşım sohbet arasında “Mustafa Kemal öldü, biz Atatürk'ü anıyoruz. Çünkü Atatürk yaşıyor.” Dedi. Bu cümle hoşuma gitti ve yazıma başlık yaptım.

Hakikaten Mustafa Kemal, bir biyolojik varlığın, bir insanın adıdır. Her, insan gibi o da ömrünü doldurmuş ve dünyadan göçmüştür. Ama Atatürk, O'nun soyadıdır ve bu soyadı ona Türk halkı vermiştir. Halkın gönlünde, Türk Halkına büyük hizmetleri olan bir Ata olarak yaşamaktadır. Gönülleri zenginleştirmek lazım. Gönüller ne ile zenginleşir; O'nun yaptıklarını gönülleri doyuracak şekilde anlatmakla zenginleşir. Bu gerçeği dile getirmek için okul müdürü Sn. Mustafa Bilgin açılış konuşmasını yaparken, “Bu gün, Atatürk için yas günü değil, onu anma, anlama ve anlatma günüdür.” Dedi. Doğru olan, budur. Yıllardır onu anlayamamanın ve anlatamamanın sıkıntısını çekiyoruz siyasetçilerimizin, son günlerdeki ”Atatürk, polemiği, geçmişteki “Fasit döngü” polemiklerinden farklı bir şey değil. Birisi diyor; “Anıtkabir'e gel!” diğeri diyor; “Atatürk, bir eylem insanı idi, eylemlerini gel de icraatlarını görelim.”

Öğrencilerin bir oratoryo bütünlüğü içinde sundukları program çok güzeldi. Programın başında sundukları

 “Yeni cami avlusunda ezan sesi var.

Ezan sesi değil be annem

Sevdiğimin yası var…”diyerek devam eden şarkı (veya ağıt demek daha doğru olur belki) ve benzerlerini dinleyince gözlerimiz yaşardı ve yanımda oturan Puset Polvan Okulunun Müdürü Adem Beşli Bey dedi ki; ”eskilerin türkülerinde bile bir kültür var.” hakikaten geçmişimiz çok zengin ve geleceğe aktarma becerimiz halen yetersiz. Bir ozanın dediği gibi;

“ Ne ah edin dostlar

Ne ağlayın

Dünü bu güne

Bu günü yarına bağlayın!”

Dünü bu güne, bu günü yarına bağlamak konusunda sıkıntılarımız var, çünkü içimizde dününü (yani Osmanlıyı) beğenmeyen bir sürü “Nevzuhurlarımız” var. Bunun yanında geleceğe “karamsar” bakanlarımız da çok. Her ikisi de kötü.  Çünkü geçmişten enerji alarak geleceğe hızla yürümek gerekir.

Yine Adem Bey şunları da ilave etti; “ ben, yıllarca 10 Kasım programlarına katıldım; bu sene ki kadar, Cumhuriyet Meydanın da halkın katılımına tanık olmadım.”

Ben de katılıyorum. Çünkü: “ Hayır gördüklerinizde şer; şer gördüklerinizde hayır vardır.” Ayet-i kerimesinin gündeme getirdiği bir gerçek vardır ki, kabullenmek zorundayız. 15 Temmuz 2016 kalkışması, halkımızın, değerlerimiz etrafında birleşmesine çok büyük etki yapmıştır. Atatürk, bu halkın ortak bir değeridir. O'nun direktifleri etrafında toplanmayı halkımız benimsemiştir. Onun için Atatürk'ü, siyasi polemik konusu yapmaktan uzak durarak halka bırakmak daha doğrudur.

10 Kasım programını sunan öğrencilere ve onlara rehberlik yapan öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Saygı sevgi ve selamlarımla…  Bu Haber 403 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI