18 Kasım 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Çocuklarınıza Kıymayın Anneler

Hamilelikte bağımlılığa devam edilerek yapılan hataların vebalinin ne korkunç olduğunu, çocuklarına ve topluma ne büyük kötülük yaptıklarını anne adayı ve annelere çok iyi anlatmak gerekiyor.

  Bu hatanın korkunçluğunu anlatmak görevi sadece uzmanlara değil, o hatayı yapan annenin ailesine,  aile büyüklerine, komşularına ve dahi hepimize düşlüyor.

 Bu tür hataları yapan anneleri otokontrol sistemiyle uyarmak toplumun görevidir.

Çünkü hamilelik döneminde ve sonrasında süt emzirdiği dönemde sigara ve diğer bağımlılık içeren maddeler kullanan annenin özürlü olarak dünyaya gelen çocuğunun sorunu sadece o ailenin sorunu olmakla kalmıyor, aynı zamanda topluma ve dolayısıyla devlete de mal olan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

 Ülkemizde sigaraya bağlı ölüm ve hastalıklar her geçen gün artıyor.

 Tütün dumanından en çok etkilenen yaşlı, hasta ve bebekler ne yazık ki bu listenin başında yer alıyor.

  Sigarada bulunan nikotin ve karbon monoksit gibi yüzlerce zararlı madde, başta akciğer hastalıkları olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarından kalp ve damar hastalıklarına kadar yüzlerce ölümcül hastalığa yol açıyor.

Sigara içmek ve dumanına maruz kalmak hamilelerin ve bebeklerin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor ve bebeğin gelişimine ciddi zararlar veriyor.

 Anneyle bebek arasında kan alışverişini sağlayan ve bebeğin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıyan en önemli bağ, kordondur.

  Sigara içen bir gebe sigaradan aldığı zararlı maddelerin kordon yoluyla bebeğine geçmesine neden oluyor.

 Anne karnındaki bebek ve gelişmekte olan organları nikotin ve diğer zararlı maddelere maruz kaldığı için zarar görüyor ve erken doğumdan gelişim sorunlarına kadar hayati önem taşıyan pek çok sağlık problemiyle savaşmak zorunda kalıyor.

    Tütün dumanından en çok etkilenen yaşlı, hasta ve bebeklerdir.

 Sigara dumanına maruz kalan bebekler henüz akciğeri gelişmemiş  olduğu için erişkinlere göre daha çok etkileniyorlar, bu da gebelik ve sonrasında bebeğin sağlık problemi yaşamasına neden oluyor.

 Gebelikte bebeğe giden oksijen miktarının azalmasının bebeğin kalp atım miktarının azalmasına, bebeğin düşmesi ve ölümüne, erken su kesesi açılmasına, erken doğum ağrıları ve erken doğuma, ölümcül olabilecek kanamalara, tansiyon yükselmesine, düşük doğum ağrılarına, doğumsal kusurların artmasına, bebeklik ve çocukluk döneminde kan basıncının yükselmesine, çocuklarda davranışsal, psikiyatrik ve bilişsel yan etkilere, zekA geriliğine, çocukluk kanserine,  solunum hastalıkları nedeniyle ölümlere, astım, zatürre ve diğer solunum yolu hastalıklarına, orta kulak iltihabı gibi çok sayıda olumsuz durumlara yol açabildiği, tıp bilimin ortaya koyduğu gerçeklerdir!

    TÜP BEBEK: Tüp Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde bu manada dikkatli olmaları gerekiyor.

  Çiftler yumurtalarının uyarılması, sperm hücrelerinin elde edilmesi, laboratuvar ortamında döllenmesi ve embriyo gelişiminin takibi gibi uzun bir tedavi protokolünden geçiyor.

  Oldukça zahmetli bir sürecin üstesinden gelmeye çalışan anne ve baba adaylarının tedaviyi olumsuz etkileyecek her türlü zararlı alışkanlıktan uzak durmaları gerekiyor.

 Dünyaya gelecek bebekleri sadece sorumsuz anne babaların insafına bırakamayız.

 Sağlıklı bir toplumun tesisi için otokontrol geliştirmeliyiz.

 Bu bakımdan, yakınımızda ya da komşularımızda hamilelik ve süt emzirme döneminde sigara kullanan anneler varsa lütfen onları uyaralım ve bu hatadan vazgeçmesi hususunda ısrarcı olalım.

  Böyle bir annenin hatalı davranışını onun keyfiyetine bırakamayız.

  Şayet bu türden hataya göz yumarsak, büyük bir sorumsuzluk sergilemiş oluruz ki, bunun vebali çok büyüktür.

  Zararı sadece sorumsuzluğu sergileyen anne ve bebeğe değil, Devlet ve  Millet hepimizedir.

 

  Allah Ülkemize sağlıklı nesiller nasip etsin.Bu Haber 310 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI