24 Kasım 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Öğretmenler Günü ve Haftası

Öğretmenlik mesleğinin hep çok önemli ve kutsal bir meslek olduğuna inanmışımdır.

  Boşuna söylememiştir Hz. Ali… Bana bir harf öğretenin kölesi olurum diye.

     Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemalin de eğitim ve öğretmenlere çok önem vermesi öğretmenliğin önemli olduğunun teslimidir.

  Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik ediyor kutluyorum.

  Doğuda birçoğu gönüllü olarak öğretmenlik yapan, kiminin batıya tayini çıktığı halde ben öğrencilerimi bırakamam onların bana ihtiyacı var diyerek doğu görevinde kalan yüce ruhlu öğretmenlerimizi kutluyorum.

  Görev yaptığı yörede zalim teröristlerin saldırısı ile gazi olan öğretmenlerimize hayırlı ömürler, şehit olan öğretmenlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

  Öğretmenler neslimizin iyi yetişmesinin en büyük teminatıdırlar.

  Maneviyat ve değerlerimizi, kültür ve ananelerimizi,  milli birlik ve bütünlüğümüzü sağlayacak tüm kavramlar,  öğretmenlerimizin öğrencilerinin kalp ve zihinlerine nakşederek geleceğe taşınması ve yaşatılmasına vesile olduğu millet şuurlarıdır.

  Bir öğretmen anlatıyor: Göreve başladığım beşinci sınıfta bir öğrencinin çok geride kaldığını ve

    aczi yet sergilediğini, diğer öğrencilerin onu küçümsediğini fak ettim.

 Bu öğrencinin birinci sınıftan itibaren dosyasını ve yaşamını incelediğimde, annesinin o küçük yaşlarda iken vefat ettiğini, o günden sonrada hayata küstüğünü öğrendim.

  Ona özel ihtimam ve ilgi gösterdim, onu anladığımı hissetti ve bana güvendi.

  Beşinci sınıfa kadar öğretmenleri onu anlayamamış, algısı zayıf öğrenci olarak yaftalamışlardı.

   Sonra ne oldu biliyor musunuz? Benim özel ilgi gösterdiğim bu öğrenci beşinci sınıfı iyi derece ile bitirdi. Kendisini öğrenciliği boyunca takip ettim.

 Bu öğrencim orta öğrenimini de başarı ile tamamladı.

 Sonra iyi bir Üniversiteyi kazandı ve üniversiteyi de başarılı olarak bitirdi. Sonra ünlü bir avukat oldu.

  Evet… Bu öyküyü şunun için anlattım. Öğretmenlik kutsal bir meslektir ama… Ona kutsallığı veren değerleri yaşatan öğretmenler içindir bu kutsallık.

  Öğretmensin… Mesleğini sadece iş ve aş ihtiyacını karşıladığı için değil… Ona aşık ve sevdalı olduğun için seviyorsan, verici isen, öğrencilerini kendi çocukların gibi kabulleniyorsan, öğrencilerinin performansını çok mükemmel ve profesyonelce takip ediyor ve düşük seviyeli olanların seviyesini bilinçli tarzlar uygulayarak yükseltebiliyorsan, onlara ahlaki değerleri öğretebiliyorsan, onların neşesi ve kederine ortak olabiliyorsan,

 aileleri ile sadece ayda bir yaptığın veli toplantılarındaki temaslarınla değil, bazen alo sizdeyim sürprizleri yaparak bilhassa sorunlu çocukların ailelerine ziyarette bulunup sorunların ortak

çözümüne odaklanabiliyorsan,  çocuklara teneffüste bile seni bulup sana soru sormak ya da her hangi problemini paylaşma cesareti ve yakınlığını verebiliyorsan… Sen bu kutsal mesleği idrak etmişsindir demektir.

  Yok, eğer ben dersimi anlatıyor görevimi yapıyorum ile yetiniyor, ders saati dışındaki saatler benim özelim diyorsan… Tamam, eyvallah… Sende öğretmensin, ama aynı zamanda öğretmenlik senin için aş ve iş kapısı olma önceliğidir.

 

 Bu Haber 320 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI