6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Asgari Ücrette Aynı Senaryo

Asgari Ücret Tespit Komisyonu önümüzdeki ayın ilk günlerinde toplanacak.

İşçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik komisyon, 31 Aralık'a kadar yapacağı dört veya beş toplantının ardından, 2018'de uygulanacak yeni asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna açıklayacak.

Altı milyonu aşkın emekçinin merakla gözünü çevirdiği komisyondan beklentileri karşılayacak yüksek oranlı zammın çıkması mümkün görünmüyor. Eğer, siyasi iktidar asgari ücrete yüksek oranlı zam yapmayı hedefleseydi günler önceden açıklardı. Bu yönde bir açıklama gelmediğine göre asgari ücretliye bu yıl da sevindirici haber gelmeyecek gibi komisyondan.

Hatırlayın,  2015 yılını. AKP iktidarı o yıl yapılacak milletvekili seçimini dikkate alarak, asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapılacağını açıklamıştı. Hatta dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, artış miktarını seçim mitinglerinde kamuoyuna duyurmuştu.

Nitekim, 2015 yılının son ayında toplanan komisyonda işçi ve devlet temsilcilerinin oyları ile yüzde 30 zam kararı alınmıştı. Böylelikle 2016'da net ücret bin liradan bin 300 liraya çıkmıştı. Yüzde 30 artış son yıllardaki en yüksek orandı.  Gerçi o yıl CHP ve MHP de asgari ücretin en az net bin 500 lira olmasını savunuyordu. Ön alan hükümet asgari ücretliyi bir hayli sevindirmiş, kazanan emekçi olmuştu. Dediğim gibi AKP iktidarı seçimi göz önüne alarak, asgari ücrete 2016 yılı için yüzde 30 zam yapılmasını benimsemişti. 

Ne var ki, komisyon geçen yıl yüzde 8 gibi son derece düşük zammı benimsedi. 2017'de uygulanan asgari ücret 104 liralık artışla bin 300 liradan bin 404 liraya yükseldi.  Bu kez işçi tarafının muhalefeti, işveren ve hükümet temsilcilerinin oy çokluğu ile karar alındı.

Bakalım bu yıl komisyon mevcut net bin 404 liralık ücrete ne kadar zam yapacak?

Biraz önce vurguladığım gibi komisyondan  yüksek oranlı zammın çıkması çok zor. Belki yüzde 10'a varacak bir artış olabilir. O da belki.  Bakanların açıklamaları, hükümetin 2018 yılına ilişkin programını dikkate aldığımızda asgari ücretli emekçinin hevesi yine kursağında kalacak gibi. Yani bir kez daha hayal kırıklığı yaşayacak milyonlarca emekçi.

Eğer siyasi iktidar asgari ücrete yüksek oranlı zam yapma amacında ise komisyonda işçi temsilcilerini yanına çekerek oy çokluğu ile yeni ücreti belirliyor. Yok, düşük oranlı artış yapmayı istiyorsa bu kez işveren temsilcileri ile birlikte davranarak yine oy çokluğu ile ücreti tespit ediyor. 

Yıllardır aynı senaryo uygulanıyor. Komisyonda oy birliği ile yani işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin oyları ile asgari ücret belirlendiği  yılların sayısı çok az.  Kısaca düşük zam yapacaksa işveren, yüksek zamda ise işçi tarafıyla birlikte karar alıyor siyasi iktidar.

Tahminim, bu yıl da komisyonda 2018'de uygulanacak yeni ücret işveren ve hükümet temsilcilerinin oyları ile belirlenip, kamuoyuna açıklanacak. Çünkü ufukta yüksek zam yok.

Bu arada, 2016'da asgari ücrete yüzde 30 yapılmasının ardından, Hükümetin işverenlere çalıştırdığı her işçi adına ödediği 100 liralık yardımın önümüzdeki yıl ne olacağı halen belirsiz. Malum, yüzde 30 artış üzerine “maliyetimiz artıyor, bunu karşılayamayız” diyerek ayağa kalkan işverenlere siyasi iktidar işçi başına 100 lira ödeme yapılmasını kararlaştırmıştı.

Geçen ve bu yıl devam eden yardımların 2018'de ödenip ödenmeyeceği belirsiz. TOBB ve TİSK, 100 liralık yardımın önümüzdeki yıl da yapılmasını hükümetten talep etti.

Ancak bugüne dek olumlu bir yanıt gelmedi işverenlere.  Çift hanelere çıkan işsizliği dikkate alan AKP iktidarının yeni işten çıkarmaların olmaması için işverenlere katkıyı sürdüreceği belirtiliyor.

Nereden bakarsanız bakın asgari ücretlinin işi gerçekten zor. Açlık sınırı bin 600 liraya dayanmış, emekçinin aldığı para bin 404 lira. Günümüzde hangi babayiğit bu ücretle geçinebilir?  Bu Haber 231 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI