6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Kim Nereye Aday?

Yerel seçime uzun bir süre olmasına karşın, siyasi partilerde aday arayışları şimdiden başladı.

2018 yılı Mart ayının son gününde seçmen yerel yöneticileri belirlemek üzere sandık başına gidecek. Gerçi  31 Mart cumartesi gününe denk geliyor. Seçim, 1 Nisan pazar günü  ya da bir hafta öne çekilip 25 Mart'ta da yapılabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesi yerel seçimi çok önemsiyor. AKP içinde bir süre önce başlatılan Belediye Başkanları ile il, ilçe yönetimlerine yönelik istifaların bu seçime yönelik olduğu malum. Hatta bu istifaların süreceği belirtiliyor. Yani Erdoğan, önümüzdeki yılın Mart ayına dek parti içinde operasyonu tamamlamak istiyor. Operasyonların ardından AKP  adaylarının netleşmesi kuvvetle muhtemel.

Yerel seçime önem veren,  çalışmalara erken başlayan bir diğer parti CHP.  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yayınladığı genelge ile teşkilata “seçime hazır olun” mesajını iletti. CHP, bu kez Ankara ve İstanbul'u kazanmayı hedefliyor.  Her ne pahasına olursa olsun İki büyük kentin bu kez kazanılmasını istiyor Kemal Kılıçdaroğlu.

Bu bağlamda partilerde ittifak arayışları dillendirilmeye başladı. Özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AKP'ye gönderdiği  “yan yana varız” mesajı, partiler arasında hem yerel hem de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde ittifak olasılığını güçlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Bahçeli'nin mesajını “olabilir” diye değerlendirerek kapıyı araladı. Aslında AKP ile MHP arasındaki ittifak daha çok Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine yönelik olabilir.  Bazı yerleşim birimlerinde ortak aday çıkarma, ya da diğerinin adayını destekleme şeklinde de yerel seçimde ittifak gerçekleşebilir.

Ana muhalefet CHP, yerel seçim için aday arayışlarını yüzde 50'nin üzerinde oy alabilecek isimler üzerinde sürdürüyor. CHP yerel seçimde salt parti tabanından oy alacaklar yerine diğer partilerden, özellikle 16 Nisan referandumunda oluşan “Hayır” bloğunun da beğenisini kazanabilecek isimler üzerinde duruyor.

Ankara, İstanbul, Antalya, Adana, Gaziantep,  Balıkesir, Samsun, Ordu ve Trabzon gibi büyükşehirlerde gösterilecek adayın, tabandan çok diğer seçmenlerin tercihini  alabilecek nitelikte olmasına dikkat ediyor. Bu kentlerin yanı sıra tüm yerleşim birimlerinde gösterilecek adaylarla AKP, MHP, SP gibi sağ partilerin tabanından oy almayı hedefliyor CHP.

Tüm seçmeni kucaklaması açısından İstanbul ve Ankara'dan aday gösterilecek isimler çok önemli.

 Şu ana dek TBMM eski Başkanvekili Atilla Hamzaçebi İstanbul'a aday olduğunu açıkladı. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul için daha farklı bir isim arayışında olabilir. Yine Başkent Ankara'yı ne olursa olsun kazanmayı hedefleyen CHP'de TBMM eski Grup Başkanvekili Levent Gök, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile geçen seçimin adayı Mansur Yavaş'ın adları kulislerde konuşuluyor.

CHP tabanı geçen seçimde sahip çıktığı Mansur Yavaş'a partiden hemen istifa ettiği gerekçesiyle bu kez soğuk bakıyor. Bu üç isim arasında şu anda Levent Gök bir adım öne çıkıyor. Tabii, daha zaman var. Başka biri de aday olabilir Ankara'ya. Muharrem İnce'nin aday gösterilmesi sürpriz olmaz. 

 İstanbul ve Ankara'ya aday olacak isimlerin tüm seçmen nezdinde kabul görebilmesi için kılı kırk yarıyor Kemal Kılıçdaroğlu. Eğer iki kenti  bu kez de yitirirse daha da sorgulanır hale gelebilir parti içinde. Ankara ve İstanbul'un kazanılması aslında bir parti için prestij sayılıyor.

Aslında artık İzmir'i “çantada keklik “ olarak görmemesi lazım CHP'nin. AKP'nin  bu kentte giderek artan oy oranı göz ardı edilmemeli.  Aziz Kocaoğlu ya da başka biri mi aday olur bilemem. Ama İzmir'de de kıyasıya bir yarışın gerçekleşeceği mutlak. Tabii ki CHP her zaman önde İzmir'de.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in yerini koruyacağı gelen haberler arasında. Aslında Yılmaz Büyükerşen, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olmalı. İlk turda olmasa bile ikinci turda diğer partilerin ve “Hayır” bloğunun desteği ile Erdoğan'ın karşısında ciddi bir rakip olarak kalabilir.

Zaten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda CHP ile ittifak yapılabileceğinin sinyallerini verdi. Eğer Recep Tayyip Erdoğan ilk turda yüzde 50+1 ile seçilemezse ikinci turda Yılmaz Büyükerşen'in de şansı olabilir. Demem o ki, CHP Yılmaz Büyükerşen'i  Eskişehir yerine Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermeli.

 

İleri ki günlerde AKP, MHP, İyi Parti ve diğerlerinin yerel seçimde olası adayları medyada yer almaya başlayacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbul'dan aday gösterileceği ileri sürülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok sevdiği İstanbul'u ne olursa olsun yitirmek istemediği aşikar. Gerçi her yer için aynısı söz konusu . Ama gönlünde ayrı bir sevgisi olan İstanbul'u  korumak için Binali Yıldırım'ı aday göstermesi kuvvetle muhtemel.Bu Haber 252 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI