1 Aralık 2017 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Tanımadan sevilmez, sevmeden sahiplenilmez…

Hani derler ya; hiçbir şey bilinmeden, tanınmadan sevilmez. Sevilmeden de sahiplenilmez.

Bu sözü insanın yaşadığı şehre göre düşünür, uyarlarsak; bir şehri sevmek için öncelikle tanımamız gerekir. 

Tanımadığımız, tarihi geçmişini bilmediğimiz… Tarihi geçmişindeki insanlık hareketlerini, uygarlıkları… Bu hareket ve uygarlıktan günümüze ulaşan izleri tanıyıp, öğrenmediğimiz takdirde o şehrin sadece sakini, oturanı ve sıradan bir yaşayanı olmaktan öte gidemeyiz.

Diğer taraftan şehrimizin coğrafyası, doğal varlık ve değerleri hakkında bilgi sahibi olmadan, bunları gezip görmeden de aynı şekilde o şehrin sıradan bir sakini olarak sürdürürüz hayatımızı.

15. yy Divan Şairimiz Hayali; “O mahiler ki derya içredir, deryayı bilmezler” (O balıklar ki suyun içindedir, suyu bilmezler) beyitinde işte bu gerçeğe çok güzel işaret etmiştir.

Tanımak sevmeye, sevmek sahiplenmeye yol açar      

Oturduğun şehri ne kadar sevdiğini söylersen söyle eğer yeteri kadar bilgilenmemiş, tanımamışsan o sevgi temelsiz, kuru bir sevgidir.

Temelsiz ve kuru sevgilerin en belirgin özelliği sevdiğin şeyi sahiplenmedeki yetersizliktir.

Bir şehrin tarihi mekan ve kalıntıları defineciler tarafından hoyratça talan ediliyor… Bunu o şehrin insanları biliyor… Üstelik definecileri tanıyor, gerekli uyarı, müdahalede bulunmuyorsa bunun sebebi yetersiz sevgi ve sahiplenmedir.

Şehrimizde isteyenin istediği yere çöp, çekirdek kabuğu atması… Şehir mobilyalarına, park ve bahçelere verilen zararlar… Çevre tahribatı, her türlü kirlilik neyin sonucu dersiniz?

Tabi ki yetersiz sevgi ve sahiplenmenin sonucu…

O halde…

Şehrimizi tanımalıyız.

“Tanımalıyız” derken sakın şöyle anlaşılmasın; Ünye'de yaşayanlara “Haydi gidin şehrinizi araştırın, öğrenin” denilecek… Ünyelilerde gidecekler, gayret gösterecekler, araştıracaklar, öğrenecekler.

Böyle bir şey mümkün değil.

Bu çok yönlü ve uzun bir seferberlik gerektirir.

Bu seferberliğin başından sonuna mülki idare ve mahalli idare işin öncüsü olmalı.

Öncelikle yeterli kaynak, bilgi ve belgelerle donatılmış bir “Şehir Bilgi Merkezi” kurmalıyız.

Bu merkezin tek işi, başta okullarımızdaki çocuk ve gençler olmak üzere bir program dahilinde her Ünyeliye bir şekilde dokunmak, yaşadığı şehri anlatmak, tanıtmak ve öğretmek olmalıdır.

Bu dokunma asla kitabi bilgilerin nakli şeklinde sadece beyine dokunmak olmamalı… Kalbe dokunmayı hedeflemeli. İnsanlar yaşadığı şehrin tarihinde zaman yolculuğuna çıkartılmalı… Bu yolun bugünkü yolcusu olarak yaşadığı şehirdeki tarihi rolünü ve sorumluluğunu ruhunun derinliklerinde iyiden iyiye hissettirilmeliyiz.

Dediğim gibi bu iş uzun sürecek bir iştir.

Ben görür müyüm, bilmem ama görenler gerçek bir kentlilik bilinci içinde şehrini seven ve sahiplenen Ünyelilerle aynı şehirde yaşıyor olmanın keyif ve mutluluğu içinde olacaklarından eminim.

Ünye Belediyesi'ne bir ödül daha…

Ülkemizde “uyanıklar” zaman zaman anket düzenlediklerini söyleyerek başarılı siyasetçi, başarılı belediye başkanı seçerler.

Anket düzenlerle mi? Düzenlerlerse nasıl düzenlerler?

Perde gerisinde “tamamen duygusal” alanda anlaşma olur da, başarılı adı buradan hareketle mi açıklarlar?

Valla ciddi çalışan profesyonel anket firmalarını tenzih ediyorum ama ben bu tür çalışmalara hep şüpheyle yaklaşanlardanım.

Hiç unutmam, böyle yılın son aylarıydı. Bir gün çalıştığım gazete bürosuna gelen birisi aynen şöyle dedi; “Siz ciddi gazetesiniz, inandırıcılığınız yüksek. Gelin bir anlaşma yapalım. Yılın son ayı içinde (Yılın En'leri)ni seçin. En Başarılı ………… gösterin. Paranızı alın.”

Tabi gazete yönetimi olarak gelen teklife gülüp geçtik.

Yılın son ayındayız ya, eminim bu tür çalışmalar yine yapılır, sözüm ona yılın en'leri seçilir.

Neyse isteyen istediğini yapsın. Yapanları ilgilendirir.

Ama bakın Ünye Belediyesi ard arda ödüller alıyor.

Özellikle Tarihi Kentler Birliği, Çekül Vakfı gibi kurumların verdiği ulusal düzeyde ödüller bunlar.

Seçici Kurul, konuyla alakalı akademisyenlerden oluşuyor.

Ve Ünye Belediyesi 15 gün önce bir ödül daha aldı.

Tarihi Kentler Birliği'nin geleneksel Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda 143 proje arasından Başarı Ödülü Ünye Belediyesi'ne verildi.

Ödül; Ünye Belediyesi'nin Orta Çarşı Restorasyon çalışması kapsamında Geleneksel Çarşılarda Koruma ve İşlevlendirme kategorisinde uygun görüldü.

Ödül dediğin böyle olur.

 

Tebrikler Ünye Belediyesi… Tebrikler Başkan Ahmet Çamyar… Tebrikler çalışma ekibi… 



Bu Haber 1135 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI