20 Aralık 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yerli Ünyeliler, yerli olmayan Ünyeliler...
musakiroğlu@mynet.com

Yerli Ünyeliler kimdir?

Yerli olanı varsa, o halde yerli olmayan Ünyeliler kimlerdir, buraya nereden gelmişlerdir?

Hanyanı Belediye Başkanı Sayın Bahattin Taş'ın, “Yerli Ünyelilerin nüfusu             10 bini geçmez” lafı beynimde şimşek çaktırdı doğrusu.

“Bu da ne ki?” dedim.

Ünye'de yerli olanlar ve yerli olmayanlar mı varmışâ€¦

Eğer varsa kimler yerli Ünyeli, kimler yerli olmayan Ünyeliymişâ€¦

Ben bu lafı, böyle bir tanımlamayı ilk kez duydum. Ya da şöyle diyeyim, ilk kez yetkili bir ağızdan böyle tanımlama yapıldı.

Gerçi çocukluğumdan beri bilirim, Ünye'de yaşayanlar, sadece merkezde değil, köy ve kasabalarıyla Ünye'de yaşayanlar şehirli ve köylü olarak tarif edilirdi.

Okula başladığım 60'lı yıllardan sonra bu şehirli Ünyeli, köylü Ünyeli ayrımını ortaokulda, lisede çok daha iyi anlamıştım.

Sınıflar şehirden ve köyden gelen öğrenciler olarak genellikle ayrı, ayrı oluşturuluyordu.

Ortaokula başlarken kurayla seçtiğimiz yabancı dilde şehirli çocukların, daha çok İngilizce seçmesi istenir, kurada el altından yardım edilirdi. Bu kura sırasında bana da yardım edildiğini, İngilizce seçtirildiğimi biliyorum.

Bugün hala böyle bir ayrım yapılıyor mu bilmiyorum. Duyma da duymuyorum, olsaydı duyardık herhalde.

O yıllarda Ünye'nin şehir merkezinde, bucaklarında, köylerinde yaşayan herkes Ünyeli bilinir, Ünyeli olarak tarif edilirdi.

Ancak bir tek fark vardı. Şehir merkezinde oturanlar şehirli Ünyeli, köyde oturanlar köylü Ünyeliydi.

Kesinlikle yerli Ünyeli, yerli olmayan Ünyeli diye bir ayrım yoktu.

Ünye dışına çıkıldığında, gurbette ya da askerde kim, hangi Ünyeli kendini ‘Yerli Ünyeli' olarak anlatıyor. Şehirde otursun, köyde otursun her bir Ünyeli kendisine sorulduğunda “Ünyeliyim” demiyor mu?

Sayın Başkan Bahattin Taş'a sormak lazım. “Eğer Ünye merkezde oturan 10 bin nüfus yerli Ünyeli ise, bunun dışında kalanlar nasıl Ünyeli? Ünye'nin köylerinde, beldelerinde oturanlar kendilerini nereli olarak anlatıyorlar?”

Sayın Başkan'ın bu ifadesinin, söylenmek istenen, ancak asıl maksadı aşan, yanlışlıkla dile getirilmiş bir ifade olduğunu düşünüyorum.

Böyle düşünüyorum… Çünkü Sayın Başkan Bahattin Taş'ı tanırım. Kendisi yöresinin gönül adamı, muhtarlıktan belediye başkanlığına kadar yükselmiş hizmet erbabı bir Ünyelidir. Akıllıdır ve mantıklıdır.

Bu yazıyı kendisini eleştirmek için değil, muhtemel yanlış anlamaları önlemek adına yazma gereği duydum. O da şunu çok iyi bilir ki, Ünye şehir merkezi eskiden beri burada oturan şehirli Ünyeliler ile köyden, kasabadan şehre daha yeni inmiş, şehirde oturmayı tercih etmiş henüz yeni şehirli Ünyelilerden oluşmaktadır. Ancak bunların hepsi de yerli, has Ünyelidir.

Bu nedenle “Yerli Ünyeli” ifadesi Ünye'yi, Ünyeliyi tanımlayan bir ifade değildir, olamaz da.

Belediye Başkanlarının İller Bankası'ndan aldıkları payı büyütmek için kendi merkezlerinde oturan nüfus sayısını artırma gayretlerini anlayabilirim. Herkes çalışsın, oturan nüfusunu artırmak için çabalasın. Bir sözüm yok. Benim sözüm bu konuda yanlış yapan, haksızlık yapan vatandaşlara. Sonuçta bu işi en iyi başaran başkan nüfusunu en çok artıracak, daha çok para alacaktır.

Ancak böyle bir çalışma sırasında her şeye rağmen çok dikkatli olmalıdır. Kırıcı, yaralayıcı, bölücü, yanlış anlamlara yol açan ifadelerden sakınmalıdır.Bu Haber 1938 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI