6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
AYM İntibakı Unuttu

Neredeyse bir yıldan fazla oldu Anayasa Mahkemesi (AYM)  emeklinin beklediği intibakı gündemine almadı. 

2000 sonrası emekli olan beş milyon kişi yeni intibak yasası için Anayasa Mahkemesi'nin (AYM)  vereceği kararı bekliyor.

Anımsanacağı üzere,  2013 yılında 2000 yılı öncesinde emekli olan işçi ve Bağ-Kur'luların aylıklarına zam yapılmasına yönelik intibak düzenlemesi hayata geçirilmişti. Düzenlemeyle bu kapsamdaki emeklilerin aylıklarında 50 ile 335 lira arasında artış olmuştu. Ne var ki 2000 sonrasında emekli olanlar bu haktan yoksun bırakılmıştı. Aynı statüde olmalarına karşın birinin aylığında 50 ile 335 lira arasında artış yapılırken, diğerleri “üvey evlat” gibi ayrımcılığa uğramıştı.

Bu konuda açılan davada yerel mahkemenin olumsuz kararı üzerine bir işçi emeklisi 2000 yılı sonrası emeklilerin de yeni intibak yasası ile bu haktan yararlandırılması amacıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel olarak başvurmuştu.  Aradan bir yıldan fazla süre geçti AYM başvuruyu gündemine bile almadı. Yani Yüce Mahkeme emekliyi unuttu.

Eğer AYM'den sevindirici haber gelirse 5 milyon emeklinin aylığında da 50 ile 355 lira arasında artış olacak. İşte bunun için AYM'nin bir an önce karar vermesini bekliyorlar. Kamu Denetçiliği Kurumu bu yöndeki başvuruyu olumlu karşılamıştı.

Eğer, AYM emekli lehine bir karar alırsa bireysel davaya gerek kalmayacak. Önceki intibaktan tüm işçi ve Bağ-Kur emeklileri yararlanacak. AYM'nin kararı bağlayıcı olacağından Hükümet 2000 sonrası emeklilerine de zam yapmak zorunda kalacak.  Davayı ret ederse intibak umudu tamamıyla sonlanacak.

Dar gelirli milyonlarca emekli AYM'nin bir an önce başvuruyu gündemine alıp, kararını vermesini istiyor. Aslında Yüce Mahkemenin alacağı olumlu karar eşitsizliğin giderilmesi adına çok önemli bir adım olacak. Umarım emekli bir kez daha hayal kırıklığı yaşamaz.

Emeklinin yanı sıra bir dizi talepleri ve çözüm bekleyen sorunları da var.

Öncelikli olarak emeklilik aylıklarını doğrudan etkileyen 5510 sayılı yasada revizyon yapılarak, aylık bağlama sisteminin değiştirilmesini ve aylık bağlama oranının en az yüzde 60 olarak belirlenmesini  istiyorlar.  Çünkü,  yasa ile aylık hesaplama parametreleri olan güncelleme kat sayısı ve aylık bağlanma oranları önceki dönemlere göre düşürüldüğünden, sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylığında kayıplar oluşuyor, mağduriyet yaşanıyor.

2016 yılında İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine verilen 100 liralık zamdan, 2017 yılından itibaren emekli olanlar da yararlanmak istiyor. Tabii 2015 yılında seçim söz konusu olduğundan hükümet emekliye seyyanen 100 lira verilmesini kararlaştırmıştı. Şimdi erken seçim gündemde bulunmadığından bu talebe olumlu karşılık vereceğini sanmıyorum.  Eğer erken seçim olsaydı belki bu talep karşılık bulabilirdi.

Emekliler vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarlarının yetersiz kaldığından, ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9 olarak yeniden belirlenmesini istiyor.

En önemli taleplerinden biri de aylıklara altı aylık enflasyon yerine seyyanen zam yapılması. Bir önceki altı ayda gerçekleşen oranda aylıklarda yapılan artışın yetersiz kaldığını belirten emekli, seyyanen zam ile birlikte milli gelir artışından refah payı verilmesi gerektiğini ısrarla vurguluyor.

Doğal olarak sağlık hizmetlerinden alınan katkı payı, ilaç parası gibi giderlerin kaldırılmasını bekliyor. Çalışırken, yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödediklerini anımsatan milyonlarca emekli Hükümetin seslerini duymasını bekliyor.

 

Ha duyar mı bilemem? Dediğim gibi; erken seçim gündemde olsaydı belki bu talepleri karşılanabilirdi milyonlarca dar gelirlinin.Bu Haber 246 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI