15 Aralık 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Unıport Avm’nin Açılışı

Şehir hayatının olmazsa olmazlarından olan; ihtiyaç mallarının alınacağı, üretilen malların da satılabileceği ticaret hanelerin, alış – veriş merkezlerinin, imalat yerlerinin bulunması zorunluluğu vardır. Kısaca ifade edecek olursak şehir hayatı, insan ihtiyaçlarının topluca giderile bileceği, birlikte yaşama alanlarıdır.

İnsan ihtiyaçları toplumun medeniyet anlayışına, gelişmişlik düzeyine, asrın gereksinimlerine uygun olarak artar ve ticaret hanelerin konumu da buna göre gelişme gösterir. Dünkü Ünye ile bugünkü Ünye'nin durumunu bu ölçüler ışığında değerlendirirsek şunları söyleriz:

1-     Rahmetli babam, köyden kalkar atını alır dört saat yürüyerek Ünye'ye gelir ve Pazar ihtiyaçları olarak gaz yağı, tuz, sabun, kibrit ve belirli ölçülerle de giyim eşyası alır dönerdi. O günün pazar ihtiyaçları bunlardı. O günün pazar esnafı ve ticaret haneleri de buna göre şekillenirdi. Yani arz – talep durumuna göre şehir hayatı konumlanırdı. İnsanlar ihtiyaçlarının büyük çoğunluğunu kendi ürettiklerinden karşılarlardı. Kendir ipinden bez dokumak, koyunyününden çorap örmek gibi.

2-     Günümüz insanları, en küçüğünden en büyüğüne kadar bütün ihtiyaçlarını pazardan karşılamak durumundadır. Günlük gereksinimlerde öyle eskiden olduğu gibi 3 – 5 kalem mal değil, çeşitler çok çoğalmış ihtiyaçlar çeşitlenmiştir. Yiyeceklerde, giyeceklerde, ulaşımda, aydınlanmada, ısınmada ve aklımıza gelmeyecek kadar çok olan gereksinimlerde günlük hayatımıza girmiştir. Pazarlar ve ticaret hanelerde bunlara göre çeşitlenmekte büyüyüp modernleşmektedir.

UNIPORT'u açarken bütün bunlar bir anda gözümün önünden geçiverdi. Ve beş katlı binanın katlarını dolaşırken gördüm ki, ne kadar da çok çeşitlenmiş hayatımız.

Gerçekten Ünye'mize yakışır bir alış – veriş merkezinin şehrimize kazandırılması gurur vericidir. Başta Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ÇAMYAR olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyor Ünye'mize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 432 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI