6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Asgari Ücrete Enflasyon Zammı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını sürdüredursun, Başbakan Binali Yıldırım ücrete  enflasyon oranı kadar zammın yapılabileceğinin ipuçlarını verir gibi oldu.

Yaklaşık yedi milyon emekçinin beklediği zamma ilişkin 1 Aralık'tan bu yana çalışmalarda bulunan komisyon yarın üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. Büyük olasılılıkla önümüzdeki hafta yapılacak  dördüncü toplantının ardından 2018 yılında uygulanacak yeni ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından kamuoyuna açıklanacak.

Komisyona işçi tarafını temsilen katılan Türk-İş, yeni ücretin en az Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bir işçinin yaşam maliyeti olarak hesaplanan bin 893 lira düzeyinde olmasını talep etti. DİSK ise emekçinin günümüz koşullarında sorunsuz geçinebilmesi için 2 bin 300 lira olmasını istiyor. Diğer konfederasyon Hak-İş, nedense hep suskun kalıyor.  Asgari ücretle çalışan yüz binlerce üyesi olmasına karşın, hiçbir şekilde asgari ücrete ilişkin talepte bulunmuyor, rakam açıklamıyor. Bu tavrı oldukça manidar ve düşündürücü.

Komisyonda işveren tarafının temsilcisi olarak yer alan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)  sanırım yarın genel merkezlerinde yapılacak üçüncü toplantıda önerisini sunacak. İşverenler her yıl olduğu gibi bu kez de maliyeti artıracağı, işçi çıkarmaların olabileceği gerekçesiyle asgari ücrete yüksek oranlı zam yapılmasından yana değil. Yani onlara göre, yüzde 4 veya 5'lik bir artış yeterli. Oysa, tek kişinin açlık sınırının bin 600 liraya düzeyinde olduğunu,  çarşı  pazar fiyatlarının el yaktığını, dolardaki artışın zincirleme olarak iğneden ipliğe her şeye yansıdığını göremiyorlar, ya da görmek istemiyorlar. İşverenlerin asgari ücrette ne kadar artış istediği sanırım yarın ortaya çıkacak.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin en az net 2 bin lira olmasını isteyerek,  vergi dışı bırakılarak bu rakamın belirlenebileceğini açıkladı. Ne ki, hükümet Kılıçdaroğlu'nun önerisine olumlu yaklaşmaz. Nitekim, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında Kılıçdaroğlu'nun bu yöndeki  açıklamasını eleştirerek 2  bin liraya olumlu bakmadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun “asgari ücret vergi dışı bırakılsın” önerisi de siyasi iktidar cephesinde kabul görmez. Çünkü, başta asgari ücretli olmak üzere çalışanların peşin ödediği vergi hazır kaynak olarak görülüyor. Oysa, vergisini ödemeyen, çok yüksek miktarda vergi kaçıran o kadar çok kara para aklayıcıları ve kayıt dışı ekonomi var ki. Onlardan toplanacak vergiler ve yurt dışı bankalara ödenen faizlerden vazgeçilerek pekala asgari ücret vergi dışı bırakılabilir, emekçinin eline daha fazla para geçmesi sağlanabilir.

Dedim ya, asgari ücretli hazır vergi kaynağı olarak görüldüğünden siyasi iktidarlar vergi dışı bırakılmasına hiçbir zaman yanaşmaz. Çünkü onlar “ kümesteki hazır kaz” olarak nitelendirilir.

Başbakan Binali Yıldırım, “asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyiz. En az enflasyon kadar zam yapılacak” diyerek, aslında yapılacak zammı da  bir anlamda açıklamış oldu. Başbakan bu sözleri ile halen net bin 404 lira olan asgari ücretin yüzde 13 oranında artırılacağının işaretlerini verir gibi oldu.

Eğer komisyon yüzde 13 zammı benimserse asgari ücret bin 600 liraya çıkabilir. Belki bir miktar altı ve üstü de olabilir. Başbakan Yıldırım'ın sözleri doğrultusunda  yedi milyona yakın emekçi de yeni asgari ücretin bin 600 lira olma beklentisi oluştu. Bakalım bu beklenti karşılık bulacak mı?

Asgari ücrete yüzde 13'ün altında zam yapılırsa emekçiler bir kez daha hayal kırıklığı yaşayacak, umduğunu bulamayacak.

Zaten bu yıl enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yeni yılda da yüksek olacağı öngörülüyor.  Asgari ücrette düşük miktarda artış yapılırsa, 2018'de de bir hayli zorlanacağını, adeta yaşama mucizesi göstereceğini şimdiden söyleyebiliriz milyonlarca emekçinin.

 

Umarım, asgari ücretli ve diğer çalışanlar umduğu zamma kavuşur.  Kolay değil, bin 400, bin 500 veya bin 600 lira gibi son derece düşük aylıklarla geçinebilmek.  Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı ki, bir ölçüde soluklanabilsinler. Ama mümkün değil. Zaten Cumhurbaşkanı ile Başbakan da bunun gerçekleşmeyeceğini belirtti.Bu Haber 211 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI