22 Aralık 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Büyükşehir Belediye Başkanını Ziyaret

19 Aralık 2017 Salı günü,

Ünye ve çevresi Mahalli İdareler Hizmet Derneği Yönetici ve üyelerinden oluşan bir grup eski belediye başkanları ile birlikte, daha önce alınan randevu saatine uygun olarak Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver YILMAZ' a bir nezaket ziyaretine gittik.

Adı nezaket ziyareti olsa da, elbetki aralara sıkıştırma şeklinde talepler vardı; onlar da gündeme gelince biraz şakalı, şamatalı, iğneli, siyaset karışık konuşmalar arasında çaylar yudumlanırken, ağırlıklı iki konu üzerinde duruldu. Bunlardan:

1-      Derneğimizin Başkanı ve Ünye Belediyecilik tarihine altın harflerle adını yazdırmış olan Sayın İsmail CERRAHOĞLU Ağabeyimiz, sözcümüz ve grubumuzun da başı olarak, yolda giderken kararlaştırdığımız şekli ile “Ünye Çamlığı” konusunu gündeme getirdi. Önce, Sayın Enver YILMAZ' a, güzel çalışmalarını anlatarak teşekkürle başladığı konuşmanın bir yerinde biraz sertçe bir ifade ile “Ünye çamlığından elini çek, orayı Ünye halkına bırak!”  dedi. Enver Başkan, dikkatle takip ettiği konuşmanın burasından sonra sık sık sakalını sıvazlamağa başladı. Çok açık olarak belli idi ki, sinirler gerilmişti. Sayın Cerrahoğlu sözlerini biraz yumuşatarak Enver Beyi öven bir iki yaldızlı söz ve teşekkürden sonra ikinci talebimizi yumuşak, tatlı ve ricacı bir anlatımla arz etti.

2-      Daha önce planlandığı şekli ile nezaket ziyaretinin asıl amacının düğümlendiği ikinci talep; Döner çeşme Meydanındaki Büyükşehir binasından derneğimiz için hem dernek bürosu, hem de lokal olarak kullanılabilecek bir bölümün Enver Bey'den koparılabilmesi idi. Enver Bey bu talebi çok olumlu ve yumuşak bir tavırla karşılayıp ilgili görevliyi çağırarak hemen talimatı verince, sevinç – ağlamaklı göz yaşları ile bir alkış tufanı koptu. Bu heyecanla yerinden fırlayan, derneğimizin kurucusu ve yılların eskitemediği EMEKTAR Ağabeyimiz Mehmet TORUNOĞLU, Enver Bey'in yanına koşarak “ver şu elini öpeyim” dedi. Çünkü çok sevinmişti. Elbetki hepimiz sevinmiştik. Ancak Mehmet Ağabey için durum farklıydı. O, düşünüyordu ki, derneğin kurulması kadar devamlılığının sağlanması da önemli idi.  Bir belediye binasına yerleşmek derneğin devamlılığını sağlamanın garantisi gibi idi. Bunu da sağlamış olmanın sevinci ile Enver Bey'in eline sarılmıştı. Sayın Enver YILMAZ, büyüğünü – küçüğünü tanıyan kültürlü ve nazik bir insadır. “Estağfurullah” dedi ve elini vermedi. Sayın Torunoğlu şükranlarını sunarak yerine oturunca söz sırası Büyük Başkan Sayın Enver YILMAZ' a gelmiştir.

 

Söz, Savunmanın.

Benim tanıdığım Enver YILMAZ, iyi bir hatip ve etkili bir ikna kabiliyeti olan siyasetçimizdir. Öncelikle, sözlerini dinleyenlerin kendisini kabullenmesini sağlamak için “Ben de sizlerden birisiyim, sizler gibi düşünüyorum. Halkımıza hizmet için buralarda varız. Halkın kabul etmeyeceği hiçbir işi yapma taraftarı olmayız.” Diyerek başladığı konuşmasına, Ünye Çamlığı konusuna; Sayın Cerrahoğlu'nun “çamlıktan elini çek!” ifadesi ağırlığında ve belki de biraz daha sert ifadelerle ve fakat ikna edici, hilesiz, hurdasız bir anlatımla sözlerini sürdürürken aralarda “hadi söyleyin, bana cevap verin, itiraz edin! ...” gibi ikaz ifadeleri ile bizlere; Ünye Çamlığı için projelenmiş 15 milyon liralık güzel bir yatırım fırsatını, İSTEMEZÜKÇÜLERİN gazına gelerek kaçırdığımızı tatlı tatlı anlattı. Orada bulunanların  tamamı; “Vay beee!. Bize ve halka yeterince anlatılmamasının kazığını yemişiz.” Demeden kendimizi alamadık. Sayın Enver Başkan, kesilmesi gereken çam ağaçlarının, Orman Bakanlığı yetkililerinin işaretli raporlaştırdığı kurumuş ağaçlar olduğunu, oraya yapılması planlanan bungalov evlerin tek kişilik, ikamet için olmayıp gündüz kullanımı için planlanmış basit evler olduğunu ve çamlığın içine dağınık halde değil, sadece oradaki yıkılmış bulunan bina yerinin etrafı için planlanmış olduğunu anlatınca hepimiz ikna olduk. Ancak, fırsat elden kaçmıştı. Şimdi ise çamlık, Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmek üzere imiş. Hayırlısı İnşaallah…

Sayın Enver Yılmaz, ne yaptığını bilen, bildiği doğruları da korkusuzca savunan ve yapma cesareti olan bir başkan. Hizmet insanı. Allah, yolunu açık etsin. 19 ilçeden 14 tanesinin alt yapı hizmetlerini bitirdiğini, Ünye, Fatsa ve bir – iki ilçe kaldığını, onların da seçim dönemine kadar bitirerek verdiği sözleri tamamlayacağını sözlerine ekledi ve bir topluca fotoğraftan sonra bizleri uğurladı. Ancak bizim teleferik hiç gündeme gelmedi. Sayın Osman Yurt' un kardeşlerinin şantiyesinde birer pide yedikten sonra Ünye yoluna koyulduk.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…              Bu Haber 355 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI