23 Aralık 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Çamlık

Çamlık eski Belediye Başkanlarından rahmetli Hüsrev Yürür' ün Belediye meclis üyesi Musa Güven'e görev vermesiyle 1953 yılında Samsun gelemen çiftliğinden fidanlar getirilerek çok zor şartlarda dikilmek suretiyle ağaçlandırılmıştır.

   Allah Hüsrev Yürür ve Musa Güven'e rahmet eylesin, mekAnları cennet olsun.

  Ünye'ye çok büyük miras bırakmışlardır.

   Çamlıkta ağaçların dikilme aşamasında değil ama sonrasında babam mahallemizin büyüğü Belediye Başkanı Şükrü Elli beş  tarafından işe alındıktan sonra kolları sıvadı, henüz bir metre civarı boy atmış olan çam ağaçlarını budamaya başladı.

  Bu budama işi yıllarca, ta ki ağaçların büyüdüğü zamana kadar sürdü.

   Babam çamlığın yıllarca hem bakımını yaptı, hem de korudu.

    Ayrıca fener tarafında mezarlıkların olduğu mevkide fidanlık yaptı, bu fidanlıktan Trabzon'a kadar resmi kurumlar fidan alıyorlardı… Şu anda başta okullar ve diğer resmi daireler olmak üzere, Ünye'nin içi ve etrafında ve dahi civar ilçelerde görülen yetişmiş çam ağaçları, babamın çamlıkta yaptığı fidanlıktan temin edilmiştir.

   Ünyeli olup da çamlık ile ilgili bir şekilde 1953, 1974 arasına dair hatırası olan herkes babamı ve çamlıkta yaptığı çalışmaları bilir.

  Çamlık, Ünyeli olan herkesin belleğinde hatıraları olan bir yerdir.

   Çamlık, sohbetlerin, kıymetlerin, sevgilerin, aşkların sevdaların olduğu yerdir.

  Çamlık, bilhassa 1960, 1980 arasında, bir baştan bir başa neredeyse har ağacın altında ailelerin piknik yaptığı,  bazen söylenen şarkıların namelerinin kuş nameleriyle koro olduğu yerdir.

 Yani çamlık,  tamircisinden işçisinden, memurundan profesörüne kadar herkesin kalbinde maneviyatında yaşayan kutsalıdır, dokunulmazıdır.

  Bu sadece Ünyeliler ve civar ilçeleri için değil… Tokat'ından Samsununa Türkiye'nin her tarafından binlerce kişi için böyledir.

   Kederlenen için, neşelenen için,  oksijen almak isteyen için, hastalanan için, çamlık sığınaktır ve ana kucağı gibidir.

   Atatürk Mahallesinden Fahri Çakır abi kanser illetine yakalanmıştı da, her gün çamlığa gelerek saatlerce oturup çam havası alması Fahri abinin hastalığı yenmesine büyük destek verdi.

  Şimdi… Şuraya gelmek istiyorum:   büyük Şehir belediyesi tarafından çamlığın ihaleye verilmesi ve orada eski motelin yerine restoran yapılmasının (ki normaldir)  dışında bingola evler yapılmaya kalkışılması büyük reaksiyonlara sebebiyet vermişti. Bunun üzerine Enver yılmaz da çamlıkla ilgili projeden vazgeçildiğini açıklamıştı.

   Şimdi geldiğimiz nokta da çamlıkla ilgili daha korkunç şeylerden bahsediliyor:

  Çamlığın SGK, Sosyal güvenlik kurumuna verileceği, çamlığın kenarında benzinlik yapılacağı konuşuluyor.

  Geçtiğimiz günlerde Eski Belediye başkanlarımızdan İsmail Cerrahoğlu, Ahmet Arpacıoğlu Başta olmak üzere bir çok eski Belediye başkanı Enver Yılmaz'a ziyarete gitmişler, çamlık ile ilgili kendi ve Ünye'nin hassasiyetlerini anlatmışlardır.

  Çamlık ile ilgili bingola evler başta olmak üzere önemli başlıkları bende daha önce Enver Yılmaz ile paylaşmıştım.

   Sayın Enver Yılmaz akıllı adamdır… İnanıyorum ki, çamlık mevzuunda kamuoyunun düşüncelerine önem verecektir.

     Aksi halde, çamlık konusu Ünye'de ve dışında yaşayan Ünyelilerin topyekûn reaksiyon göstereceği bir tablo oluşturur ki, umarım mesele buraya gelmez, Sayın Enver Yılmaz çamlık ile ilgili olarak en makul, olabilecek ve Ünye kamuoyunun da benimseyebileceği ve hazmedebileceği adımlar atar.

 

 Bu Haber 329 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI