6 Mart 2018 Pazar
ŞÜKRÜ KARAMAN
Sevindirecek mi Üzecek mi?

Altı milyonu aşkın emekçinin gözü kulağı, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yarın saptayacağı yeni ücrete kilitlendi.

Öyle ya,  asgari ücretle çalışan kişi ne kadar artış olacağını nasıl merak etmez?  Çünkü bir yıl boyunca eline geçecek parayla yaşamını sürdüreceği ücret söz konusu.

Geçen yıl yüzde 8 artışla net bin 404 liraya yükseltilen asgari ücretin bu yıl en çok bin 600 lira veya ona yakın bir rakamda belirlenmesi bekleniyor. Çünkü Başbakan Binali Yıldırım, “asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz”  diyerek  ücrete yüzde 10 ile 13 arasında zam yapılabileceğinin işaretlerini vermişti.

Eğer komisyon, mevcut asgari ücrette bu oranlarda artış yapılmasını benimserse 2018'de uygulanacak  net asgari ücret 1500 ile 1600 lira arasında olur. Yani, emekçinin ücretinde 150 ile 200 lira arasında artış olabilir. Tabii, tüm bu öngörüler Başbakan'ın açıklamalarına dayanılarak yapılıyor. Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin kararı bu yönde olmasaydı o açıklamayı yapmazdı.

Sanırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı düşüncede.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “asgari ücret 2 bin lira olsun” önerisine karşı çıkan Erdoğan'ın da artışın en çok yüzde 13 düzeyinde olmasını istediği Başbakan'ın açıklamasıyla ortaya çıkıyor.   Ancak, işverenler  enflasyon oranındaki olası zammın maliyetleri olabildiğince yükselteceğini,   emekçilerin ekmeğinden olabileceğini  dile getiriyor. Bir anlamda “maaşa zam, işe son” söylemini gündeme getiriyorlar.

Hükümetin iki yıldan bu yana işverenlere ödediği 100 liralık asgari ücret desteğinin belirsizliğini koruması,  henüz açıklama yapılmaması patronları oldukça kaygılandırıyor.  TİSK, önümüzdeki yıl da asgari ücret desteğinin devam etmesini, aksi durumda ücret maliyetlerinin yüzde 6 artacağını ileri sürüyor. Türk â€“İş  ise işten çıkarmaların yaşanmaması için sadece sendikal örgütlenmenin olduğu işyerlerine 100 liralık desteğin devam etmesini istiyor.  İşçi ve patronlar 100 liralık desteğin yeni yılda da sürmesini talep etmelerine karşın,  Maliye Bakanın Naci Ağbal'ın “ 2018 yılı bütçemizde asgari ücret desteği öngörümüz yok” açıklaması hükümetin bu konuda gönülsüz olduğunu ortaya koyuyor.

Tabii, son anda yapılacak pazarlık görüşmelerinde patronlara 100 liralık asgari ücret desteğine devam kararı çıkabilir.     

 Bu arada, komisyona işçi tarafını temsilen katılan Türk-İş, yeni ücretin yıllık,  işveren temsilcisi TİSK ise  6'şar aylık dilimler halinde belirlenmesi  ısrarla savunuyor. Asgari ücret iki yıldan bu yana yıllık olarak saptanıyor. Türk-İş, 6'şar aylık dilimler halindeki uygulamadan işçinin kaybı olduğunu, bundan ötürü ücretin yıllık uygulanmasını talep ediyor. Sanırım yarın ki toplantıda ücret artışı kadar yeni asgari ücretin geçerlilik süresi de epey tartışılacak gibi.

Siyasi iktidar asgari ücrette enflasyon oranı kadar artış yapmakta ısrarcı ise kuşkusuz komisyonda işçi tarafının oyları ile bunu gerçekleştirecektir. Çünkü işverenler enflasyon kadar artışa karşı olduğunu daha önce açıklamıştı. Yok yüzde 5-6 gibi düşük oranlı artış söz konusu olursa bu kez patronların temsilcileri ile aynı oyu kullanacaktır hükümet temsilcileri.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, dördüncü toplantı öncesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile görüşecek olması, asgari ücretin enflasyon oranı kadar artırılacağı öngörüsünü  daha da kuvvetlendiriyor.

Bakalım yarı komisyondan  hangi karar çıkacak? Altı milyonu aşkın emekçi ücretine gelecek artıştan sevinecek mi üzülecek mi?  Soruların yanıtı yarın ortaya çıkacak. Umarım beklentileri boşa çıkmaz, sevinir milyonlarca dar gelirli emekçi.

Bir kez daha hatırlatalım, Türk-İş net asgari ücretin 1893 lira 90 kuruş, DİSK net 2 bin 300 lira olmasını istiyor. CHP de net 2 bin lira olarak belirlenmesini açıklamıştı. Ne var ki, bu taleplerin hiçbiri gerçekleşmeyecek . Hak-İş'ten bir ses yok nedense.

 

 Aslında kayıt dışı ekonominin, kara paranın üzerine daha kararlı gidilerek Hazine'ye yeni gelir kaynakları sağlanabilir, asgari ücret de vergi dışı bırakılarak, emekçinin eline fazla para geçebilir. Yıllardır söyleniyor, dile getiriliyor, talep ediliyor. Ama hala gelişme yok.Bu Haber 234 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI