29 Aralık 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Yabancı Kelimelere Özenti; Niçin?

Ünye içinde isim olarak kamuya sunulan üç yabancı isim, çok dikkatimi çekti ve kamu adına “NİÇİN?” diye sormadan geçemedim. Daha fazladır bunlar da ben bu üç isimle, tamamına dikkat çekmek istiyorum. Ve şöyle sıralıyorum!

1)      Ünye Belediyesi Binasının hemen yanındaki ayakkabı boyacılarının bulunduğu mekAna “Lostracılar salonu” denilmesi. Lostra (lo'stra, lustra) İtalyanca bir kelimedir. İtalyanlar, Anadolu'yu paylaşan ülkelerden birisi olarak bizim çok mu dostumuzdur. Ciğerimize göz diken, ülkelerden birisi olarak niçin özeniyoruz! Ne gereği var?

2)      Askerlik şubesinin yanındaki trafik lambalı kavşaktan anayola çıkarken bir trafik levhası ve üzerinde bir yazı: “Klakson çalmadığınız için teşekkür ederiz.” Klakson kelimesi de Fransızca (klaxon). Fransızlar da Anadolu'yu paylaşan “mirasyedi” lerden birisi. Çok mu dostumuz? Anadolu'nun öz evladının “DÜDÜK” kelimesinin ne noksanlığı var? Niçin kendimizi sevmiyoruz?

3)      Son olarak “Unıport” AVM'nin adındaki port” İngilizce, liman demekmiş. Ünye Belediyemiz günlerce ilanlar yaparak, “Ünye'de ilk defa, Ünye'nin bir numaralı AVM'si” gibi anonslarla halka duyurduğu alış – veriş merkezine güzel bir Türkçe isim bulamadı mı? Başkan Yardımcısı Erhan Bey'le konuyu tartıştık. Uzun uzun araştırmalardan sonra, en uygun bu ismi bulduklarını söyledi. Bu konuda görevli arkadaşlar “alınmasın, kırılmasınlar. Benim eleştirim, genel olarak bizim ruhlarımıza, Osmanlı'nın özellikle son yüzyılından bu tarafa sinmiş olan özenti hastalığının, batılıları üstün görerek her şeyimiz de onlar gibi olma, onlara benzeme, onların kullandıklarını kullanma illetinden kurtulmağa çalışmayı özendirmeye yöneliktir. Yoksa bireysel olarak hiç kimseyi eleştirme niyetinde değilim.

 

Sonra İngilizler de ciğerimize göz dikenlerin başını çeker. Anadolu'muzu parselleyen baş düşmanlarımızdandır. Ha; siyaseten devam eden menfaat dostluklarına sözümüz yoktur. Bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi, elbet ki biz de ülkeler arası menfaat dostluklarımızı sürdürmek zorundayız. Ancak, bu dostluklara bakarak onların hiç birinin baş tacı yapılacak yanları yoktur.

Sonuç:     

1)      Osmanlıyı yok eden, koskoca imparatorluğun yerinde yeller estiren illet, özenti hastalığıdır. “Gezdim diyar-ı Rum'u, kAşaneler gördüm; gezdim diyar-ı İslAmı, viraneler gördüm.” mantığı, Osmanlıyı yok etmiştir. Diyar-ı İslAmın hilafeti Osmanlıda idi. Sorumluluğu Osmanlı taşıyordu. Kendini beğenmez, başkalarını kendi yerine koyarsan, virane olursun.

2)      Kendi özellerimizi beğenmeyerek, toplumsal kişiliğimizi kaybediyoruz. Toplumsal kişilik zayıflayınca da toplumsal güç gidiyor. Daha sonra da –Allah korusun- devlet gidiyor. 15 Temmuz 2016 Büyük felaketinden bu milleti ve devleti koruyan, önce Allah, sonra milletin önderine ve kendisine güveni olmuştur.

Allah'ın yasası; “Bir millet kendisini (içten çöküntü ile) değiştirmedikçe, Allah o milleti değiştirmez (zarara uğratmaz).” Bunu unutmayalım.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla.Bu Haber 330 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI